právní poradna
Sídlo podnikatele a obchodní jméno
Praha, 3. 1. 2001
Slyšel jsem, že došlo k nějakým změnám v právních předpisech, které upravují umístění sídla podnikatele a jeho obchodní jméno, nebo vše zůstává stejné?
Roman V., Kutná Hora
Od nového roku se budeme muset naučit používat mnoho výrazů, které jsme dosud nepoužívali. K těm nepochybně patří i vámi citované obchodní jméno. Podle ustanovení § 8 obchodního zákoníku v platném znění již ne obchodní jméno, ale obchodní firma. Obchodní firma (dále jen firma) je název, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku.
Podnikatel je povinen činit právní úkony pod svou firmou a na podnikatele nezapsaného v obchodním rejstříku se nevztahují ustanovení o firmě, právní úkony je povinen činit, je-li fyzickou osobou, pod svým jménem a příjmením, a je-li právnickou osobou, pod svým názvem. Firmou fyzické osoby musí být vždy jméno a příjmení, firmou obchodní společnosti je název, pod kterým je zapsána v obchodním rejstříku.
Součástí firmy právnické osoby je i dodatek označující její právní formu.
Další zajímavostí, pokud se týká spíše těch formálních znaků, je například ustanovení § 13a, citovaného právního předpisu, kde se stanoví, že každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech a fakturách uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle. Osoby zapsané v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu včetně spisové značky. Přechodná a závěrečná ustanovení novely obchodního zákoníku dovolují, aby např. dopisní papíry měly potřebné náležitost až od 1. července 2001.
A teď k první části vašeho dotazu. Podle obchodního zákoníku je sídlem právnické osoby a místem podnikání adresa zapsaná jako její sídlo nebo místo podnikání v obchodním rejstříku nebo v jiné zákonem upravené evidenci. Obchodní zákoník v platném znění na rozdíl od předchozí úpravy se snaží definovat, co lze rozumět pod pojmem adresa.
Adresou se dle ustanovení § 2, odst. 3 obchodního zákoníku, rozumí název obce (části obce), poštovní směrovací číslo, číslo popisné, popřípadě název ulice nebo náměstí (co nábřeží?). Není toto ustanovení příliš striktní, neboť co bude v případě, že některé sídlo nebude mít některou z výše uvedených náležitostí. Toto je spíše řečnická otázka do diskuse, a ne odborná polemika s tvůrci zákona. Podstatné samozřejmě bude, aby bylo možné doručovat.
Podnikatel je povinen zapisovat do obchodního rejstříku své skutečné sídlo nebo místo podnikání.
Skutečným sídlem je adresa místa, z něhož je právnická osoba svým statutárním orgánem řízena, a sídlo právnické osoby může být v bytě pouze v případě, že to umožňuje povaha předmětu podnikání. Podle ustanovení § 30 jsou navrhovatelé před zápisem do obchodního rejstříku povinni prokázat právní důvod užívání místností, do nichž umístili sídlo nebo místo podnikání zapisované osoby (nejpravděpodobněji to bude nájemní smlouva). Identifikační číslo přidělí podnikateli rejstříkový soud. Potřebná identifikační čísla sdělí rejstříkovému soudu příslušný orgán státní správy. Rejstříkový soud také vede obchodní rejstřík, což je veřejný seznam, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje týkající se podnikatelů nebo organizačních složek jejich podniků, o nichž to stanoví zákon. Součástí obchodního rejstříku je sbírka listin, která obsahuje písemnosti, které nemohu z důvodů jejich obsáhlosti v tomto příspěvku rozebírat. Snad se patří jen připomenout, že některé smlouvy se musí povinně ze zákona uložit do Sbírky listin, to se týká například ovládací smlouvy nebo smlouvy o převodu zisku.
JUDr. Marie Moravcová
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist