Praha, 13. 12. 2001 S výměnou hotovosti některé ze zanikajících měn států Evropské měnové unie by naši obyvatelé neměli příliš otálet. Do konce roku budou zůstatky účtů v měnách zemí EMU převedeny do eura zdarma. Od začátku března se však stanou všechny tyto měny neplatné a banky si za jejich výměnu hodlají účtovat vyšší poplatky. "Ty mohou být deset procent z hodnoty hotovosti, minimálně však 50 korun," sdělila Věra Vítková z České spořitelny. Stejnou procentní částku bude požadovat také Živnostenská banka.
"Co se týče mincí národních měn zemí eurozóny, do konce letošního roku nakupujeme pouze některé a za ně si účtujeme poplatek ve výši 50 procent jejich hodnoty," uvedl mluvčí Živnobanky, Karel Ježek.
"Klientům doporučujeme složit hotovost v měnách zemí EMU na účet před koncem roku. Nebo založit účet v euru a vkládat v jeho prospěch měny západoevropských zemí," říká Milan Tománek z ČSOB.

V souvislosti se zavedením nové měny budou muset banky čelit také řadě rizik. "Jednou z takových oblastí je zvýšená možnost výskytu padělků nové euroměny a padělků zanikajících měn, zejména pak německé marky," domnívá se Tomáš Krones z Raiffeisenbank.
Všechny banky shodně tvrdí, že příchod eura mají již plně pod kontrolou. "Také naše banka si zajistila dostatečné množství eurobankovek," uvedl Milan Kříž, mediální zástupce GE Capital Bank. To samé potvrdily i další velké banky.
Mnozí analytici proto předpokládají, že příchod hotovostního eura neznamená pro banky žádný velký přelom. "Vedení účtů v euru a bezhotovostní operace s nimi probíhají již delší dobu. Konverze původních dvanácti měn do eura není technicky složitá a byla ukončena s předstihem," říká Pavel Sobíšek ze HVB Bank. "Konverze všech účtů vedených v měnách zemí eurozóny již byla provedena k 30. září," potvrzuje Ježek. Ojedinělé technické problémy při pokladních operacích podle Sobíška sice nelze vyloučit, ale ty budou mít pouze lokální charakter a nebudou bankovní systém jako celek ohrožovat.
Eva Hanáková, Jitka Znamenáčková