Zkrácená pracovní doba přináší Francii nové příležitosti, tvrdí vláda Paříž/Praha, 21. 1. 2002


Jiří Sládek
Zavedení zkráceného, pětatřicetihodinového týdne mělo na francouzskou společnost větší dopad, než se zpočátku věřilo. V pátek odpoledne je to zjevné: Kanceláře v centru se vyprázdní, obchodníci hovoří o prudké impulsívní chuti, která nutí lidí nebývale utrácet.
A ekonomové odškrtávali dlouhé měsíce klesající cifry lidí bez práce.
Vývoj posledních měsíců nadějný trend zbrzdil, poslední čísla jsou však stále nepoměřitelná s více než dvanáctiprocentní nezaměstnaností z doby před čtyřmi lety, kdy socialistický premiér Lionel Jospin přebíral vládu. V současné době ustrnula nezaměstnanost na devíti procentech.
"Vládní průzkumy hovoří o tom, že každá šestá nová pracovní příležitost jde na vrub kratšího pracovního týdne," uvedl britský list Financial Times. Podle těchto čísel se 42,4 procenta lidí domnívá, že pětatřicetihodinový týden přinesl lepší organizaci na trhu práce, proti je pouze 35 procent.
Letošek by měl být pro Francouze pokračováním loňského nadějného vývoje. "Francie zřejmě unikla recesi, která zasáhla ostatní velké ekonomiky," citovala agentura Reuters převažující názor analytiků. Hospodářský růst však bude v první polovině roku pouze matný, zřetelněji se projeví až ke konci letošního roku. Nezaměstnanost však zřejmě ještě mírně stoupne. "Očekává se růst na 9,2 procenta", vyšlo agentuře Reuters z ankety mezi dvaceti předními ekonomy.
To se bezpochyby dlouhodobě projeví na počtu pracovních příležitostí, stejně jako další zavádění pětatřicetihodinového týdne.
Levicový kabinet s ním přišel v roce 1998. V první fázi zahrnul 65 procent společností zaměstnávajících více než dvacet lidí. V průběhu následujících čtyř let bude zákon platit i pro menší podniky.
Optimismus dávají vládním odborníkům čísla, která shrnují vývoj nezaměstnanosti za roky 1996 až 2000, zahrnují tedy i část období předchozí pravicové vlády. "V celém tomto období přinesl efekt kratšího pracovního týdne 265 000 nových pracovních míst," citoval deník Le Monde z vládní studie.
Francouzi jsou s kratším týdnem spokojeni. "Teď mám volné každé pondělí v měsíci, lépe mohu zorganizovat svůj čas," řekla stanici RFI bankovní úřednice Patricie Bertinová.
Kritici vládního kroku se obávají ztráty konkurenceschopnosti. Říkají, že růst pracovních míst šel na konto silného růstu ekonomiky. A dodávají, že nová úprava diktuje Francii o deset procent menší zaměstnanost než v Německu, což zemi řadí na nelichotivé postavení v unii podle HDP na hlavu.