Vláda Černé Hory chce letos na jaře uspořádat referendum o nezávislosti, což se nelíbí Evropské unii

Solana se snaží udržet Jugoslávii pohromadě

Evropská unie nabídla Černohorcům kompromisní plán na reformu vztahů uvnitř federace se Srby.
Martin Ehl
Praha/Bělehrad, 22. 2. 2002
Evropská unie chce přimět černohorskou vládu a prezidenta Mila Djukanoviče, aby letos nevyhlašoval samostatnost Černé Hory. Unie chce zabránit rozpadu dvoučlenné jugoslávské federace, což by mohl být argument pro vznik dalších nových států na Balkáně.
Vysoký představitel zahraniční a bezpečnostní politiky unie Javier Solana včera večer jednal s prezidenty Jugoslávie a Černé Hory, aby se je pokusil přimět k přijetí návrhu expertů o změně vztahů v srbsko-černohorské federaci.
"Jsem s prezidenty Koštunicou a Djukanovičem v kontaktu každý den, dnem i nocí, abychom se pokusili zabránit rozpadu federace," řekl před odjezdem do Bělehradu Solana citovaný agenturou Reuters.
Diplomaté Evropské unie už od podzimu, kdy Černohorci ohlásili, že pravděpodobně v dubnu vyhlásí referendum o samostatnosti, pracují na návrhu, jak federaci zachránit a zároveň dát Černé Hoře větší autonomii.

Nová federace

Výsledkem jejich snažení byl návrh předložený Milu Djukanovičovi, který by na něj měl nyní odpovědět. Předpokládá se, že referendum by bylo odloženo a federace by se zásadně přetvořila.
Černohorský list Vijesti blízký vládě včera napsal, že unie nenutí černohorské představitele, aby návrh na změnu federace přijali, ale že jsou to náměty k diskusi.
Srbský deník Glas javnosti na začátku února napsal, že podle expertů EU by novou federální ústavu muselo přijmout nové ústavodárné shromáždění, které by vzešlo ze svazových voleb. Návrh unie předpokládá podle Glasu javnosti maximální ekonomickou integraci obou částí federace a na druhé straně výraznou politickou autonomii.
"Djukanović už možná odpověděl, ale bude muset nejdřív na tuto zřejmě kladnou odpověď připravit občany Černé Hory," řekl bělehradskému Rádiu B-92 analytik Zoran Lutovac.
Bělehradský list Danas včera dokonce napsal s odvoláním na nejmenovaný zdroj z federální vlády, že Djukanović už návrh Evropské unie přijal. "Djukanović ale potřebuje čas, aby přesvědčil parlament, vlastní stranu i voliče," napsal list.
Djukanovičova strana je v černohorském parlamentu závislá na podpoře nacionalistů, kteří prosazují vyhlášení nezávislosti za každou cenu v co nejkratším termínu. Pokud by přijal návrh EU, znamenalo by to nové volby. Ty poslední, které ukázaly rozdělení obyvatelstva na dvě poloviny, se konaly loni v dubnu.
Nezávislost Černé Hory podporuje jen něco málo přes padesát procent ze šesti set padesáti tisíc obyvatel horské země. A letos ji čekají prezidentské volby. I proto musí Djukanović podle analytiků postupovat velmi opatrně. Už před týdnem dal najevo, že oznámený dubnový termín referenda se může ještě posunout.
Černá Hora už přitom tři roky funguje jako de facto nezávislý stát, především ekonomicky. Jako měnu měla německou marku, kterou nyní vystřídalo euro. Řada nových zákonů byla přijata podle vzoru legislativy Evropské unie.
S Bělehradem má Černá Hora nyní společnou už jen obranu a kontrolu vzdušného prostoru. Na společných hranicích už loni na jaře zavedla srbská vláda celní kontroly.

Unie jedná tvrdě

Ekonomicky je na tom však vláda v Podgorici špatně a je do velké míry závislá na západní pomoci, kterou dostávala od roku 1998, kdy se Djukanović a jeho vláda postavili proti Slobodanu Miloševičovi.
Unie tak nyní tlačí hlavně na Podgoricu. "Z trojúhelníku Brusel-Bělehrad-Podgorica se stala dvojice Brusel-Podgorica," řekl Rádiu B-92 Miodrag Vlahović, ředitel Centra pro regionální strategické studie v Podgorici. "Unie tak nikoli očividně, ale přesto tvrdě tlačí jen na Černou Horu."
Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica konec federace odmítá a navrhuje ústavní reformu, v níž by ale bylo zachováno současné uspořádání.
Oproti tomu srbský premiér Zoran Djindjić už naznačil, že by byl ochoten se s Černohorci dohodnout. V srbské vládě se dokonce objevil názor, že i Srbové by mohli uspořádat referendum o budoucnosti federace.