Petr Přibyl

Co budou podniky napříště vyžadovat od svých již starších vrcholových manažerů? A co jim mohou nabídnout? A především, co učiní vynalézaví pracovníci sami od sebe, aby si mohli dovolit v 45 anebo 55 letech či ještě později ještě jeden start ke kariéře? Toto všechno si dala za cíl zjistit studie agentury D. Heimeier und Partner o starších manažerech nazvaná Zpráva o mladých starcích zítřka. Informoval o ní německý měsíčník Manager-Magazin.

Po starších pracovnících začíná být velká sháňka

Personalisté ve firmách bez rozdílů branží shánějí především mladé absolventy vysokých škol, zatímco starší zaměstnance včetně manažerů považují za přítěž. A podle toho s nimi také zacházejí. Tito lidé musejí v Německu odcházet do důchodu ve věku 55 až 60 let. Nicméně je zde patrná už určitá změna. Firmy si začaly dávat pozor na to, aby nespálily mosty ve vztahu k odcházejícím zkušeným pracovníkům.

Jako příklad může sloužit Deutsche Bank. Před dvěma lety založila dceřinou firmu Deutsche Bank Management Support GmbH zaměstnávající starší bankéře ve vysokém postavení, kteří odcházejí z banky do důchodu. Tato mladá firma nedostává od své "matky" žádné peníze na běžný provoz. Zaměstnává ve funkcích konzultantů na 80 specialistů "důchodců", kteří jsou živi z poradenských projektů.

Z tohoto modelu mají prospěch obě strany. Bývalí vrcholoví bankovní manažeři vnášejí do firmy své zkušenosti a vědomosti, a to i když mnozí přesáhli 65 rok věku. Banka si takto udržuje vysoce odborné know-how pod vlastní střechou.

Podobné modely uplatnění starších manažerů se zkoušejí také ve firmách, jako je ABB anebo Bosch. Je nicméně pravda, že zatím jsou tři zmíněné firmy a několik dalších teprve průkopníky. Avšak to, co dělají, znamená začátek určitého trendu - tak to aspoň hodnotí agentura Heimeier.

"Druhá kariéra" po odchodu do penze

Ve většině společností a firem se řada zkušených manažerů stále cítí být odsunována na vedlejší kolej. Podniky jim přestávají svěřovat významné úkoly, konstatuje se ve studii německé agentury. Těmto vedoucím pracovníkům zbývají dvě možnosti:

spokojit se s tím, jak se s nimi jedná,

anebo odejít a začít ještě jednou od začátku někde jinde.

Může se pak samozřejmě stát, že to nevyjde. Potom ale staršímu manažerovi zůstane aspoň pocit, že něco udělal, že se pouze pasívně nedíval na to, jak s ním firma manipuluje na konci jeho profesionální dráhy.

Nemusí vždy jít o práci v zaměstnaneckém poměru. Existuje také alternativa pracovat sice pro nějakou firmu, ale jako manažer na dobu určitou (interim manager). Tito manažeři působí většinou ve středně velkých podnicích po dobu několika měsíců a vykonávají veškeré činnosti, do nichž se managementu firem příliš nechce. Jsou to například rozhodnutí související se sanací firmy, s její restrukturalizací nebo se zaváděním nových počítačových systémů.

Staří manažeři a mladí šéfové

Staršího člověka asi těžko nadchne myšlenka, že bude pracovat pod třeba o dvacet let mladším šéfem. Podívejme se však na věc realisticky, uvádí se ve zprávě německé agentury. Jestliže lidé pracují až do vysokého věku, pak je mezi nimi hodně takových, kteří už nemohou vynakládat tolik sil anebo jejichž schopnosti už nestačí držet krok s dobou. A pak logicky přicházejí ke slovu mladší.

Spolupráce na pracovišti mezi příslušníky různých generací nebývá vždy bezkonfliktní, nicméně může docela dobře fungovat. Je zřejmé, že takovéto aranžmá vyžaduje pochopení a ústupky z obou stran. Mladší manažer by měl umět snést i kritiku ze strany staršího, a starší by si měl zvyknout na to, že v dané situaci může pouze udělovat rady, ale že nerozhoduje. Starší pracovník by si měl uvědomit, že vše vlastně dělá kvůli radosti z práce a že okolnost, že je zbaven možnosti rozhodovat, jej de fakto osvobozuje od řady nepříjemných povinností. Jejich řešení se naopak nemůže vyhnout jeho mladší nadřízený.

Konec doby hájení

Nadcházející demografická změna v západoevropské společnosti, která se vyznačuje rostoucí potřebou starších pracovníků, přinese nesporně starším manažerům a odborníkům lepší vyhlídky. Avšak nelze tomu rozumět tak, že je možno s rukama v klíně čekat na novou šanci, uvádí se ve zprávě. Naopak manažeři a specialisté starší generace musí aktivně vstoupit do takzvané vnitropodnikové soutěže. Studie uvádí jako příklad německou leteckou společnost Lufthansa. Tyto aerolinky mají už od roku 1997 program, v jehož rámci budou zaměstnanci nad čtyřicet let testováni v profesní schopnosti (berufliche Fitness). Tento program není povinný, ale rozhodnutí firmy je jasné. "Zákoutí bez větru u nás nemáme," říká Michal Heuser, šéf Lufthansa School of Business. Letecká společnost očekává, že "i manažeři budou v zájmu podniku a i ve svém vlastním pravidelně kontrolovat své schopnosti".

Ten, kdo v testu zjistí mezery ve vědomostech a schopnostech, si je může doplnit. Proto si nemálo manažerů Lufthansy nyní zdokonaluje znalosti v informačních technologiích, podnikové ekonomice a v řízení firmy. Uvědomili si, že na trhu práce obstojí jen management schopný řídit konkurenceschopnou firmu.

V Německu nyní hledá práci asi 3,7 miliónu lidí. S obtížemi shánějí práci dokonce i inženýři, absolventi vysokých technických škol. S ohledem na takovou situaci by se mohlo zdát, že je opovážlivé či přehnané zabývat se výzvami pro muže a ženy středního a vyššího věku, aby na sobě pracovali. Ale není tomu tak. Protože jenom ten, kdo se sám chopí iniciativy, zdůrazňuje studie, se může dostat i ze zdánlivě bezvýchodné situace a vrátit se na trh práce.

Říká se, že příležitost vyhledává připravené. Jenom ten, kdo si udržuje vědomosti a je flexibilní, může využít nové příležitosti. V tomto smyslu zpráva razí myšlenku pracovat na sobě, investovat do sebe v rámci "projektu Já".

Změna v chápání volného času

Společnosti od nepaměti vždycky narůstaly a expandovaly. Kdysi trvalý převis počtu nově narozených nad umírajícími znamenal růst počtu obyvatel. Práce většinou nebyla obzvlášť nedostatkovým faktorem, nebyly s ní, až na období krizí, větší problémy.

(Pokračování na str. 10)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist