Pavel Žára
Praha, 9. 4. 2002
Politické strany zaměňují zájmy národní za státní, říká politolog Západočeské univerzity v Plzni Ladislav Cabada.

hn: Jak se prosadí téma národních zájmů, kterým strany lákají voliče?
Obávám se, že bude mít úspěch.

hn: Proč se obáváte?
Protože je to vlastně matení lidí. Za prvé: Strany - zejména pravicové - zaměňují termíny národní a státní. Například ODS tvrdí, že hájí národní zájmy, ale ve skutečnosti, alespoň myslím, by měla hovořit spíše o státu - pokud tím tedy chce říci, že si představuje Evropskou unii jako společenství svébytných států.
Zadruhé: Celá tato hra může u lidí vyvolat dojem, že se Evropská unie buduje na principu tvrdého boje mezi národy, a nikoliv na myšlence jejich spolupráce.

hn: Hájení národních zájmů je často spojováno s nacionalismem...
Doufám, že u většiny politických stran tomu tak není. Výjimkou jsou snad jen komunisté. Samozřejmě, že jsou legitimní národní zájmy - například ochrana jazyka. Otázkou ale je, proti komu je chceme chránit, když už máme národní stát. Sami proti sobě?

hn: Příklady z minulosti ukazují, že národní myšlenka - i s nádechem nacionalismu - ideu "státního národa" vždycky přebila.
Všechny dosavadní ideje - například rakousko-uherská či československá - zkrachovaly. Když se mluví o českém národě, identifikujeme se jazykově, kulturně, ale ne společensky. To je chyba. Je to proti vývoji v západní Evropě, která směřuje k otevřené společnosti.
hn: Nemyslíte, že svou roli v případě Česka hraje prostě to, že jsme malou zemí, která se snaží vymezovat vůči těm silnějším?
Určitě. Nejsme ale jedinou malou zemí v Evropě. Švédové či Finové nemají se sebedefinicí potíže. Náš problém je prostě v nedostatečném národním sebevědomí.

hn: Vlna "národních zájmů" se nicméně šíří celou Evropou...
Jenže evropská politika není tolik svázána s tíživou minulostí. Dán nebude říkat, že se jeho národní cítění odvíjí od sousedství s Německem. U nás jsou sousedské vztahy velký problém - vůči Německu se vymezujeme často.

hn: Takže nynějšími českými národními zájmy se vlastně myslí vztahy se západním sousedem?
Ano i ne. Není to o národních, ale o státních zájmech. I vznik například takzvaných Benešových dekretů byl státním zájmem - a sice tehdejšího Československa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist