Washington/Praha, 11. 4. 2002 Eva Hanáková, Barbara Bublíková
Odhady tempa ekonomického růstu Spojených států ze strany domácích nevládních ekonomů se za poslední měsíc téměř zdvojnásobily. Prognóza Blue Chip Economic Indicators v dubnovém vydání ukázala zvýšení hrubého domácího produktu o 4,5 procenta proti březnovému odhadu 2,6 procenta.
Tempo růstu americké ekonomiky by tak bylo nejrychlejší od druhého čtvrtletí roku 2000. "V dubnu letěly nahoru průměrné prognózy letošní ekonomické aktivity v USA již třetím měsícem za sebou s tím, jak analytici i nadále reagovali na neustálý příliv příznivých ekonomických zpráv," uvádí se v bulletinu firmy Blue Chip.
Odhad pro celý rok 2002 se tento měsíc zvýšil na 2,6 procenta z březnových dvou procent. Za hlavního tahouna oživení prvního čtvrtletí označují odborníci obnovování vyčerpaných zásob, které k růstu přispělo asi třemi procentními body.
Ekonomové rovněž soudí, že bude dále pokračovat silný růst spotřebitelských výdajů a že k expanzi začnou poprvé od třetího čtvrtletí 2000 pozitivně přispívat i podnikatelské investice.

Optimistický O'Neill

"Ke konci roku 2002 by měla míra ekonomického růstu ve Spojených státech dosáhnout 3 - 3,5 procenta," uvedl pro dnešní vydání německého deníku Handelsblatt americký ministr financí Paul O'Neill. Tímto vyjádřením ještě překonal optimistické předpoklady nevládních odborníků.
"Hlavním impulsem, jak dosáhnout brzkého oživení americké ekonomiky, je zvýšení investiční činnosti tuzemských podniků v druhé polovině roku," domnívá se O'Neill. Podle jeho slov je však klíčovým faktorem také produktivita. Tohoto vzoru by se měla držet i Evropa. "Je v zájmu světové ekonomiky, aby hospodářství Evropy rostlo větším tempem," uvedl americký ministr.

Důvěra v zotavení Evropy roste

Naděje na oživení ekonomiky v zemích Evropské unie potvrdil již v březnu také šéf Evropské centrální banky Wim Duisenberg. "Dvanáctka zemí eurozóny by měla na konci letošního roku dosáhnout svého dlouhodobého růstového potenciálu dvou až 2,5 procenta," uvedl Duisenberg, jehož citovala agentura Reuters.
Růst evropské ekonomiky by pak podle ECB měly podpořit zejména vyvážené faktory jako jsou nízká míra úrokových sazeb a klesající inflace. Ty by měly výrazně podpořit domácí poptávku.

Japonsko se odráží ode dna

Na konec recese v americké a evropské ekonomice by podle odborníků mělo reagovat také Japonsko, které se v současné době potýká s největším propadem hospodářství od druhé světové války.
Právě v případě země vycházejícího slunce se již konečně začínají objevovat první známky počínajícího zlepšení. Japonská vláda totiž včera již druhým měsícem po sobě změnila své pravidelné hodnocení ekonomické situace v zemi k lepšímu. Ve zprávě označila za pozitivní impulsy pro hospodářství země zejména růst vývozu a výroby.
"Začínají se objevovat signály které by mohly znamenat oživení," potvrdil agentuře Bloomberg také Martin Bayntun ze společnosti Gartmore Investment Management.
Vláda však zároveň upozornila, že dva hlavní motory hospodářského růstu - spotřebitelské a investiční výdaje - zůstávají v útlumu. "Ekonomika je sice nadále v obtížné situaci, vykazuje však směřování k odrazu ode dna," uvedl ve zprávě Úřad vlády.
Zpráva japonské exekutivy zdůraznila, že přetrvávají rizika zvláště v podobě nepříznivé situace na trhu práce. Právě to vyvolává nízkou spotřebitelskou poptávku.