Josef Kopecký, Jana Havligerová
www.ihned.cz/autori
Praha, 28. 5. 2002
Vstup do Evropské unie je jedním z českých národních zájmů, ne jediným, říká předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus.

hn: Jedno z volebních hesel vaší strany je: "ODS volí konec starých časů". Burcujete proti levici tak, jako jste dříve mobilizovali. Jak to jde dohromady s tím, že nevylučujete vznik velké koalice s ČSSD?

Burcujeme proti levici od založení ODS v dubnu 1991. Jsme navýsost pravicová strana a levice je pro nás vždy protivníkem. Vždy byla, je a bude. Náš postoj je jasný.
Burcujeme-li s Vančurovským heslem "ODS volí konec starých časů", tak si velmi citlivě uvědomujeme, že jsou nám vraceny různé praktiky, které jsme v minulosti spojovali s érou komunismu a ony nám teď v nových převlecích přicházejí zpátky. Plíživost těchto tendencí považujeme za varovnou, proto o nich nahlas mluvíme.
Úplně jiná úvaha je, co se dá udělat s politickou pastí, do které odsoudil tuto zemi znovu svým rozhodnutím Ústavní soud, kdy nám opět ponechal velmi komplikovaný proporcionální volební systém, který vede k rozmazanému vládnutí a drobení politické odpovědnosti. To je něco úplně jiného, co nám volební aritmetika dá za koaliční šance.

hn: Tím vysvětlujete, že by mohla nastat situace, kdy bude nutné hovořit o velké koalici - případně o něčem podobném, jako byla opoziční smlouva, byť třeba i v opačném gardu - jestliže nedojde k jiné dohodě mezi ODS a Koalicí či ČSSD a Koalicí?

Ano, opakovaně říkám, že máme tři subjekty, a říkám, že mezi nimi jsou tři možné spojnice. Nepředpokládám vznik nějakého dalšího subjektu, který by se dostal do Parlamentu, a nepočítám s komunisty. Pak jsou tři možné varianty. Myslím, že všechny tři tyto subjekty zatím nepřesekly tu či onu z cest jako vyloučenou. To je asi tak maximum, co je dnes možné říci, a troufal bych si argumentovat, že všechno nad to už je pouhá spekulace.

Hrozba pravicové Evropy, to je levičácká fráze

hn: Koalice a ČSSD vytýkají vaší straně postoj k Evropské unii. Do jaké míry podle vás hrozí, že pod záminkou, že vaše strana je protievropská, se tato dvě uskupení proti vám spojí, i kdybyste volby vyhráli?

Tak je to účelová, lživá, nespravedlivá kritika. Přihlášku do Evropské unie podala vláda, které jsem předsedal. Přihláška byla podána s mým podpisem. Na rozdíl od některých jiných politiků já své podpisy nezapomínám nebo nevymazávám jiným způsobem. My říkáme, že jedno z našich hesel je "ODS volí EU". A hrátky, které s námi hraje paní Hana Marvanová nebo pan Cyril Svoboda, jsou až dojemné, já k tomu jiné slovo opravdu nemám.
My pouze vyjadřujeme své dlouhodobé kritiky dnešního směřování Evropské unie. Za druhé opakovaně říkám, že nevidím šanci, aby Česká republika se pohybovala budoucností bloudivě, bez podílení se na evropském integračním procesu. I tuto věc prosím podtrhnout, říkám ji opakovaně a jde mi jedině o to, za jakých podmínek do Evropské unie vstoupíme, co vyjednáme v předvstupních negociacích a tedy jakou pozici v unii budeme mít.

hn: Považujete vstup do EU za národní zájem České republiky?

Tážete-li se, zda to je národní zájem, odpovídám, že ano. Nicméně odpovídám, že to je jeden z národních zájmů, a odmítám apoteózu tohoto zájmu vůči všem ostatním, konkurenčním, které tu také jsou. A z toho plyne jistá povinnost postojů v rámci vstupních negociací.

hn: V této souvislosti se začaly zmiňovat Benešovy dekrety: Myslíte si, že v Evropě, kde začíná sílit xenofobie a pravicový extremismus, právě tato parketa nepřilévá trochu olej do ohně?

Za prvé spojit Benešovy dekrety a xenofobii a pravicový extremismus, to je geniální spojení. Jsem fascinován, že se vůbec může objevit. Nejprve k Benešovým dekretům. Pro mě na rozdíl od jiných témat, kde jsem byl schopen negociace a hledání politického kompromisu, v otázce Benešových dekretů pro mě není o čem jednat. To není téma k jednání. My na Benešových dekretech nemáme co vyjednat nebo nevyjednat. To prostě je hotová konečná věc a v žádném případě nikomu jednání na toto téma nenabízím a také zřetelně avizuji, že toto je věta, která platí před volbami i po jakýchkoli volbách.

hn: Přece jenom jste hovořil o jisté doložce, která by zaručila, že Benešovy dekrety se nebudou otvírat.

To není jednání o dekretech, to je vytknutí něčeho před závorku. Úplně jiná věc je, jestli v Evropě narůstá xenofobie nebo pravicový extremismus. Myslím, že to je levičácká fráze. Nic takového pravdou není, myslím, že jestli v Evropě něco v takových těch hlubinnějších, podstatových, názorových věcech se mění, tak dochází v této chvíli k evidentnímu pádu levičáckého konceptu multikulturalismu.
Tato levičácká ideologie dostává vážné trhliny a je více a více zpochybňována a levičáci křičí o xenofobii a pravicovém extremismu. A že by v Evropě narůstala xenofobie? Já se při velmi častých jízdách po Evropě s tímto nesetkávám a myslím, že to je démonizace některých jedinců.

hn: Uvedl jste již dříve, že pokud nedostaneme nějaké formální záruky, že nebudou zpochybněny právní akty učiněné po druhé světové válce, že nedoporučíte občanům, aby v referendu řekli ano. Platí to stále? Jak by tyto záruky měly vypadat?

Stále to platí a nemůže to neplatit. To bych musel být nekonzistentní člověk, kdybych něco takového měl opustit, a opakuji znovu, že v momentu volební kampaně nemám sebemenší důvod, abych psal návrhy rezolucí tohoto typu. A myslím, že to není vůbec potřebné.

hn: Kdo by takovou záruku mohl poskytnout? Vázala by i občany z členských zemí EU, aby nevznášeli žaloby vůči České republice?

Opravdu, teď mě tlačíte do něčeho, co nemám v hlavě a nemám ani důvod se tím zabývat. Nicméně, pro mě je podstatné, aby způsob, jakým to bude provedeno, dal záruku občanům České republiky v momentu, kdy se vzdávají legislativní ochrany sebe sama v rámci entity Česká republika, že tato jejich jistota nebude nikdy v budoucnu zpochybněna. To je pro mě alfa a omega mého žití v této zemi.

hn: Není paradox v tom, že vaši příznivci jsou nejvíce proevropsky naladěni, zatímco vaše strana je mezi parlamentními demokratickými stranami naladěna nejvíce kriticky? Neobáváte se, že byste tou tvrdou rétorikou vůči podobě Evropské unie mohli část pravicových voličů odradit?

Neobávám. Pravicový volič je pro liberální, otevřenou společnost, a proto nemá důvod se uzavírat restrikcemi nejrůznějšího typu. Pravicový volič chce žít v liberálním, otevřeném evropském prostoru a říkám-li žít, tak tím chci záměrně jaksi dementovat úvahy o tom, že si Klaus přeje, aby to byla zóna volného obchodu. Proto říkám žít. Tím chci říct, že to rozpětí lidských aktivit, které by nám EU měla nabízet, nezužuji, v žádném případě.

Omezit přistěhovalectví? Tak jsme to neřekli

hn: Vnesli jste do kampaně ještě jedno téma, kterým se vyznačují spíše pravicově radikálnější strany v Evropě a to je omezení přistěhovalectví. Domníváte se, že toto téma je zásadní pro Českou republiku? Jak si představujete, že by se podmínky pro přistěhovalectví měly zpřísnit?

V těch našich tématech dekády jsem odhadem spočítal, že je takových dvě stě padesát až tři sta odstavců. Jeden jsme věnovali otázce přistěhovalectví. Považujeme za naprosto neúnosné, abychom si hráli na pštrosa, který strká hlavu do písku. Víme, že když se něco drží pod pokličkou, tak to většinou vybouchne. Řekli jsme jen jednu větu. Rizika přistěhovalectví upravíme novými zákony. Slovo omezení tam mimo jiné v žádném případě nenajdete od nás vyslovené.
Odpovídám na to každému tazateli - domníváte se, že přistěhovalectví nemá svá rizika? Já ta rizika vidím, já považuji za rizika přistěhovalectví ztrátu jisté občanské koherence, není-li to slovo příliš komplikované, konzistence, homogenity světa, ve kterém žiji. A tím se vracím k té otázce děsivé, falešné multikulturální ideologie, která evidentně selhala, a každá země, ne extrémní pravice ve všech evropských zemích, každá země vážně v Evropě diskutuje tuto věc. Podívejte se na evropské posuny přistěhovaleckého a azylantského zákonodárství. Nejsme výjimkou, a nic extremistického na tom opravdu není.

hn: Ale když říkáte "upravit zákonem", znamenalo by to zpřísnit pravidla přistěhovalectví?

Jsem přesvědčen, že azylantství, přistěhovalectví je v principu sporným prvkem. Já si myslím, že zemí, které žijí v takové situaci, že azyl je životní nezbytností pro člověka, protože žije v teroristicko-totalitárním režimu, je na světě malinká hrstička. Azylantství a přistěhovalectví je migrační pohyb, který je převážně motivován ekonomicky. A v tomto smyslu pocit, že čím více, tím lépe, já nesdílím. A nejen já, myslím, že ho nesdílí naprostá drtivá většina občanů České republiky.

hn: Čili byste přistěhovalectví viděl něco jako nekalou konkurenci?

Já jsem slovo nekalá konkurence neřekl a nikdy bych něco podobného nepoužil. Zrovna tak se mi zdá naprosto děsivé a úděsné vylepšovat věkovou strukturu špidlovskými importy pracovníků z Ukrajiny nebo odkud, to je směšný koncept.

hn: Vaši odpůrci z Koalice - například paní Marvanová - tvrdí, že vaše strana dostává haiderovské rysy. Nevhánějí vás právě výroky tohoto typu do vlády s ČSSD, s níž byste vytvořili koalici pod praporem ochrany národních zájmů?

Národní zájmy jsou klíčový koncept. Ve snu by mě ale nenapadlo konstruovat vládu na základě jednoho hesla, tak hloupý snad nikdo z nás není. Spekulace o tom, jaká bude vláda, nebudu rozvíjet. Nikdy jsem s nikým na toto téma nepromluvil ani jedno jediné slovo. Za druhé - pokud mi věříte, do této chvíle o tom nepadlo jedno jediné slovo na vedení ODS.
Naše soustředění je totálně na volební kampaň, na získání maxima hlasů, protože víme, že pouze výhra - a to výhra viditelná - nám umožňuje, abychom v jednáních o povolebním uspořádání mohli nějak uspět. Vymýšlet kdo, do které vlády a s kým bych považoval za naprostou ztrátu času.
Ale k tomu bych prosil, jestli by mohlo být ukončeno debatování o této věci s jedním silným prohlášením.
Já jsem prožil čtyři roky v Parlamentu, kdy jsem velmi často řídil schůze, dával hlasovat a vím, že zákony, které považuji za ničící pro naši zemi a které - jestli dovolíte - budu spíše spojovat se jmény, myslím s jejich nositeli, než abych říkal názvy těch zákonů. Takže troufám si říci, že zákony z domény špidlovské, grégrovské, schlingovské, kužvartovské, jestli si tím definujeme oblast, nic nemluvím o těch osobách, zákony tohoto typu byly v českém Parlamentu schvalovány v těchto čtyřech letech nejmocnější koalicí, která v naší zemi existovala a která zůstala k mému naprostému šoku nepovšimnuta.
Dominantní koalicí českého Parlamentu - byť nepsanou - byla koalice socialistů, komunistů a lidovců, která prohlasovávala jeden regulační, intervenční, dirigistický, ochranářský zákon za druhým. A já říkám poslední slovo k volebním cílům. Naším hlavním volebním cílem je uspět tak, aby bylo znemožněno vytvoření této trojkoalice komunistů, socialistů a lidovců.

Prezident mě ze sna nebudí

hn: Je pravděpodobné, že po volbách bude nutné skládat koaliční vládu. Hovoříte o tom, co je pro vás programově nejdůležitější, ale přece jen bude nutné z některých zásad také couvnout, protože koalice je o kompromisu. Co z toho programu je opravdu prioritní?

Já myslím, že stoprocentně víte, že na tuto otázku vám nemůžu v žádném případě nijak odpovědět. Myšlenka o tom, co teď před volbami budeme nabízet jako kompromis, je úplně mimo lidské chápání.

hn: Má cenu podle vás zkoušet prosazovat změnu volebního zákona směrem k většinovému - tak aby odpadly kompromisy - ve chvíli, kdy už to jednou zablokoval ústavní soud? Víme, že se složení Ústavního soudu bude měnit, ale...

Myslím, že by to být mělo, a myslím, že pro nás to zůstává cílem.

hn: Ještě k vašim osobním cílům. Považujete za možné, když budete premiérem, že byste se po půl roce přesunul na Pražský hrad?

Za prvé: Chceme vyhrát volby. Myšlenka, že bych na rozdíl od některých jiných politiků usínal a probouzel se s myšlenkou, že chci být premiérem nebo prezidentem? Zodpovědně prohlašuji, že to není pravda.
A já znám ty politiky, kteří mají vedle svého lůžka připravené černé šaty a košili a čekají, kdyby v kteroukoli hodinu ve dne nebo v noci zazněl ten správný telefon a volali je na Hrad, tak oni už mají ty kravaty připravené, aby ladili s tou košilí a mohli tam být v následující minutě. Skoro bych doufal, že věříte, že takto neuvažuji.
Vyhrajeme-li volby, nedovedu si představit, že bychom neaspirovali na významnou pozici ve vládě a tím i na post předsedy vlády. Není přece možné uvažovat nějak jinak. A protože nemáme prezidentský systém, tak si myslím, že se koná spíše ve Strakově akademii než na Pražském hradě.
Ale jestli to mohu poslední větou odlehčit. Jeden pětasedmdesátiletý moudrý pán, významný český malíř, který mě pořád tituluje slovy pane premiére, mi říká: "To byste byl hloupej, kdybyste chtěl bejt znova premiérem. Oni se jenom těší, aby vás všichni uštvali a zničili. To nevemte v žádném případě, ani na minutku."
Předvolební rozhovory HN s předsedy hlavních politických stran najdete na adrese http://volby.ihned.cz/rozhovory/. Již dříve jsme uveřejnili interview s Cyrilem Svobodou, (3. května), Miroslavem Grebeníčkem (17. května) a Hanou Marvanovou (24. května). Příští týden přineseme rozhovor s Vladimírem Špidlou.