Praha, 5. 6. 2002 ( Ivana Kněžínková, www.ihned.cz/knezinkova)

Lékař s plnou praxí by mohl mít od příštího ledna minimálně o čtyři tisíce vyšší tarifní plat. Ze současných devatenácti tisíc korun má vzrůst na třiadvacet tisíc. Polepšit by si měl i zkušený učitel. Mzda mu stoupne téměř o dva tisíce z 16 tisíc na 17 700 korun. Takové částky má kvalifikovaným státním zaměstnancům zajistit rozšířená platová tabulka, která se k 1. lednu 2003 rozroste z nynějších 12 tříd na 16.

Zemanův kabinet by měl dnes tuto změnu potvrdit schválením katalogu, podle kterého se budou pracovníci do jednotlivých platových tříd zařazovat. Vláda má rovněž projednat i kvalifikační předpoklady, které k tomu musejí mít. Bere se přitom v úvahu i míra odpovědnosti a riziko profese.

Rozšířením platové stupnice, které ukládá novela zákona o mzdě, si polepší především nejlépe placení státní úředníci, učitelé, lékaři nebo vědci. Měli by se posunout vzhůru v průměru o dvě až tři platové třídy. Zaměstnance, kteří nyní spadají do čtvrté až osmé třídy, čeká vzestup většinou o jednu. V nejvyšší, 16. třídě, by se měli ocitnout například vědci se světovým renomé.

Přidání nových platových tříd má umožnit větší finanční rozdíly mezi platy v jednotlivých profesích.

"Ve středních platových třídách není žádná diferenciace," uvedl ředitel odboru mzdové politiky Ministerstva práce a sociálních věcí Luděk Merta. Od roku 1992 až 1994 přitom nastaly změny v regionálním uspořádání, v organizaci policie, armády. Vznikla spousta úřadů na jiné úrovni než celostátní," dodal.

Podle Merty existují ještě dva otevřené problémy pro jednání ve vládě: U lékařů by mohl nastat ještě vyšší skok vzhůru než je v návrhu, a podobné je to také u učitelů. Lékař se dvěma atestacemi, který je dnes v 11. třídě, se v návrhu řadí do 14. třídy. Lékařský odborový klub chce, aby se dostal do patnácté.

Položka na mzdy ve státním rozpočtu na příští rok by měla kvůli většímu počtu tříd vzrůst minimálně o 12 miliard. Odbory s vládou vyjednávají, aby to bylo podstatně více. "Nemá smysl zavádět systém, který je nedostatečně finančně zajištěný," řekla mluvčí odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací Alena Vondrová.

Exministr financí Ivan Pilip (US) tvrdí, že rozhodně rozšíření počtu tříd nezvýší objem prostředků na platy státních zaměstnanců, a proto nelze ani čekat vyřešení hlavních problémů s platy. Pilip podle svých slov vždy prosazoval, že potřebné platové rozdíly je možné zajistit odměnami.

Nezávislý analytik Pavel Capouch z Venture Investors si však myslí, že jakýkoli systém, který může reálněji hodnotit zaměstnance podle jiných kriterií, než jak dlouho "sedí na té své stoličce" lze přivítat.

Rozšíření tarifní stupnice prosadil vládní tým ČSSD v Parlamentu už předloni. Původně mělo platit k 1. lednu. Kvůli nedostatku peněz ve státním rozpočtu se však změna o rok odložila.

Kvalifikační předpoklady pro zařazení do jednotlivých platových tříd

1. a 2. třída: základní vzdělání

3 a 4. třída: střední odborné vzdělání

5. až 8. třída: úplné střední vzdělání

9. třída: vyšší odborné vzdělání

10. třída: vysokoškolské vzdělání - bakalářský studijní program

11. až 15. třída: vysokoškolské vzdělání - magisterský studijní program

16. platová třída: vysokoškolské vzdělání - doktorský studijní program

Pramen: MPSV

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist