Soupeři slibovali ekonomický růst

Paříž/Praha, 10. 6. 2002
V průběhu předvolební kampaně se tradiční politické strany na levici i pravici ve svých ekonomických receptech téměř do písmene shodovaly. Jejich představám dominovalo pevné přesvědčení o obnově ekonomického růstu.
"Průměr v příštím pětiletí by měl činit ročně tři procenta," citovala agentura Reuters z ekonomického programu Chirakových neogaullistů. Stejnou cifru uváděli také socialisté.
Podobně se protivníci výrazně nerozcházejí ani v jiných věcech: Chtějí snížit daňové břemeno. Zavazují se snížit nezaměstnanost - pravice chce vytvořit 500 000 nových míst, levice 900 000.
Odborníci se domnívají, že do vývoje francouzské ekonomiky se fakt, zda zvítězí pravice či levice, nijak výrazně nepromítne. Situaci by podle nich mohly zkomplikovat snad jedině opětovné nečekané zisky krajní pravice.
Většina ekonomických expertů přesto v anketách upřednostňovala Chirakovo vítězství nad umírněnými kandidáty levice.
"Trhy zareagují bezpochyby příznivě na případné vítězství Chirakových kandidátů," sdělil Christoph Wiel, analytik frankfurtské Commerzbank agentuře AFP.
Tento názor nevychází z přesvědčení, že by se tým neogaullistů obklopil lepšími ekonomickými odborníky či věřil v jeho větší razanci při uskutečňování reforem. Předcházející socialistický kabinet například pravici předčil v počtu zprivatizovaných státních podniků.
Důvod je jiný: Nejlepším prostředím pro zaváděním potřebných reforem je akceschopná vláda s dostatečnou podporou ze strany prezidenta. Takže je zjevné, že Jacques Chirac si porozumí lépe s pravicovou parlamentní většinou.
(sla)