Tomáš Brandejs
daňový poradce firmy
TACOMA Consulting
Praha

Dotaz: (DPH u škody způsobené nájemcem). Společnost s r. o. pronajímá osobní automobily ve vlastním majetku dle smlouvy o pronájmu věci. Smlouva obsahuje i ustanovení, dle kterého se nájemce zavazuje nahradit pronajímateli případnou škodu vzniklou na pronajatém majetku, která je z důvodu sjednané spoluúčasti nehrazená pojišťovnou. Zajímá nás, zda tuto část může klientovi vyfakturovat bez DPH, nebo zda mu máme přefakturovat odpovídající část provedené opravy, tedy s DPH .
Pavla Vymětalová, Praha

Škody na majetku způsobené nájemcem, které se nájemce smluvně zavazuje společnosti nahradit, lze nájemci vyfakturovat bez DPH. Přitom není podstatné, zda došlo k drobné škodě nehlášené pojišťovně či ke škodě takového rozsahu, že byla pojišťovně nahlášena. Dle § 670 občanského zákoníku je nájemce povinen pečovat o to, aby na věci nevznikla škoda. Dle § 420 občanského zákoníku každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti. Povinnost úhrady vyplývá z § 442 občanského zákoníku. Pokud nájemní smlouva obsahuje ustanovení, dle kterého se nájemce zavazuje nahradit pronajímateli případnou škodu vzniklou na pronajatém majetku, která je např. z důvodu sjednané spoluúčasti nehrazená pojišťovnou, jedná se o ujednání, které pouze popisuje zákonné právo pronajímatele, aniž by ho samo o sobě zakládalo.
V případě, že pronajímatel požaduje náhradu škody po nájemci, nepodléhá toto finanční plnění dani z přidané hodnoty. Předmětem DPH je totiž dodání zboží a poskytování služeb, v daném případě však pronajímatel nájemci zboží nedodal, ani neposkytl jakoukoli službu. Rovněž dle Pokynu MF-ČR D-171 náhrada škody nesplňuje definici zdanitelného plnění a není potřeba ji zatěžovat daní z přidané hodnoty.
V této souvislosti však považuji za nutné upozornit, že při fakturaci bez DPH pronajímatel musí požadovat po nájemci skutečně náhradu škody, nikoli úplatu za cokoli jiného. Přitom škodou se nemůže rozumět to, kdy pronajímateli nevznikla jednáním nájemce žádná újma. Za škodu tedy nelze považovat případ, kdy nájemce provádí udržování automobilu, tj. běžné drobné opravy odstraňující opotřebení předmětu, jelikož opotřebení musí být při pronájmu předmětu objektivně očekávané a nemůže být pociťováno pronajímatelem jako újma.
Rozlišení toho, co lze vyfakturovat nájemci jako náhradu za škody a co není škodou, tak velmi záleží na konkrétním posouzení každého případu, což může být poměrně obtížné. Ovšem vzhledem k tomu, že pojišťovna sama analyzuje, co lze uznat jako pojistné plnění a co nikoli, lze se na její závěry do jisté míry spolehnout a částku označenou jako spoluúčast vyfakturovat bez daně z přidané hodnoty.
Teprve u částek, které pojišťovna odmítla uhradit, je potřeba zjistit jejich charakter. Pokud by šlo o škodu, na kterou se nevztahuje pojistná smlouva či pojišťovna odmítla plnit z jiných objektivních důvodů, je možné požadovat po nájemci náhradu této škody bez daně z přidané hodnoty. Pojišťovna však mohla odmítnou plnit z toho důvodu, že o škodu nešlo (např. mytí, luxování auta). V takovém případě je nutné tyto služby přefakturovat nájemci pouze s DPH, pokud byl na základě daňového dokladu vystaveného autoservisem uplatněn pronajímatelem nárok na odpočet. Podobný postup je nutné zvolit i v případě, že pojišťovně nebyla pojistná událost hlášena - v případě škod vzniklých jednáním nájemce lze požadovat náhradu bez DPH. V případě, že nejde o škodu (např. výměna pneumatik ojetých při řádném užívání věci), je jakákoli faktura za tuto výměnu předmětem daně z přidané hodnoty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist