Kristýna Havligerová

www.ihned.cz/khavligerova

Pro letošní maturanty, kteří se nedostali na vysokou školu, není vše ztraceno. Vybírat si mohou z široké nabídky vyšších odborných a jazykových škol. Některé vysoké školy navíc vypisují mimořádná kola přijímacích řízení. Ta se budou konat ve druhé polovině srpna a začátkem září. Další možností je studium na vysoké škole zaplatit. Pak je ale nutné počítat s vydáním značné sumy peněz. Pohybovat se může od třiceti až do padesáti tisíc korun.

Ještě není pozdě

Přestože přijímačky na vysokou školu už skončily, není pozdě porozhlédnout se po jiné, možná i stejně kvalitní alternativě. Čas je i na podání si přihlášky na mimořádná kola zkoušek na vysokých školách. Ta vypsaly především fakulty technického a pedagogického zaměření. Jiné vysoké školy zase nenaplnily nově akreditované obory. Většinou proto, že souhlas k jejich provozování dostaly až po skončení řádného řízení. Ústav jazyků a humanitních studií Univerzity Pardubice tak například nabízí studium anglického nebo německého jazyka pro hospodářskou praxi.

Přihlášky se většinou musí odevzdat do konce července a přijímací řízení se konají od poloviny srpna nebo v prvních dvou zářijových týdnech.

Během letošních prázdnin se uskuteční i zkoušky na většině vyšších odborných škol. Ty nabízejí studium ekonomických, zdravotních, humanitních, zemědělských i technických oborů, hotelnictví a cestovního ruchu. Studenti obvykle absolvují přijímací pohovor a jazykový test. "Ptali se mě na všechno možné, historii, umění, ale i znalosti mezinárodních organizací. Jednoduše chtěli zjistit, jaký mám všeobecný přehled," vzpomíná na pohovor Jitka Sladká, studentka Vyšší odborné školy mezinárodních a veřejných vztahů.

Zájemci o studium na vyšší odborné škole se musí připravit i na školné. Na státních se platí ročně kolem třech až pěti tisíc korun, na soukromých se tato suma nejčastěji pohybuje mezi patnácti až pětadvaceti tisíci korun. Úspěšní absolventi získají titul Diplomovaný specialista.

Naučte se cizí jazyk

Většina jazykových škol nabízí vedle běžných kursů i roční pomaturitní studium jazyků. Intenzívní denní výuka výrazně zlepší znalost řeči, a přitom žáci neztratí sociální výhody studentů. Jedná se samozřejmě o studium placené.

Cena základního kursu, která představuje jeden hlavní jazyk minimálně po dvaceti hodinách týdně, se pohybuje od osmnácti do pětadvaceti tisíc korun. Za studium dalšího jazyka se připlácí přibližně čtyři tisícovky. Předmět je ale pouze okrajový, student ho má jen čtyři hodiny týdně.

Na jazykovou školu obvykle neprobíhá klasické přijímací řízení. "Psali jsme test z anglického jazyka, podle kterého nás rozřadili do pěti skupin od začátečníků po pokročilé," říká Jiří Krejsa, který absolvoval roční studium na soukromé Akademii Jana Ámose Komenského.

Jinou zkušenost má však Eva Benešová. Ta se hlásila na Státní jazykovou školu v Praze ve Školské ulici. "Podle úspěšnosti v anglickém testu nás sice rozřazovali do různých skupin, ale kamarádku například vůbec nepřijali. Zájemců o studium totiž bylo moc," konstatuje. Co se jí ale na studiu líbilo, byla možnost přihlásit se na státní nebo mezinárodní jazykové zkoušky. Této možnosti také většina studentů využívá. Zejména pak ti pokročilí, pro které by měli být kursy koncipovány právě jako příprava na tyto zkoušky.

Placené studium

Na některých fakultách vysokých škol lze studovat za peníze. Takovou možnost nabízí novela vysokoškolského zákona. Několik málo škol jí už využilo, jiné o zavedení placeného studia přemýšlejí. Takto mohou mladí lidé studovat například na některých fakultách Univerzity Karlovy, na fakultách národohospodářské, podnikohospodářské nebo informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické, na fakultách Masarykovy univerzity v Brně či na pedagogické a zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Částka, kterou musí studenti zaplatit, je ale hodně vysoká. Rok studia na brněnské Masarykově univerzitě může přijít až na třicet dva tisíce, na Univerzitě Karlově v Praze dokonce až na padesát dva tisíce korun.

V případě, že studenti mají na konci roku dobré výsledky, to znamená žádnou trojku, mohou například na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pokračovat dál zadarmo. Naopak, na některých fakultách je třeba dělat přijímačky v každém případě.

Mimořádná kola přijímacích řízení a nově akreditované obory na vysokých školách