Analytici: Prodejní cena je odpovídající

Praha, 9. 8. 2002
Český Telecom byl prodán příliš pozdě, každé další váhání by však státu přineslo ještě větší finanční ztráty, shodují se analytici. "Vláda se zpozdila přibližně o pět let, uvedl Michael Rostock ze společnosti Venture Investors.
"Čekání vlády tak dlouho, až se globální ekonomická situace změní, by ale znamenalo velké riziko, narůstání neefektivností plynoucích ze státního vlastnictví a nebezpečí, že potenciální investoři budou investovat do odkoupení podílů v jiných zemích a o Český Telecom již nebudou mít zájem," řekla Markéta Šichtařová z Volksbank.
Vzhledem k propadu světových telekomunikačních trhů je utržená cena považována analytiky za odpovídající. "Cena je adekvátní současnému ocenění telekomunikačních firem," potvrzuje tento názor také Jan Slabý ze společnosti Wood.
Mezi experty však vládnou jisté obavy na jaký účel budou vynaloženy peníze, získané z privatizace. "Obáváme se, že opakovaně - jako v minulosti - nebudou prostředky z privatizace použity na nejpalčivější problém české ekonomiky, tedy na penzijní reformu. Přitom tato šance je neopakovatelná. Vláda má k dispozici obrovskou sumu, kterou může jednorázově požít na odstartování reformy," uvedla Šichtařová.
Martin Škaroupka z Conseq uvádí, že vláda peníze hodlá směnit mimo devizový trh. "Koruna by měla být ušetřena dalšího posilování na základě spekulací směny přes trh. Peníze zřejmě kabinet použije na některé své záměry (stíhačky, mimorozpočtové fondy)".
Uživatelé služeb Českého Telecomu pravděpodobně nepocítí změnu vlastníka okamžitě. V delším časovém horizontu by však mohlo dojít k cenovým úpravám směrem dolů, nevylučují experti.
"Příchod nového, strategického vlastníka by obecně vzato mohl znamenat zlepšení služeb. Ve věci trhu mobilních operátorů je otázkou jak se zachová antimonopolní úřad, zda bude muset Deutsche Bank prodat T-mobile. Tady může dojít k vlastnickým pohybům, poznamenal Jiří Deml se společnosti CA IB Securites.
"Pro spotřebitele privatizace neznamená okamžitou změnu. Ty by se měly projevit ve střednědobém horizontu vyšším tlakem na efektivitu a zlepšenými službami. Eurotel funguje téměř nezávisle na Českém Telecomu. Lze ovšem čekat příchod nového subjektu na mobilní trh v podobě případného nového vlastníka Eurotelu," uvedl Jan Slabý.
Také analytička Šichtařová potvrzuje, že z krátkodobého hlediska se změny zákazníků nedotknou. "Z dlouhodobého hlediska je to změna pozitivní, protože tímto vpuštěním soukromého kapitálu minimálně vzniká potenciál pro zpružnění trhu a tím i příznivější podmínky pro spotřebitele - ale tento proces bude jen velmi pozvolný".
(eha)