Privatizací prochází celá Evropa

Praha, 9. 8. 2002
Společnost Slovenské telekomunikácie, a. s. (ST) mají strategického partnera Deutsche Telekom, který zde získal 51 procent, již od července 2000. Tato aliance však zatím z různých důvodů vyvolává víc kritiky nežli kladných ohlasů. Pod palbou jsou zejména časté strukturální a personální změny, které narušují stabilitu, vedou k propouštění a odchodu kmenových odborníků a ohrožují sociální smír.
Nový prozatímní prezident ST Mark von Lillienskiold se v nedávném rozhovoru pro slovenské HN kritice zarputile bránil. "Restrukturalizace spočívá v silné centralizaci. Bývalá organizace ST byla decentralizovaná a my potřebujeme novou organizaci," vysvětlil zástupce většinového majitele.
Další součástí restrukturalizace je podle něj odprodej tzv. off-core byznysu. Příkladem je fakt, že se nový vlastník zbavuje Telemontu a potenciálně zřejmě prodá Radiokomunikácie. Také tyto kroky mají řadu kritiků. "Restrukturalizace společnosti vedla ke snižování stavu, ale nevidíme, že by byla v něčem prospěšná," citovala SITA šéfa odborů v ST Jána Martinoviče.
Relativně brzy začala privatizace v Maďarsku. Již v roce 1993 se Deutsche Telekom spolu s Ameritech International staly spoluvlastníky národní telekomunikační společnosti Matáv. Její privatizace byla až dosud největším prodejem v regionu střední a východní Evropy a zároveň největší zahraniční investicí v Maďarsku.
Po určitých změnách ve složení akcionariátu má nyní v Matávu 59,53 procenta německý DT, zbylých 40,47 procenta se veřejně obchoduje a stát si ve strategické firmě ponechává zlatou akcii.
Telekomunikacja Polska SA, národní telekomunikační operátor v Polsku, spadá do kapitálové skupiny France Télécom, jeho privatizace však dosud nebyla dokončena. Spolu s francouzi je zřizovatelem a podílníkem jedné z mobilních sítí Centertel.
Mezi poslední velké telekomy se státní majoritou patří v Evropě právě France Télécom. Vláda v Paříži sice provedla v roce 1997 jeho částečnou privatizaci, ovšem nadále vlastní přes 55 procent akcií společnosti.
Jedině díky značné podpoře francouzského kabinetu tak doposud zůstal na svém postu výkonný ředitel Michel Bon, který firmu přivedl do značných dluhů. Její závazky totiž dosahují přes 60 miliard eur a tržní hodnota France Telecom se za letošní rok snížila o více než 68 procent.
"Michel Bon připomíná na svém postu dinosaura, který přežije vše," prohlásil pro agenturu Reuters James Enck, analytik na oblast telekomunikačního odvětví ve společnosti Daiwa Europe.
Tento stav by se měl však v dohledné době změnit, za což může nová francouzská vláda pod vedením premiéra Jean-Pierre Raffarina. Ta zařadila France Télécom na seznam 11 významných státních podniků, které by ráda zprivatizovala.
Významný podíl vlastní ve svém národním operátorovi také Německo, kde připadá na stát 43 procent akcií Deutsche Telekom. Právě tato skutečnost držela v křesle výkonného ředitele až do letošního července Rona Sommer, který rezignoval až díky ostrému předvolebnímu boji v Německu.
Příkladem v privatizaci mohou jít naopak Španělé, jejichž Telefónica je již plně v soukromých rukou. Tento telekomunikační operátor, soustřeďující se kromě Španělska na země Latinské Ameriky, působí v 17 státech a jeho cenné papíry vlastní na celém světě přes jeden milión akcionářů.
(hlo, sto)