Boj amerického prezidenta George Bushe s lavinou účetních podvodů vyvolal první vážný konflikt. Novému zákonu o odpovědnosti ředitelů za bezchybné vedení účetnictví se totiž odmítl podřídit Wendelin Wiedeking, šéf automobilky Porsche.
Vstup akcií stuttgartské společnosti na newyorskou burzu, který byl považován za hotovou věc, se tím podle prohlášení firmy "odkládá k ledu".
"Přísahu beru vždy naprosto vážně. Nemůžu se proto stoprocentně zaručit za hospodářské výsledky, na jejichž sestavení se podílejí tisíce lidí," odůvodnil Wiedeking své rozhodnutí agentuře Bloomberg.
Podle Bushova zákona z 30. července se požaduje po firmách, které mají cenné papíry registrované na americkém trhu, aby jejich účetní výkazy stvrdili podpisy výkonný a finanční ředitel. Těm v případě nesrovnalostí hrozí pokuty do výše pěti miliónů dolarů a až dvacetileté vězení.
Analytici se obávají, že si z Porsche vezmou příklad další evropské firmy, jimž se nové nařízení nezamlouvá, a newyorská burza tak upadne v nemilost. Nespokojenost Evropanů potvrzuje i žádost o výjimku ze strany 24 německých firem, mezi nimi společnosti Bayer, DaimlerChrysler či Deutsche Telekom.
Němci ji zdůvodňují především tím, že v jejich zemi jsou pravomoci výkonného i finančního ředitele menší než v Americe. Zatímco v USA činí výkonný ředitel některá důležitá rozhodnutí samostatně, v Německu pouze vykonává kolektivní rozhodnutí představenstva.
"Američané se snaží neoprávněně zasahovat do fungování evropských podniků," řekl agentuře Reuters Peter Wiesner, mluvčí Německé průmyslové konfederace. Ta se stala organizátorem kampaně proti "podpisovému zákonu" a hodlá zastřešovat stížnosti firem ze starého kontinentu. Mnoho času už jí k tomu však nezbývá, neboť zákon má vstoupit v platnost na konci srpna.
Výkazy neodpřisáhlo šestnáct ředitelů, str. 20