Praha, 30. 8. 2002

Pětinásobný držitel Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče zámořské NHL Jaromír Jágr přidal do sbírky svých úspěchů další cennou trofej. Tentokrát ale ne hokejovou. Maturitní vysvědčení. Včera ukončil "zkoušky dospělosti" na Soukromém středním učilišti hotelového provozu Proficon, s. r. o, v Praze.

"Byly to ale nervy. Ani vstávání v šest ráno nebylo nic moc. Ale největší nervy jsem měl, když mě vezl Pavel Rys na poslední zkoušky. Praha byla zacpaná a museli jsme dojet včas. Podle toho jel. Pak už jsem ani nebyl tak nervózní při zkoušce," přiznal třicetiletý slavný útočník a dodal, že sám sebe výsledky překvapil. "Ale vysvědčení neukážu. Museli byste se stydět," dodal podle své tradice se smíchem. Konečné hodnocení sice hráč sám neprozradil, ale maturitu zvládl za tři dvojky a dvě jedničky.

"Asi je jednodušší maturovat ve třiceti, než v osmnácti. Nasbíral jsem zkušenosti, určitý přehled v byznysu, marketingu, ale i tak jsem byl nervózní. Nevěděl jsem, co můžu očekávat. Bál jsem se, abych se nezasekl," komentoval zkoušky z češtiny, angličtiny, obchodu a marketingu olympijský vítěz z Nagana. "Ale nezasekl jsem se. Až jsem se divil, kde jsem bral slovní zásobu," dodal.

Pro maturitu dostal výjimku. "Normální termíny jsou v září, ale to už budu zase v zámoří. Jsem moc rád, že jsem tu možnost dostal," řekl kladenský rodák a přiznal, že největší problémy měl s češtinou. "Měl jsem české spisovatele mezi válkami. Vančura, Majerová, Hašek. Ale ne Dominik," smál se Jágr. Mnohem větší problémy měl spíš s gramatikou. "To jsem se musel tvrdě učit, to se nedá okecat."

Za téma slohové práce si útočník Washingtonu Capitals s ročním platem jedenáct miliónů dolarů vybral svůj vztah k penězům. "No, o čem jsem psal? Že peníze nejsou důležité, ale bez nich to nejde," hodně zlehčil a zestručnil svou práci Jágr. A už se těšil na nějakou oslavu zkoušky dospělosti. O tom ale nechtěl ani slyšet jeho trenér Marián Jelínek. "Kdepak, musíme trénovat," nechal se slyšet kouč.

Potřebu hokejové přípravy přiznal i samotný hvězdný útočník. "Vždyť já už hokej skoro zapomněl. Vím, co napsal Čapek, ale gól jsem nedal, ani nepamatuji," řekl Jágr, který odlétá do přípravného kempu v zámoří 8. září.