Česko chce tvrdě vyjednávat až do Kodaně

Evropští politici varovali kandidáty, aby na poslední chvíli nevyvolávali u občanů přehnaná očekávání, pokud jde o jednání s EU.

/od našeho stálého zpravodaje/
Kandidátské země včetně Česka hodlají licitovat v jednáních s unií o podmínkách členství do poslední minuty. Potvrdil to včera v Bruselu po schůzce desítky uchazečů s patnáctkou na úrovni ministrů zahraničí šéf české diplomacie Cyril Svoboda.
Zdůraznil vůči partnerům odhodlání české vlády "vytvořit pro naše zemědělce rovné konkurenční podmínky". Chce také zajistit výhodné výrobní kvóty, zejména u mléka, bramborového škrobu nebo cukru, a to "minimálně na současné úrovni produkce".
"Chceme vyjednávat maximálně dlouho," prohlásil český ministr. Když to řekl kolegům v dnešní unii, ti ho varovali, aby se sporné body uzavřely před Kodaní.
Bylo by to prý i v zájmu kandidátů. Jinak jim hrozí, že akceptují ve stresu vyjednávání na vrcholné schůzce s 25 účastníky i něco, čemu se dá na bilaterální rovině v "racionálním vyjednávání" předejít.
Předsedající Dánsko a komisař pro rozšíření Günter Verheugen kandidáty zrazovali od pokusů, vyvolávat u občanů velká očekávání. "O rozhodnutích bruselského (říjnového) summitu už vyjednávat nelze," řekl komisař uchazečským státům naplno.
Měl na mysli i princip, že farmářům v nových členských státech se poskytnout ze společné kasy nejprve čtvrtinové přímé platby. Ty by se do roku 2013 zvedaly až na 100 procent.
Kandidáti přesto svorně opakovali požadavek zkrátit období pro sbližování úrovně těchto plateb starým a novým členům. Nejraději do roku 2006. Polská ministryně pro evropské záležitosti Danuta Hübnerová míní, že se nelze jen tak podvolit "diktátu dnešních členů EU". Novináře ujistila: "Chceme o všem ještě vyjednávat."
Malé nadšení kandidátů vyvolává i odklad data vstupu z 1. ledna na 1. květen 2004, jak to před prosincovým summitem v Kodani avízuje unie. Argumentuje, že členské země potřebují čas na ratifikaci Smlouvy o přistoupení v národních parlamentech.
Svoboda partnerům dále řekl, že vstup do unie teprve v květnu 2004 by Praze znesnadnil mimo jiné podílet se na rozhodování mezivládní konference o reformách unie. Nespokojil se s tím, že podle předsedajícího Dánska mají kandidáti od podpisu přístupové smlouvy na jednání zajištěn přístup i právo spolurozhodovat. "Chceme tak ale činit s plnou váhou našeho členství," dodal ministr.
Schůzce s patnáctkou předcházelo jedno z posledních jednání Rady přidružení ČR-EU. Na něm se podle Svobody jen letmo diskutovalo o dekretech prezidenta Beneše. Stejně jako ČR je už nepovažují partneři v Bruselu za "evropský problém".
Komisař pro rozšíření Günter Verheugen však uvedl, že by bylo vhodné, aby česká strana přijala k událostem, které se staly těsně po 2. světové válce, stanovisko.
ČR v Radě potvrdila zavedení zvláštní celní ochrany svého trhu u vepřového masa a jiných potravin. Protestovala též vůči tomu, že EU zavedla antidumpingová cla na české bezešvé trubky. Český ministr uvedl, že unie slíbila naší zemi preferenční zacházení a také fakt, že Praha nabídla určité závazky cen na tuto komoditu.
Dnes bude o rozšíření EU na zvláštním zasedání jednat ve Štrasburku Evropský parlament. Poprvé za účasti poslanců a senátorů z kandidátských států. Přijelo jich tam z Prahy nikoli dvacet, jak pro ČR určuje Smlouva z Nice, ale o dva více. Není vyloučeno, že se podaří do přijetí Rumunska s Bulharskem prosadit přání ČR, aby jich měla stejný počet jako srovnatelně velké země.