ODPOVĚĎ: Zákoník práce rozlišuje mezi tzv. zvyšováním kvalifikace a jejím prohlubováním. Prohlubováním kvalifikace je účast na školení a studiu při zaměstnání za účelem udržování a obnovování kvalifikace, kterou již zaměstnanec má. Prohlubování kvalifikace se považuje jako výkon práce a je možné ho zaměstnanci nařídit. Oproti tomu zvyšování kvalifikace je účast na školení a studiu při zaměstnání, kterým zaměstnanec získává nové předpoklady nebo požadavky pro výkon práce. Zvyšování kvalifikace je překážkou v práci na straně zaměstnance a nelze ho zaměstnanci nařídit.
Za předpokladu, že je zvýšení kvalifikace zaměstnance v souladu s potřebou zaměstnavatele, může mu zaměstnavatel poskytovat pracovní úlevy a hmotné zabezpečení (např. náhradu mzdy při poskytnutí pracovního volna, úhradu studia a učebních pomůcek, cestovní náhrady).
Poskytování pracovních úlev a hmotného zabezpečení je upraveno ve vyhlášce č. 140/1968 Sb. Zaměstnavatel může jejich poskytování podmiňovat uzavřením dohody o zvýšení kvalifikace podle §143 zákoníku práce.
Zaměstnavatel se touto dohodou zaváže umožnit zaměstnanci zvýšení kvalifikace poskytnutím pracovních úlev a hmotného zabezpečení a zaměstnanec se zaváže setrvat po určitou dobu v pracovním poměru nebo zaměstnavateli uhradit vynaložené náklady.
Dohoda musí obsahovat druh kvalifikace a způsob jejího zvýšení (např. studium na škole, absolvování kursu), dobu setrvání v pracovním poměru (max. pět let), druhy nákladů, které bude zaměstnanec povinen uhradit zaměstnanci, pokud u něho nezůstane v pracovním poměru a nejvyšší částku, kterou bude zaměstnanec povinen uhradit.
Za předpokladu, že výše uvedené náležitosti nebudou v dohodě uvedeny nebo nebude uzavřena písemně, je dohoda neplatná. Do doby setrvání v pracovním poměru se nezapočítává výkon základní vojenské služby a civilní služby, doba rodičovské dovolené v rozsahu rodičovské dovolené matky dítěte a nepřítomnost v práci pro výkon nepodmíněného trestu odnětí svobody.
Za předpokladu, že zaměstnanec zůstal u zaměstnavatele v pracovním poměru jen po část doby, ke které se zavázal, je povinen uhradit z celkové částky pouze část, jež poměrně odpovídá tomuto období.
Povinnost zaměstnance k úhradě nákladů nevzniká v případech vyjmenovaných v §143 odst. 7 zákoníku práce. Jedná se zejména o důvody, kdy se zaměstnanec stal nezpůsobilým pro výkon práce, pro kterou si zvyšoval kvalifikaci nebo zaměstnavatel nevyužíval po dobu delší než 12 měsíců jeho nabytou kvalifikaci anebo zaměstnavatel ukončil pracovní poměr výpovědí, vyjma výpovědi pro závažné porušení pracovní kázně a z důvodů, pro které lze okamžitě zrušit pracovní poměr.
Tuto dohodu lze uzavřít při prohlubování kvalifikace pouze v případě, že předpokládané náklady dosahují alespoň 100 tisíc Kč.
(Petr Hůrka je odborník na pracovní právo)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist