Agronomická fakulta je součástí České zemědělské univerzity v Praze. Na fakultě studuje tu více než dva tisíce studentů. Letos se do prvního ročníku přihlásilo 1620 uchazečů, z toho 800 jich bylo přijato, přičemž procento přijatých studentů se u jednotlivých studijních programů liší.
Studium na fakultě je trojstupňové (bakalářský, magisterský a doktorský stupeň), a to prezenční a kombinované. Navíc je plně kompatibilní s Evropským kreditním převodním systémem (ECTS ), který umožňuje započtení předmětů studovaných v cizině. V praxi to znamená, že studenti vedle klasických známek získávají i kredity. Za školní rok musejí dosáhnout určitého počtu, aby mohli ve studiu pokračovat.
Vysokoškoláci si vybírají mezi dvěma typy bakalářského studia, profesně a teoreticky zaměřenými.
Pokud si vyberou profesně zaměřené studium, mohou volit mezi studijními programy fytotechnika, zahradnictví a zootechnika. Programy zemědělství, zahradnictví, rozvoj venkova a udržitelné využívání přírodních zdrojů zase nabízí teoreticky zaměřené studium s obory chovatelství, pěstování rostlin, produkční a okrasné zahradnictví, rozvoj venkova, kvalita produkce a udržitelné využívání přírodních zdrojů.
V navazujícím magisterském studiu mohou vysokoškoláci studovat v deseti studijních programech s devatenácti obory jako například živočišná produkce, výživa zvířat a dietetika, zájmové chovy zvířat, rostlinná produkce, rostlinolékařství, zemědělství nebo odpady a jejich využití.
"Předměty, které tvoří teoretický základ pro specializační studium jsou povinné. Odborný profil studenta dotváří volitelné a povinně volitelné předměty," říká děkan Karel Voříšek. "Studenti, kteří ovládají angličtinu, mohou také využít MSc. program Natural resources and Environment vyučovaný v anglickém jazyce," dodává.
Vysokoškoláci absolvují povinné praxe a exkurze v podnicích zemědělské prvovýroby (například ve Školním zemědělském podniku v Lánech), na výzkumných pracovištích a podobně.
"V areálu máme experimentální stáje a pozemky," konstatuje studentka třetího ročníku Dana Geršlová. "Nemusíme se tak za praxí hnát nikam daleko, všechno máme hned za fakultou."
Vysokoškoláci samozřejmě mohou studovat jeden nebo více semestrů na zahraničních partnerských univerzitách. Takovou možnost totiž nabízejí programy Socrates-Erasmus, díky kterým studenti získají stipendium od Evropské unie.
Fakulta v rámci celoživotního vzdělávání organizuje řadu specializačních, rekvalifikačních kursů a v neposlední řadě univerzitu třetího věku.
"Hlavně kvůli brzkému vstupu České republiky do Evropské unie, chceme zvýšit počet předmětů vyučovaných v cizích jazycích," říká děkan Voříšek. "Dále se snažíme zadávat studentům více individuální práce.
To znamená, že studenti vypracovávají více projektů, hledají si informace v literatuře a na internetu a snaží se pracovat sami, ale i v týmech. Chceme totiž, aby po absolvování fakulty byli opravdu samostatní." Děkan Voříšek také přiznává, že se fakulta potýká s nedostatkem výukových prostor. "Nedostatku místa musíme například přizpůsobit rozvrh. Výuka tak začíná brzy ráno a končí pozdě večer. Proto bychom rádi přesunuli výuku některých předmětů do nového pavilónu Provozně ekonomické fakulty, jehož výstavba je už naplánovaná." Vedení také plánuje vybudování nových prostor pro oblast informatiky. To hlavně proto, že se počet přijatých studentů rok od roku zvyšuje.
S pedagogickým sborem je děkan spokojen. "Máme vysoce kvalifikované pedagogy, chceme však docílit jejich příznivější věkové struktury," uvádí.
Agronomická fakulta se významně podílí i na výzkumné činnosti České zemědělské univerzity. Fakulta řeší například využití půdních a biologických charakteristik pro precizní hospodaření, kvalitu a funkci půd ve vztahu k udržitelnému vývoji a ochraně půdního pokryvu, stabilizující a omezující faktory tvorby výnosu a jakosti rostlinné produkce, využití genetické variability u hospodářských zvířat a tvorbu a komplexní využití teoretických základů chovu, výživy, zdraví a ochrany zvířat pro ekonomickou živočišnou produkci.
Vědeckovýzkumné projekty spojují působnosti všech kateder fakulty a přispívají ke zkvalitnění výuky.
Studenti, kteří nejsou z Prahy a jejího okolí, mohou samozřejmě bydlet na koleji. Cena za ubytování může dosáhnout až na dva tisíce korun na osobu za jeden měsíc. Záleží to na počtu lidí na pokoji, úrovni sociálního zařízení, ale i třeba na rychlosti připojení na internet.
"Platím tisíc korun měsíčně," uvádí studentka Markéta Vaňková. "Na pokoji jsme tři a máme vlastní koupelnu i toaletu. Kamarádky, které bydlí na jihu jen dvě, mají koupelnu dohromady se sousedy a rychlejší připojení na internet, platí asi o tři stovky víc."
Autor je student Provozně ekonomické fakulty ČZU

Agronomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze
tel: 224 384 584, 224 384 585
email: bartlova@af.czu.cz, bajerova@af.czu.cz, blazek@af.czu.cz, malanova@af.czu.cz
www.af.czu.cz
adresa:
Kamýcká 129, 165 21 Praha 6 - Suchdol