Fakulta mezinárodních vztahů navázala v roce 1991 na působení fakulty obchodní, která byla významnou součástí Vysoké školy ekonomické už od roku 1953 a je v jistém smylu pokračovatelem Vysoké školy obchodní, založené v roce 1919. Letos zde v bakalářském, magisterském a doktorském programu studuje více než tři tisíce studentů.
Studium na fakultě a stejně tak i vědecko-výzkumná činnost se zaměřuje na obchodní podnikání, mezinárodní obchod, mezinárodní politiku, obchodní a mezinárodní právo logicky směřované hlavně na ekonomickou oblast.
Studenti si mohou vybírat předměty na jedenácti katedrách jako je například katedra cestovního ruchu, mezinárodního obchodu, podnikového a evropského práva, obchodního podnikání, světové ekonomiky a dalších. "Nemám oblíbenou katedru," říká studentka třetího ročníku Lenka Beránková. "Skoro na každé najdu něco, co mě zajímá a baví. Snad mám někde víc a jinde míň oblíbené pedagogy a to mě při výběru předmětů trochu ovlivňuje," dodává.
Po ukončení bakalářského stupně mohou vysokoškoláci pokračovat studiem navazujícího magisterského programu, kde si volí mezi pěti specializacemi: mezinárodním obchodem, komerčním právem, mezinárodní politikou a diplomacií, cestovním ruchem a evropskou integrací. Před dvěma lety byl také nově otevřen pětiletý magisterský program, který studentům nabízí obory mezinárodní a evropská studia - diplomacie a také podnikání a právo. Kdo by neměl ještě dost, může samozřejmě i na fakultě mezinárodních vztahů pokračovat v doktorském studiu uskutečňovaných oborů, ale také v oboru politologie.
Už z názvu fakulty plyne zvýšená pozornost výuce cizích řečí. "Už u přijímaček jsem musel prokázat perfektní znalost dvou světových jazyků," konstatuje student čtvrtého ročníku Aleš Hlinka. "Teď mám povinné dva jazyky. Už to však není gramatika, ale odborné termíny hlavně z ekonomie. Já naštěstí umím dobře německy i anglicky, tak mi to nedělá problémy. Pár kamarádů se ale hlavně ze začátku trochu ztrácelo."

Stejně jako jiné vysoké školy, i fakulta mezinárodních vztahů významně spolupracuje s jinými zahraničními univerzitami. "Vysoká škola ekonomická je například členem prestižního Společenství evropských manažerských škol (CEMS)," uvádí děkan. "Za významné lze považovat i již třetí prodloužení projektu financovaného Evropskou unií "Programme leading to a Master degree in Economics of International Trade an European Integration", jehož cílem je urychlit aktualizaci studijních plánů předmětů zaměřených na mezinárodní ekonomii a integrační procesy. Díky tomuto projektu už na studijní stáže vycestovalo přes sto pedagogů a sedmdesát studentů Vysoké školy ekonomické absolvovalo roční specializované studium na partnerských univerzitách." Škola je členem i dalších evropských a amerických sdružení vysokých škol a univerzit.
Stejně jako jinde, i děkan fakulty má plány do budoucna. Jde například o zavedení elektronické výuky. "Rádi bychom také omladili pedagogický sbor, to znamená, že se snažíme vychovávat více doktorandů," konstatuje děkan. "Co mě mrzí a zatím se mi nedaří vyřešit, je problém s habilitacemi v jazycích. Jejich možnost zanikla fakultě v souvislosti s platností nového vysokoškolského zákona. Na škole nebyl doposud nalezen konsensus ohledně akreditace doktorského studia aplikované lingvistiky, jehož existence je podmínkou možnosti uskutečňování habilitačního a jmenovacího profesorského řízení v daném oboru."
Vysokoškoláci mají samozřejmě možnost využít ubytování na školních kolejích, i když je problém s kapacitou. "Za dvoulůžkový pokoj na Jarově zaplatím měsíčně 760 korun, s internetem 960 korun," říká studentka čtvrtého ročníku Gabriela Baziláková. "Na Rooseveltově koleji, která je nová a skvěle vybavená, platí studenti měsíčně něco přes tisíc korun."
Při fakultě mezinárodních vztahů působí i několik institutů. Centrum evropských studií VŠE v Praze je vzdělávací, vědecko-výzkumné, poradenské a informační pracoviště, jenž se zabývá problematikou evropské ekonomiky politiky, práva, dějin, kultury a jazyků.
Francouzsko-český institut řízení zas organizuje postgraduální kursy podnikového managementu pro frankofonní manažery. Úspěšní absolventi získávají diplom C.A.A.E. (francouzská obdoba Master of Business Administration), který je uznán francouzskou vládou, a tím pádem je platný v zemích Evropské unie.
Výzkumnou a publikační činnost v oblasti integračních a globalizačních procesů ovlivňujících českou ekonomiku pak uskutečňuje Institut integrace České republiky do evropské a světové ekonomiky.
Dosud uveřejněné články o fakultách najdete na www.kariera.ihned.cz

Náměstí Winstona Churchilla 4
130 67 Praha 3
Studijní: 224 095 242
224 095 241
224 095 244
224 095 295
224 095 243
224 095 240
email: reindl@vse.cz
matyas@vse.cz
jirikova@vse.cz
cerna@vse.cz
musilova@vse.cz
prochazl@vse.cz
www.vse.cz/kategorie.php3?IDkat=671