Evropa - vzrušující téma


Diskuse o našem vstupu do Evropské unie se stává monotónní. Jakoby zastánci i odpůrci tohoto kroku již vyčerpali svůj arzenál. A není-li čím střílet, je pořád ještě možné počastovat protivníka jadrnou nadávkou.
Mám jiný nápad: Změňme téma. Výhody či nevýhody našeho začlenění do Evropské unie jsou relativní vůči tomu, jaká unie bude. A dnes je jisté, že po rozšíření z patnácti států na pětadvacet bude, protože musí být, jiná.
Dosavadní rozhodovací procesy se při větším počtu států stávají nefunkční a politické instituce musí znovu obhájit svou legitimitu. Zkrátka, budoucí podoba EU je tématem naší doby a dokonce velkým a vzrušujícím tématem.
Filozof Jan Patočka s oblibou citovával výrok Friedricha Nietzscheho, že velké věci přicházejí na holubičích nožkách. Tedy tiše a nenápadně, tak, že si jich lidé nepovšimnou a nechají si je uniknout. Zabořeni do svých každodenních starostí často ani nevnímáme, v jak úžasné době žijeme a jakých světodějných událostí se můžeme účastnit.
Zhroucení totalitní komunistické říše zla, která mučila desítky miliónů lidí a málem vyvolala jadernou světovou válku. Obnova svobody, práva a demokracie v naší zemi. A konečně vznik nové demokratické Evropy, schopné ve světě obhájit své zájmy, který je před námi.
To pozoruhodné a jedinečné je, že tato nová podoba vzniká na základě široké a otevřené diskuse. Možná, že tato fráze může znít někomu pozitivně. Jenže tentokrát nejde jen o slovní rozvoj, který má zakrýt, že si již byrokraté ve svém byru rozhodli sami.
Ta diskuse opravdu probíhá v celé Evropě. Je otevřená pro každého a hlavně, každý názor se počítá. Nic není předem dáno, nic není rozhodnuto, lidé na našem kontinentu prostě hledají jak dál. Pochopili, že dál to nepůjde, pokud dostatečný počet obyvatel nedospěje k názoru, že dojít dál je třeba.
Kam dál? Nu, mluvíme přece o sjednocování Evropy, o posílení demokratické legitimity jejích institucí a o její schopnosti obstát v globální soutěži. V praxi to znamená následující úkoly.
Je třeba posílit úlohu Evropského parlamentu tak, aby se ve vymezených oblastech stal skutečným zákonodárným orgánem a vůči exekutivě byl schopen plnit svou kontrolní funkci.
Evropská komise by se měla přetvořit v normální vládu, utvářenou na demokratickém principu (a nikoli metodou koňského handlířství jako je tomu dnes) a odpovědnou parlamentu.
Měla by být vytvořena funkce evropského prezidenta, vybaveného pravomocí provádět společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.
To poslední samozřejmě předpokládá, že bude disponovat i potřebnými vojenskými prostředky. Vždyť svět jde vstříc novým rizikům, vůči nimž je dnešní Evropa bezmocná. A to by se mělo změnit.
Autor je senátorem
(Klub otevřené demokracie)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist