Řidičský průkaz se ztratí za dvanáct bodů

Patrně už od příštího ledna by řidiči měli za dopravní přestupky dostávat kromě pokut také trestné body.
"Při dosažení dvanácti bodů by měl řidič přijít o řidičské oprávnění na dobu půl roku až rok. Řidičský průkaz dostane nazpátek až po přezkoušení," řekla Ludmila Roubcová, mluvčí ministerstva dopravy, které bodový systém připravuje.
Ministerstvo i policisté si od něho slibují, že pomůže snížit dopravní přestupky a nehody. Loni se na českých silnicích stalo 190 718 nehod a zahynulo při nich 1314 lidí. Jsou to jedny z nejvyšších čísel v Evropě. "Snad to aspoň trochu ukázní neukázněné řidiče," řekl ředitel republikové dopravní policie Zdeněk Bambas.
Ministerstvo zatím nezveřejnilo, kolik trestných bodů bude například za rychlou jízdu nebo nedání přednosti. "Sazebník bodů zatím není stanoven, existuje pouze v návrhu, který zatím neprojednala ani pracovní skupina," řekla Roubcová. Dodala, že každých dvanáct měsíců bez přestupků se trestné konto řidiče sníží o dva až tři body.
Podle Václava Špičky z občanského sdružení Autoklub se návrh podobá systému v Německu, kde se trestné body udělují už od roku 1974. "O přidělení bodů by nerozhodovali policisté nebo strážníci, ale civilní úřady," dodal Špička.
V Německu se za dopravní přestupky dává od jednoho do čtyř trestných bodů, za trestné činy - například za jízdu v opilosti - od pěti do sedmi bodů. Pokud někdo dosáhne osmnácti bodů, je mu odebrán řidičský průkaz.
Když ale někdo zaviní nehodu, při níž zahyne člověk, nedostane hned osmnáct bodů, ale i tak mu může být řidičský průkaz odebrán. O tom rozhoduje soud.
Trestné body za přestupky se vymažou po dvou letech. Motorista ale může jít dobrovolně na speciální seminář, kde se mu také určitý počet bodů vymaže. Pro řidiče s vysokým počtem bodů jsou povinná psychologická vyšetření či semináře, jejichž cena je 300 až 350 eur, tedy v přepočtu okolo deseti tisíc korun.
"Jde hlavně o analýzu chování řidičů, proč se dopustili přestupků a kde se jim mohli vyhnout," řekl Heinrich Hass, šéf Svazu učitelů autoškol v Porýní.
Ministerstvo dopravy chce návrh bodového systému předložit vládě v červnu jako součást velké novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, jehož součástí by mělo být i zvýšení blokových pokut na pět až deset tisíc korun, anebo povinnost svítit po celý rok. O zavedení bodového systému se přitom hovoří minimálně od roku 1999, ale stále se odkládal.
V bývalém Československu už bodový systém počátkem 50. let fungoval. S řidičským průkazem dostal motorista i kupón s deseti útržky, které mohl za vážné přestupky odebírat okresní národní výbor nebo národní bezpečnost.


Kolik bodů se dává za přestupky v Německu
Překročení rychlosti v obci
o 21 až 25 km/h: 1 bod + 50 eur
Překročení rychlosti mimo obec
o 31 až 40 km/h: 3 body + 75 eur
Jízda na červenou: 3 body + 50 eur
Nedání přednosti v jízdě: 3 body + 50 eur
Zdroj: Kraftfahrt Bundesamt

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist