Stavební fakulta Českého vysokého učení technického vznikla již v roce 1707, podle zakládací listiny Josefa I., jako Stavovská ingenieurská škola v Praze. Dnešní název pochází z roku 1920, kdy se tehdejší nejvyšší škola technická přejmenovala na České vysoké učení technické. Samotná Fakulta stavební existuje organizačně od roku 1960 (v roce 1978 se z ní vyčlenila Fakulta architektury) a je podle počtu studentů i pedagogů největší v celé České republice.
Uchazeči o studium na fakultě mají možnost volby mezi několika studijními programy - Stavebním inženýrstvím, Geodézií a kartografií, Architekturou a stavitelstvím. Nabídku navazujících magisterských programů rozšiřuje studijní program Budovy a prostředí.
Program Stavební inženýrství se dále dělí na specializované studijní obory Konstrukce pozemních staveb, Konstrukce a dopravní stavby, Vodní hospodářství a vodní stavby, Inženýrství životního prostředí, Management a ekonomika ve stavebnictví, Informační systémy ve stavebnictví.
Studium je trojstupňové a realizuje se prostřednictvím bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů. "Bakalářské a magisterské studijní programy lze studovat pouze v prezenční formě," říká děkan Ladislav Lamboj. "Studijní řád totiž umožňuje takové rozložení studia, při kterém studenti stihnou i pracovat."
Pro hodnocení studentů fakulta využívá kreditový systém ECTS, který umožňuje započtení předmětů studovaných v zahraničí. To znamená, že vysokoškoláci musí za jeden semestr získat předem určený počet kreditů.
Studenti během studia absolvují předměty povinné, povinně volitelné a volitelné. V prvních ročnících, kdy studenti získávají všeobecné znalosti, převažují předměty povinné. Na magisterském stupni si volí užší specializaci podle zájmu.
S výukou je celkem spokojen Josef Malknecht, student pátého ročníku: "Vyučující jsou rozumní, nestane se, že by někdo jen z principu vyhazoval od zkoušky všechny, kteří skládají zkoušku v prvním termínu. Trochu rozpačitý jsem z hodnocení studentů. Často jsme nuceni vypracovávat úlohy bez větší znalosti problematiky - jedna či dvě přednášky nám moc nedají. Zaráží mě také, když jsou dvě podobné práce hodnoceny zcela rozdílnými známkami."
Protože na Českém vysokém učení technickém studuje hodně zahraničních studentů, nabízí fakulta bakalářský studijní program Civil Engineering se studijním oborem Building Structures kompletně vyučovaný v anglickém jazyce. Na tento program navazuje magisterské studium v oborech Building Structures a Computational Engineering in Advanced Design.

"Tyto programy nejsou určeny výhradně pro cizince," konstatuje děkan. "V případě, že český student výborně ovládá angličtinu, může absolvovat právě tyto přednášky vedené v angličtině," dodává.
Vysokoškoláci mohou také studovat jeden či více předmětů na partnerské zahraniční škole. To jim umožňuje výměnný studijní program SOCRATES/ERASMUS. Velký zájem je též o výměnné studijní pobyty na amerických univerzitách, například na Kansas State University. Dalším programem, díky kterému lze získat stipendium na praxi v zahraničí, je program LEONARDO. Spolupráce se zahraničními univerzitami na vědeckovýzkumných projektech pak probíhá zejména na úrovni jednotlivých kateder.
Fakulta spolupracuje i s předními českými firmami, kde mohou nejlepší studenti získat potřebnou praxi. "Například stavební firma METROSTAV a. s. nabízí našim studentům práci na pozici asistent stavbyvedoucího," popisuje spolupráci se soukromým sektorem děkan. "V roce 2002 jsme vyhlásili soutěž o nejlepšího asistenta stavbyvedoucího. Vítězové získali odbornou stáž v zahraničí," dodává.
I život na fakultě stavební má své slabé stránky. "Na zkoušky se zapisujeme přes počítačový systém Komponenta Studium," vysvětluje Josef Malknecht. "Ještě před rokem fungoval jen v jakési dosovsko-unixovské verzi. V době, kdy minimálně Windows 98 byly běžným standardem! Ovládání bylo naprosto nepochopitelné. Při náporu před zkouškami byl úspěch vůbec se do systému přihlásit, počet uživatelů byl totiž omezen. Nedávno zavedli webovskou verzi, která odstraňuje problémy s ovládáním. Zvýšený nápor ale stejně nevydrží a systém padá."
Škola mimopražským studentům samozřejmě nabízí možnost ubytování na kolejích. Za lůžko na strahovských kolejích vysokoškoláci zaplatí 860 - 940 korun měsíčně, Masarykova kolej v Dejvicích je přijde na 1600 - 1800 korun.
Dosud uveřejněné články o fakultách najdete na
www.kariera.ihned.cz

Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze
adresa:
Thákurova 7, 166 29 Praha 6
Tel: 224 351 111 (centrála), 224 354 874 (sekretariát děkana), 224 354 892 (sekretariát tajemníka)
E-mail: zatloukalova@fsv.cvut.cz (sekretariát děkana),
sona.vocetkova@fsv.cvut.cz (sekretariát tajemníka)
www.fsv.cvut.cz