Ochránci dat jsou znepokojeni sledováním pasažérů
Brusel, 13. 3. 2003
Rozhořčení a nepokoje mezi odborníky na ochranu osobních dat vyvolalo chování Evropské komise. Ta koncem února vyhověla nařízení amerického ministerstva spravedlnosti, když americkým celním a vstupním úřadům povolila přístup k osobním datům pasažérů evropských aerolinií. Od 5. března tak mají tyto úřady on-line přístup na rezervační systémy těchto společností. Vybírají si přitom informace o pasažérech, kteří cestují do USA.
Američtí celníci mají přístup k datům, která jsou na letence a souvisejí s rezervací jako například jméno a příjmení či cíl letu. Pokud například zákazník platí platební kartou, dovědí se i její číslo. Mnohdy se přitom podle odborníků jedná o informace, které podle jednotlivých právních úprav zemí nesmějí být poskytovány dále.
Doposud Američané mají přístup k datům Lufthansy, KLM, Air France, Birtish Airways a Iberia. Pokud jim aerolinie v přístupu zabrání, hrozí jim úřady tvrdými sankcemi až po odejmutí přistávacího práva.
Data mají sloužit v boji proti mezinárodnímu terorismu. Tomu se ve své podstatě Evropané nebrání, nesouhlasí však s rychlostí, jakou byla dohoda uzavřena. "To není přijatelné," říká například Ingo Schmitt, zástupce německé Křesťansko-demokratické strany v Evropském parlamentu. Evropská komise se tak podle něj sklonila před diktátem Spojených států.
Na urychlenou platnost dohody a nutností dalších vyjednávání upozornili prezidenta komise Romana Prodiho již počátkem března také evropští ochránci dat. "Může tak dojít k zostření transatlantických vztahů," napsal v dopisu Prodimu předseda evropských ochránců Ital Rodota.
Samotné letecké společnosti se naopak drží ve sporu zpět. Thomas Kropp z německé Lufthansy vše označil za vzrušení v Evropském parlamentu. Evropská komise dohodu hájí. Jeden z mluvčích příslušného komisaře Fritse Bolkensteina však přiznal, že v otázce bezpečnosti ochrany dat je ještě potřeba vyjednávat.
Proti dohodě se pak staví například Rakušané. Tamní zástupce v Evropském parlamentu Hubert Pirker pohrozil, že u Evropského soudního dvoru zažaluje Komisi za povolení ilegálního poskytování osobních dat. Další z poslanců, Ulrich Stockmann se naopak obává potíží u samotných aerolinií. Podle něj totiž může dojít k žalobám pasažérů.
Lufthansa se proto již několik dní brání po svém. Cestující musí vyjádřit písemný souhlas s přenosem dat. Pokud na to nepřistoupí, mohou se cesty zříci či podstoupit kontrolu americkými úřady.
Spojené státy v dohodě zaručily, že relevantní data využijí pouze pro vlastní bezpečnost. Diplomaté z Evropské unie však kritizují, že EU nemá žádný právní podklad k tomu, aby USA ve zpracování dat kontrolovala.
Požadované údaje o cestujících
[*] Číslo kreditní karty - pokud zákazník platil kartou
[*] Cíl cesty
[*] Jméno, příjmení
[*] Jaké jídlo si pasažér přál
[*] Příslušnost k jistým skupinám
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist