Manažera roku budeme znát za pár dnů. Soutěž se letos koná podesáté. Je přehlídkou manažerských zkušeností a už tradičně staví před oči odborné veřejnosti osobní příklady manažerů, kteří řídí své podniky pokrokovými metodami, dokáží je táhnout od úspěchu k úspěchu, vkládají do řízení kus své osobnosti a podněcují vše, co mají k dispozici, k vysokému stupňování kapitálové hodnoty.
Za dobu své existence prošla soutěž vývojem, který odrážel úsilí nastavit co nejobjektivnější kritéria, a to včetně snahy otevřít ji komparativně i pro zahraniční manažery. Soutěž dostála svému poslání - prostřednictvím svých nositelů prezentuje moderní metody řízení, jejich vývoj a trendy, a jejich využití při řešení konkrétních situací.
Jiné metody se využívaly v době prvních ročníků, kdy se manažeři potýkali s transformací, privatizací a restrukturalizací. V současnosti už nejde jen o dobré výsledky ve sledovaném období, ale o velký, co možná novátorský vklad do řízení firem. Když manažer vytáhne firmu z problémů, je to pozoruhodné, ale ještě pozoruhodnější je, když toho dosáhne novým objevným způsobem, který rozšiřuje poznání, jak překonávat krize.
Výhry i prohry
V průběhu devíti let trvání soutěže bylo oceněno titulem Manažer popřípadě Manažerka roku 31 osobností. Patří mezi ně například Vladimír Feix - generální ředitel Českého porcelánu Dubí, Štěpán Popovič - generální ředitel Glaverbel Czech Teplice, Rudolf Černý - generální ředitel Karosa Vysoké Mýto, Helena Pískovská - prezidentka Svazu obchodu ČR, Jana Kozáková - generální ředitelka Tanex Plasty Jaroměř, Jan Mühlfeit - viceprezident Microsoft pro Evropu, Střední východ a Afriku, Miroslav Kázecký - prezident Svazu průmyslu ČR a další, kteří dnes aktivně pracují na stejných či vyšších manažerských funkcích v Česku nebo v zahraničí.
V minulých ročnících se dvakrát stalo, že nejvyšší ocenění se dostalo manažerům, kteří po čase selhali. I na tuto skutečnost je třeba se podívat střízlivě. Podnikatelské prostředí se z různých hledisek neustále mění a manažerské pracovní životy se v tomto stresovém prostředí utvářejí i opotřebovávají. Ke škodě věci je, že současná společenská atmosféra se neustále vrací ke zmíněným dvěma případům, ale výsledky dalších 29 vynikajících manažerů, kteří se nemusejí stydět za svoji práci, pomíjí.
Soutěž Manažer roku vždy objeví nové osobnosti, o nichž se nevědělo a které přispívají k soudobým snahám o národní prosperitu. Je to svým způsobem "živá škola" podnikatelského řízení.
Organizace soutěže
O soutěž je zájem nejen v manažerské profesi, ale i v zaměstnavatelských a podnikatelských sférách, ve státních a legislativních institucích. Po celou dobu existence měl vždy nad soutěží záštitu státní představitel na úrovni místopředsedy vlády. V letošním roce převzal záštitu premiér Vladimír Špidla. Představitelé vlády se dva až třikrát do roka scházejí se členy Klubu Manažera roku a společně diskutují o aktuálních otázkách české ekonomiky a vytváření podmínek pro podnikání.
Soutěž o Manažera roku vyhlašuje Svaz průmyslu a dopravy, Česká manažerská asociace a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, tedy profesní instituce, které hájí zájmy manažerů, prosazují v tripartitě podmínky pro podnikatelské prostředí v Česku, a to v souvislostech mezinárodních až globálních vazeb. Záměr vybrat vítěze s výrazným novátorstvím a osobním přínosem je jasný, ale realizace snadná není. Po celou dobu existence soutěže se stále hledá optimální systém hodnocení, který by přihlížel i ke specifikám daného období a podobně. Záruku za regulérnost a objektivitu soutěže má každoročně vytvářený Řídící výbor složený z vyhlašovatelů a organizátorů soutěže. Jeho úkolem je sledovat programově a organizačně průběh soutěže s cílem přivést na pražský Žofín nové tváře z oblasti managementu, které přináší nové metody a trendy v řízení.
K vlastnímu hodnocení jsou vytvářeny hodnotící komise, které jsou tvořeny z odborníků, pohybujících se v oblasti řízení. Tito lidé se vyznají v řízení natolik, že mohou ocenit skutečné novátorství. Někdy se však spokojí s tím, že manažer dosahuje úspěchu, překonal krizi apod. Oceňují dovednosti, ale méně už to nové, objevné. Práce komise není snadná, ale postupně se daří naplňovat kritéria hodnocení osobností.
Změny v ocenění
V letošním roce poprvé vybíráme z pětapadesáti finalistů soutěže (je mezi nimi však pouze pět žen) Vynikajícího manažera malé firmy (do 50 zaměstnanců), Vynikajícího manažera střední firmy (do 250 zaměstnanců) v jednotlivých odvětvích poprvé Manažera odvětví. Z nich pak bude vybrán Manažer roku popřípadě Manažerka roku. Řídící výbor vedla k těmto úpravám snaha zviditelnit manažerské osobnosti nejen v průmyslu a obchodu, ale i v zemědělství, v široké sféře služeb, zdravotnictví, škol a ve veřejném sektoru. Národní hodnotící komise, která je složena z vyhlašovatelů, členů Klubu Manažera roku, podporovatelů soutěže a dalších manažerských osobností, bude vybírat jednoho člověka - manažera, který by měl být vzorem všem. Není to jednoduché, a proto k objektivizaci výběru přispívá vysoký počet členů komise, pohybuje se okolo 20 osob, a letos navíc i využití počítače k náhodnému výběru volitelů.
Soutěž přináší nové poznatky do řízení a zviditelňuje jejich nositele. Naším společným úkolem je tyto zkušenosti a osobnosti popularizovat. Napomáháme tak jejich využití v dalších firmách, a tím i k rozvoji celé naší ekonomiky.
Autor je předsedou Řídícího výboru soutěže