Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové byla založena v roce 1945, nejprve jako pobočka pražské fakulty všeobecného lékařství. Byla první vysokou školou, která byla v tehdejším Československu založena po skončení druhé světové války. Na Hradec Králové padla tehdy volba zejména díky vysoké úrovni místní Všeobecné veřejné okresní nemocnice. V roce 1951 byla škola proměněna na Vojenskou lékařskou akademii. Ta byla zrušena v srpnu 1958 a škola se poté stala jednou ze samostatných fakult Univerzity Karlovy.
V současnosti fakulta zajišťuje vzdělávání budoucích lékařů v oborech teoretických, preklinických, klinických i preventivních. Fakulta má vlastní Fakultní nemocnici, jejíž kliniky, ústavy a oddělení seznamují studenty především se základními způsoby vyšetřování, s laboratorními metodami, s diferenciální diagnostikou a způsoby léčby. Velký důraz je kladen na praktickou výuku.
"Na špatné uplatnění si naši studenti nemohou stěžovat. Nezaměstnanost lékařů u nás prakticky neexistuje," říká děkan fakulty Prof. MUDr. Ivo Šteiner, CSc. Fakulta má čtyři pregraduální obory: bakalářské ošetřovatelství, u něhož existuje i čtyřleté kombinované dálkové studium, a magisterské obory všeobecného (šestileté studium) a stomatologického (pětileté studium) lékařství.
"Je zvláštní, že obory, u nichž absolventi vycházejí jako doktoři, se nazývají magisterské," usmívá se děkan Šteiner, "ale ten titul doktora, to je u nás ve střední Evropě prostě vžitý úzus, ve skutečnosti je pravým doktorem až absolvent postgraduálního doktorandského studia s titulem Ph. D." Před pěti lety byla žadatelů o studium lékařství ještě přehršel, takže přijímacími zkouškami prošlo jen 20 % studentů. Dnes je jich 40 %. "Je to zapříčiněno malými platy lékařů. Mladý lékař v nemocnici nebo obvoďák má dnes stejný nástupní plat jako začínající učitel, to znamená na nejdolnější hranici, jak to vůbec jde," říká rektor Šteiner.
Na druhou stranu je to ale pro potenciální uchazeče výhoda, přes jednokolové přijímačky, které jsou z předmětů fyziky, chemie, biologie a somatologie (nauka o těle), jich projde víc. Fakulta má pak tisíc dvě stě studentů magisterských a dvě stě studentů bakalářských oborů.
Spolu s civilními studenty dělají stejné přijímací zkoušky i studenti Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně, kteří studují spolu s "civilisty", ale v několika bodech se od nich liší. Spolu s odbornou částí přijímaček musí absolvovat ještě část vojenskou, načež se stanou vojáky z povolání, jejichž celé studium hradí armáda a navíc jim ještě poskytuje normální příjem vojáků z povolání.
Na otázku, z čeho má největší radost, děkan Šteiner odpovídá: "Největší radost mám z našich zahraničních studentů, kteří si celé své studium hradí, a tím hradí také asi jednu třetinu rozpočtu fakulty. Nebýt jich, tak by fakulta nemohla vůbec existovat. I přes tuto bonifikaci jsme loňský rozpočet překročili o 2, 9 miliónu korun. A samozřejmě nikoliv proto, že bychom špatně hospodařili. To máte jako s těmi učiteli a doktory; od roku 2000 se jejich průměrné platy reálně nenavýšily ani o korunu."
Fakulta, která má šestnáct profesorů a kolem šedesáti docentů se tvrdě potýká s nedostatkem peněz. "A přitom mají naše postgraduální doktorandské výzkumné týmy vynikající výsledky v oborech od hepatologie, přes biologii, oční lékařství, kardiochirurgii až po výzkum metabolismu," říká děkan. "Našimi bývalými absolventy jsou například předseda Českého olympijského výboru MUDr. Jirásek, autor známých Básníků (kteří se vlastně odehrávali u nás) vojenský doktor Ladislav Pecháček, dokonce i paní ministryně Součková," dodává.
Ve chvíli, kdy jsem s panem děkanem mluvil, od něj právě odcházelo sedm studentů s žádostmi o grant na odborný lékařský výzkum v Mayo Clinic v americké Minnesotě a na univerzitě v anglickém Liverpoolu. "Naše škola nemá výměnné programy, o studenty z ciziny si žádat nemusíme, ti za námi chodí sami a my posíláme studenty do spřátelených škol, kde mají, mimochodem, dobré vědecké výsledky."
Škola má celkem dvě budovy; hlavní a výzkumnou. Studenti Lékařské fakulty UK HK jsou ubytováni v hotelových kolejích Na Kotli (hradecký hotel Garni) a na Palachových kolejích.
Student Jiří po čtyřech letech studia na vojenské akademii přešel na studium civilního typu. Když srovnává studium na Vojenské akademii a civilní škole, říká: "Mám z Vojenské školy sice úspory, díky nimž mohu dostudovat jako civil, ale mám také zkušenosti. Ty mě poučily, že jako civilní medik jsem šťastnější. Musím říct, že jsem neodešel z nedbalosti; své povinnosti jsem vždycky plnil. A mimoškolních aktivit jsem míval a dosud mám pořád stejně: kulturu, sport, duchovní život." Studium na fakultě si pochvaluje i Jiřina ze čtvrtého ročníku stomatologie: "Až se divím, jak mě to tu i po čtyřech letech baví. už se docela těším, jak se mě lidé jako zubařky budou bát."
Autor je spolupracovníkem redakce
Dosud uveřejněné články najdete na www.kariera.ihned.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist