Známý večerníček provází spor o peníze


Populární večerníček Pat a Mat o dvojici kutilů jde dobře na odbyt. V těchto dnech totiž od Ateliérů Bonton Zlín zakoupil 26 dílů s příhodami dvojice kutilů televizní kanál Fox Kids. Stejného večerníčku, ale jiné série, se ale týká spor, ve kterém jde autorům seriálu o milióny korun. K soudnímu projednávání přitom dojde již za několik týdnů v květnu v Praze.
Jádrem sporu je prodej série 14 dílů, které na počátku 90. let vznikly ve studiu AIF. To v roce 1990 založil "otec" seriálu Lubomír Beneš spolu s Vladimírem Jiránkem, Michalem Podhradským a Markem Benešem. Lubomír Beneš, který Pata a Mata režíroval, je spolu s Jiránkem autorem výtvarné podoby večerníčku a s Jiřím Kubíčkem spoluautorem literárního námětu. Podle Radka Tomase z agentury Rabitt&Rabitt, která Jiránka zastupuje, došlo k prodejům inkriminovaných dílů do Jižní Koreje, aniž by byly autorům vyplaceny příslušné honoráře. Prodeje podle něj měl údajně provést jeden z jednatelů AIF Michal Podhradský. "Dlužná částka se pohybuje v řádu miliónů korun. Z tohoto důvodu byl také před několika lety podán návrh na konkurs AIF," uvedl Tomas. V současné době práva k dílům Pata a Mata, které vznikly na konci 70. let, stejně jako k novým sériím, podle něj vlastní Ateliér Bonton Zlín.
Bývalý jednatel AIF Podhradský, který v současnosti pracuje ve studiu Animation People, však obvinění odmítá. "Sérii do Jižní Koreji prodal další jednatel AIF Vladimír Roth. Podstata sporu ale spočívá v ovládnutí autorských práv k seriálu Pat a Mat. Ve chvíli, kdy se připravovalo spojení všech do té doby vyrobených dílů a natáčení dílů nových, vznikla ze strany části společníků AIF snaha ovládnout tento proces. Stupňovali svoje požadavky ve snaze převzít vedení společnosti a řídit takto nastartovaný stroj. Jednou z motivací byla také snaha znemožnit stíhání jednoho ze společníků za nelegální prodej práv do zahraničí. Za něj paradoxně požadovali honorář od společnosti, i když jim již byl vyplacen tímto společníkem," sdělil Podhradský.
Celková částka, kterou po něm autoři večerníčku za zmíněné zahraniční prodeje požadují, podle jeho slov činí 3,5 miliónu korun.