E.ON bude čelit větší konkurenci



Svému nástupci Wulfu Bernotatovi přenechal předseda představenstva koncernu E.on AG Ulrich Hartmann uspořádanou a hospodářsky zdravou firmu. "Do nového roku jsme odstartovali dobře a i navzdory těžkým podmínkám očekáváme provozní zlepšení ve všech oblastech," s klidem na středeční valné hromadě řekl Hartmann. Někdejší 64letý šéf největšího německého energetického koncernu se tím přesunul na post předsedy dozorčí rady a žezlo předal o deset let mladšímu Bernotatovi.
Hartmann vedl představenstvo E.ON poslední tři roky spolu s někdejším šéfem společnosti Viag, která nyní také patří E.ON, Wilhelmem Simsonem. Sám měl však větší rozhodovací moc. Od fúze společností koncern prodal mnoho okrajových aktivit a pilně přikupoval především v klíčových oblastech pro firmu - elektřině a plynu. Hodnota transakcí se odhaduje na 80 miliard eur. S koupí britského distributora Powergen a německé plynařské společnosti Ruhrgas firma učinila největší akvizice ve své historii. Její obrat v klíčové oblasti energetiky se ztrojnásobil, odbyt elektřiny se zdvojnásobil a odbyt plynu dokonce zdesetinásobil.
Námitky, že cena za Powergen a Ruhrgas byla příliš vysoká - osm, resp. deset miliard eur, Hartmann odmítá. Podle něj ji lze ospravedlnit velkým potenciálem synergií, které z těchto akvizic vyplývají. Koupi Ruhrgasu přitom mohl E.ON dokončit až letos v lednu, a to po ročním sporu s kartelovým úřadem a konkurencí. Za to se obě firmy nyní musí zbavit některých svých částí, jejich prodej měl vynést zhruba 3 miliardy eur.
Nový šéf Wulf Bernotat, který je ve firmě sedm let, tak nyní musí všechny nové přírůstky integrovat a potvrdit, že se ambiciózní akvizice promítnou také do výnosů. Vedle integrace a výnosů bude Bernotat zápolit i s nejistými rámcovými podmínkami na německém trhu s energií. Doposud E.on z kvetoucího trhu s elektřinou na domácím trhu profituje. Jak dlouho tomu tak bude, je však podle odborníků ne-jisté. Do poloviny příštího roku chce totiž spolková vláda založit regulační úřad, který bude mít za cíl popostrčit konkurenční boj v této oblasti.

Struktura E.ON AG
100% 100% 100%
E.ON Energie AG Powergen Ltd. Ruhrgas AG
má podíl na 250 firmách v Německu obchoduje a distribuuje elektřinu je vedoucí firmou v Německu
a kontinentální Evropě a plyn ve Velké Británii v oblasti dálkového plynu
zásobuje zhruba 25 mil. zákazníků je zodpovědná za americkou má podíly na komunálních
elektřinou, plynem a vodou dceřinnou společnost Lg&Energy a regionálních distributorech
Pramen: Handelsblatt

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist