E.ON bude čelit větší konkurenci
Svému nástupci Wulfu Bernotatovi přenechal předseda představenstva koncernu E.on AG Ulrich Hartmann uspořádanou a hospodářsky zdravou firmu. "Do nového roku jsme odstartovali dobře a i navzdory těžkým podmínkám očekáváme provozní zlepšení ve všech oblastech," s klidem na středeční valné hromadě řekl Hartmann. Někdejší 64letý šéf největšího německého energetického koncernu se tím přesunul na post předsedy dozorčí rady a žezlo předal o deset let mladšímu Bernotatovi.
Hartmann vedl představenstvo E.ON poslední tři roky spolu s někdejším šéfem společnosti Viag, která nyní také patří E.ON, Wilhelmem Simsonem. Sám měl však větší rozhodovací moc. Od fúze společností koncern prodal mnoho okrajových aktivit a pilně přikupoval především v klíčových oblastech pro firmu - elektřině a plynu. Hodnota transakcí se odhaduje na 80 miliard eur. S koupí britského distributora Powergen a německé plynařské společnosti Ruhrgas firma učinila největší akvizice ve své historii. Její obrat v klíčové oblasti energetiky se ztrojnásobil, odbyt elektřiny se zdvojnásobil a odbyt plynu dokonce zdesetinásobil.
Námitky, že cena za Powergen a Ruhrgas byla příliš vysoká - osm, resp. deset miliard eur, Hartmann odmítá. Podle něj ji lze ospravedlnit velkým potenciálem synergií, které z těchto akvizic vyplývají. Koupi Ruhrgasu přitom mohl E.ON dokončit až letos v lednu, a to po ročním sporu s kartelovým úřadem a konkurencí. Za to se obě firmy nyní musí zbavit některých svých částí, jejich prodej měl vynést zhruba 3 miliardy eur.
Nový šéf Wulf Bernotat, který je ve firmě sedm let, tak nyní musí všechny nové přírůstky integrovat a potvrdit, že se ambiciózní akvizice promítnou také do výnosů. Vedle integrace a výnosů bude Bernotat zápolit i s nejistými rámcovými podmínkami na německém trhu s energií. Doposud E.on z kvetoucího trhu s elektřinou na domácím trhu profituje. Jak dlouho tomu tak bude, je však podle odborníků ne-jisté. Do poloviny příštího roku chce totiž spolková vláda založit regulační úřad, který bude mít za cíl popostrčit konkurenční boj v této oblasti.
Struktura E.ON AG
100% 100% 100%
E.ON Energie AG Powergen Ltd. Ruhrgas AG
má podíl na 250 firmách v Německu obchoduje a distribuuje elektřinu je vedoucí firmou v Německu
a kontinentální Evropě a plyn ve Velké Británii v oblasti dálkového plynu
zásobuje zhruba 25 mil. zákazníků je zodpovědná za americkou má podíly na komunálních
elektřinou, plynem a vodou dceřinnou společnost Lg&Energy a regionálních distributorech
Pramen: Handelsblatt
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist