Knihou roku 2002 jsou Příběhy z dlouhého století - Architektura let 1750 - 1918 na Moravě a ve Slezsku. Její autor Pavel Zatloukal v sobotu v Praze obdržel hlavní cenu Magnesia Litera a současně nejvyšší ocenění v kategorii populárně naučné literatury. Podle zdůvodnění tato publikace čtivě přibližuje i méně známé památky a jejich historii zasazuje do širších souvislostí. Hlavní cena je spojena s poukázkou na 200 tisíc korun.
Pavel Zatloukal, stávající ředitel olomouckého muzea, se v poslední době zviditelnil ještě jednou knihou věnovanou architektuře. Publikace Mladí mistři přibližuje osudy tvůrců, jejichž tvorba byla spojena s vídeňskou katedrou slavného Otto Wagnera.
Literu za přínos české literatuře získal nakladatel a editor Václav Kadlec, zakladatel jednoho z prvních soukromých nakladatelství Pražská imaginace. Cenu dostal podle občanského sdružení Litera zejména za přípravu kritického vydání sebraných spisů Bohumila Hrabala; nyní také vydává spisy Jiřího Suchého.
Nejlepší knihy vydané v České republice v minulém roce ocenily odborné poroty v druhém ročníku soutěže Magnesia Litera, jež má především popularizovat literaturu. V sedmi kategoriích bylo nominováno 21 knižních titulů vybraných z více než 180 knih, které do soutěže zaslalo 55 nakladatelů.
Literu za dětskou knihu, udělovanou poprvé, má od sobotního večera Martin Skala. Knížka Strado a Varius je "lapálií pařížského houslisty" a malých oživlých houslí, na které hraje.
Jako objev roku vyšla ze soutěže 12 titulů třiadvacetiletá studentka pražské filozofické fakulty Petra Hůlová s knihou Paměť mojí babičce. Provázané osudy tří generací mongolských žen napsala podle hodnocení "působivým jazykem a s formální vynalézavostí".
Za nakladatelský čin převzala Literu společnost Argo, a to za edice Historické myšlení a Každodenní život. Obě přibližují moderní metody českého i světového historického bádání.
V kategorii prózy ocenili porotci Emila Hakla za knihu O rodičích a dětech - zpola vážný, zpola ironický dialog otce se synem o banalitách i o věcech niterných. Hakl tak po souboru povídek Konec světa a románu Intimní schránka Sabriny Black úspěšně pokračuje v psaní autobiograficky laděných textů.
V poezii byly nejlepší básně Víta Slívy Bubnování na sudy; jsou podle vyhlašovatelů cen kultivovanou lyrikou s prvky sebeironie, s mistrnou prací se slovem a s vybojovanou pokorou.
Cenu Litera za překladovou knihu má Anna Kareninová a nakladatelství Atlantis za titul Klaun's Band, jejímž autorem je Louis-Ferdinand Céline. Komplikovaný styl kontroverzního Francouze je překladem zachycený v jeho naturalismu i lyričnosti, uvedla porota.