Kissinger a politika jako umění možného
Jeho kritici jej činí zodpovědným za smrt a neštěstí tisíců lidí na celém světě, ať již se jedná o Chile, Kambodžu, Kypr, Východní Timor či Bangladéš. Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger, který se dnes dožívá osmdesáti let, na podobné útoky vždy odpovídal veskrze machiavelisticky, přesně po vzoru proslulého italského renesančního politika a diplomata, k němuž bývá po právu přirovnáván.
Politika je umění možného, státní zájem světí prostředky, nejdůležitější vždy bylo a bude zachování globální rovnováhy a práci tajných služeb nelze zaměňovat s humanitárními misemi. Tím spíše v časech, kdy se konec studené války ztrácí v nedohlednu.
"Nevidím nejmenší důvod, proč bychom měli nečinně přihlížet tomu, jak se nějaké země zmocňují komunisté, a to jen díky nezodpovědnosti tamější populace. Tato věc je příliš důležitá, než abychom nechali Chilany, ať o sobě rozhodnou sami," prohlásil Kissinger krátce předtím, než americká CIA pomohla generálu Pinochetovi svrhnout v září 1973 režim socialistického prezidenta Salvadora Allendeho.
V roce, kdy jej prezident Richard Nixon jmenoval do čela americké diplomacie, Kissinger získal Nobelovu cenu míru v souvislosti s Pařížskými dohodami. Po jejich podpisu mohli Američané opustit jižní Vietnam, i když tím přenechali Saigon Vietkongu a Kambodžu vládě Rudých Khmerů.
V roce 1975 Kissinger nijak nebránil vládě v Jakartě v útoku na Východní Timor a naopak ji zásoboval zbraněmi, protože se devět let předtím osvědčila při potlačování komunistického povstání v Indonésii. Patrona dělal i jihoamerickým diktátorům, kteří v rámci plánu Kondor likvidovali v druhé polovině sedmdesátých let své politické odpůrce. Ačkoliv se tak v případě bývalého Allendova ministra zahraničí Orlanda Leteliera dělo na půdě Spojených států.
Politika je ale umění možného a Kissinger proto zůstane v dějinách zapsán také jako muž, který se zasloužil o to, že Washington za zády Moskvy obnovil vztahy s Čínou. Byl koneckonců i u počátků definitivního pádu "říše zla", protože zahraniční politiku Spojených států ovlivňoval i ve druhé polovině osmdesátých let, kdy se hroutila železná opona.
Když byl ovšem v souvislosti se soudním tribunálem v Haagu otázán, zda by také zločiny jihoamerických diktatur neměla přezkoumat nezávislá justice, prohlásil, že si není jist, zda jsou soudy "vhodným prostředkem v rozhodování o záležitostech starých třicet let".
Na umění možného si vzpomněl nynější prezident USA George Bush, který jej loni v prosinci jmenoval do čela komise, která má vyšetřovat přehmaty, jichž se měly dopustit americké tajné služby před teroristickými útoky z 11. září 2001.
Kissinger o týden později na svou funkci rezignoval po kritice ze strany svých odpůrců poukazujících na to, že by se mohl dopustit střetu zájmů. A to ne jenom jako předseda všemocné poradní instituce s názvem Kissinger Associates.
V životě toho dokázal příliš mnoho a jeho nepřátelé vědí, že se může pochlubit kontakty, jakými nedisponuje žádný politik v USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist