Na celém území republiky, nikoli jen v celních pásmech, mají mít celníci podle návrhu zákona o Celní správě právo zkontrolovat jakékoli vozidlo. Po vstupu Česka do Evropské unie totiž skončí standardní služba celníků na hranicích a vzniknou útvary mobilního celního dohledu. Zákon, který je nyní v připomínkovém řízení na Ministerstvu financí a čeká jej projednání ve vládě a v Parlamentu, začne platit od května příštího roku.
"Mobilní celní dohled by měl operovat po celé republice. Nyní je působnost celníků omezena na pásma 25 kilometrů kolem hranic a celních letišť," uvedl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Zatímco kontrola pohybu osob zůstane v pravomoci Služby cizinecké a pohraniční policie na hranicích, celníci budou moci zastavit a zkontrolovat zboží a věci ve firemních i soukromých vozidlech kdekoli.
Celníci budou vycházet z preventivních kontrol i upozornění, které získají od kolegů ze zahraničí. Podezřelá vozidla mohou sledovat do vnitrozemí. Pokud vozidlo zastaví a předpokládané zboží nenajdou v zavazadlovém prostoru, budou moci auto i rozebrat.
"V unii platí volný pohyb zboží. Jsou ale materiály, jejichž pohyb se sleduje. Celníci budou kontrolovat, zda vozidla převážející nebezpečné látky jsou patřičně vybavena. Zaměřovat se budou na přepravu radioaktivních materiálů, kontrolovat budou vše, co souvisí s omamnými a psychotropními látkami," vysvětlil Barták.
Podobné pravomoci mají nyní celníci v Německu i dalších státech unie. Věci a zboží ve vozidle mohou kontrolovat neomezeně kdekoli, bez povolení či vyjádření podezření však nesmí kontrolovat osoby.
"Celník má ze zákona právo zastavit auto a prohledat jej, tomu se řidič prostě nevyhne. Pokud postižený dojde k názoru, že kontrola nebyla oprávněná, může se bránit klasickými právními kroky. Celníci pak musí dokázat, že to oprávněné bylo," uvedl Ulrich Piechowski ze Spolkového ministerstva financí.
Rozšíření kompetencí celníků na území celého státu považují někteří právníci za neúnosné, i když jde o praxi Evropské unie.
"Pokud by celníci mohli kdekoli vniknout do vozidla, tedy do soukromí, pak by měli více pravomocí než státní zástupci. To je podle mne neúnosné a Ústavní soud by se tomu měl postavit," uvedl pražský advokát Jozef Lžičař. Připomněl, že třeba domovní prohlídku může policie provést pouze se souhlasem státního zástupce nebo soudce a tím okamžikem se zahajuje trestní stíhání.
Celníci budou kontrolovat pivovary, str. 2
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist