Oracle usiluje o některé klienty IBM


Pokud by se podařilo firmě Oracle koupit konkurenční PeopleSoft, mohli by výrobci databázových aplikací přijít o významný podíl na trhu, soudí experti. Čtyřicet procent z více než pěti tisíc velkých zákazníků PeopleSoftu totiž používá jiné databáze než od Oraclu. Ten ve chvíli, kdy získá konkurenta, bude mít možnost převést tyto klienty na své systémy. PeopleSoft v současnosti doporučuje ve svých řešeních jako dodavatele databázových úložišť především americkou firmu International Business Machines (IBM).
Někteří klienti PeopleSoftu se obávají, že by mohli přijít o možnost svobodné volby mezi dodavateli databází. První vlna odporu proti této eventualitě se zvedla v americkém státě Kalifornie, kde 40 zástupců významných zákazníků PeopleSoftu požádalo tamější nejvyšší soud o vydání rozhodnutí o zamezení nepřátelského převzetí. Kalifornský soud má možnost zabránit sloučení, protože Oracle má sídlo v kalifornském městě Redwood City.

Ellison: Nechceme nové klienty do ničeho nutit

Larry Ellison, ředitel Oraclu, druhého největšího výrobce softwaru na světě, se však brání: "Hodláme produkty PeopleSoftu plně podporovat dalších deset let." Toto tvrzení ještě upřesnil mluvčí firmy Jim Finn: "Deset let budeme podporovat nejnovější verzi PeopleSoft 8."
Klienti si však nejsou tímto tvrzením jisti. Podle viceprezidenta skupiny hotelů Hilton Damiena Beana by tento krok nedával z ekonomického hlediska smysl. "Nenapadá mě jediný důvod, proč by měl Oracle dalších deset let podporovat produkty využívající konkurenčních databází," dodal. Databáze činily ve fiskálním roce 2002 z veškerých příjmů Oraclu 73 procent .

Největší výrobce databází je poprvé IBM

Podle analytiků je úvaha Beana zcela logická. Oraclu se v minulém roce dařilo v databázích méně než dříve. Jako jediný z trojice nejsilnějších výrobců mírně snížil svůj tržní podíl. Obrat odvětví činil 6,64 miliardy dolarů.
Hlavními rivaly Oraclu v oblasti databází jsou IBM, Sybase, Microsoft. Přístup Microsoftu je však zcela odlišný od rivalů, kteří usilují o co největší klienty. Microsoft své produkty cílí zejména na sektor malých a středních firem. Podle přední výzkumné agentury Gartner se loni poprvé v historii na první místo mezi výrobci databází dostala IBM. Její tržní podíl činil 36 procent. Do té doby dominující Oracle ztratil celosvětově šest procent a patří mu tak 34 procent trhu. Na třetím místě se umístila firma Microsoft, která meziročně podíl zvýšila o čtyři procentní body na 18 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist