"To jsou záležitosti velice důvěrné a mě úplně děsí, že to víte," řekl ředitel a. s. Strojírny Tatra Praha Stanislav Navrátil, který odmítl dále cokoliv komentovat.
"Smlouva ještě uzavřena není, stále jednáme," uvedl bez bližších podrobností zástupce ředitele ČKD Hronov Zdeněk Sokolář.
Pražský podnik, jenž vyráběl převodovky a ozubená kola pro až 700 tramvají ročně pro Tatru a pozdější ČKD Dopravní systémy, se dnes topí v problémech. Stamiliónové tržby a zisky přes 10 miliónů korun ročně jsou definitivně minulostí.
Když loni na podzim německý Siemens, jenž koupil zkrachovalé ČKD Dopravní systémy, přidělil licenci na výrobu převodovek ČKD Hronov, zakázek pro Strojírny Tatra začalo rychle ubývat. "ČKD Hronov má lepší technické zázemí," zdůvodnil přidělení licence mluvčí Siemens Kolejová vozidla Petr Sedláček. Ve Strojírnách Tatra se však po celá 90. léta do technologií neinvestovalo. "Máme zde stroje a nářadí i půl století staré," připustil člen dozorčí rady Strojíren Tatra Antonín Fíl.
Zástupci Strojíren Tatra a ČKD Hronov spolu jednají o smlouvě o pronájmu a smlouvě o smlouvě budoucí. ČKD Hronov převezme výrobní stroje i zaměstnance a v budoucnu by měl zakoupit i nemovitosti.
Karel Groger, pracovník tiskového oddělení Ministerstva průmyslu, které je majitelem a. s. Strojírny Tatra, uvedl, že dohoda o převodu výrobního programu byla již koncem minulého týdne uzavřena.
Z ani ne padesátky zaměstnanců firmy, kteří zbyli po propouštění a snižování počtu zaměstnanců, dnes nikdo neví, jaká budoucnost je čeká.
Navíc už dva měsíce marně čekají na svoji mzdu. "Nedostali jsme výplatu za květen ani červen a bojím se, že nebude ani za červenec," řekl odborový předák Josef Bůcha. Podnik každému ze zaměstnanců dluží průměrně 30 tisíc korun dvouměsíčního platu. "Slíbili nám, že vše dostaneme k 13. srpnu, ale už jsem slyšel tolik slibů, a nedodrželo se nic," vyjádřil se skepticky Bůcha. Proto podle něj mnoho lidí ani nečekalo na propouštění a odešli sami. Bůcha dodal, že peníze nejsou pro nedostatek zakázek i proto, že jim neplatí odběratelé.
Strojírny Košíře loni na pokyn ministerstva odkoupily podíl Aliachemu v Explosii v hodnotě asi 400 miliónů korun za korunu. Stoprocentně tak ovládly světově proslulého výrobce plastické trhaviny Semtex.
"Cílem dalšího postupu je následný prodej akciového podílu a. s. Explosia vybranému strategickému partnerovi tak, aby byl nadále zajištěn strategický zájem státu z hlediska povinností členství v NATO a vyzbrojování Armády ČR," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Ivo Mravinac.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist