Nejde jen o programování, tedy obor, ve kterém si vysloužili dobrou pověst zejména indičtí specialisté. Na seznamu vyčleňovaných činností je třeba i účetnictví, kontroling nebo telemarketink.
"Pokud se vše správně připraví, mohou firmy, které se k takovému kroku rozhodnou, ušetřit třicet až padesát procent nákladů," tvrdí Wolfgang Thiel, šéf Boston Cosulting Group.V Indii stojí špičkoví IT specialisté o 75 až 80 procent méně než odborníci ve Spojených státech.
"Pokud přibíráme nové pracovníky, pak v zemích jako Indie, Bulharsko nebo Čína," řekl finanční ředitel koncernu SAP Werner Brandt Handelsblattu. Už teď koncern zaměstnává v indickém Bangalore pět set specialistů. Brzo jich bude nejméně tisíc.
Námitka, že třeba IT odborníci z exotických zemí nedokáží odvést stejně kvalitní práci jako jejich protějšky ze Západu, neobstojí. Šéf firmy Software AG Karl Heinz Achinger dokonce tvrdí: "U produktů, které byly vytvořeny v Indii, jsme zaznamenali podstatně méně chyb než v programech vytvořených například v Německu."
Vedle nižších nákladů a při přinejmenším srovnatelné kvalitě láká firmy k přemisťování služeb do zahraničí i další efekt: Rozložení do více zemí a tudíž i do více časových pásem, umožňuje obsluhu zákazníka čtyřiadvacet hodin denně.
Z takzvaného offshoringu zatím nejvíce těží Indie. IT specialisté pracující například v Bangalore se mohou také do budoucnosti dívat s větším optimismem než jejich protějšky v Německu, Francii, Británii nebo dokonce i ve Spojených státech. Západní softwarové firmy, jako SAP, Oracle, EDS, IBM a další nyní nabírají každý měsíc až čtyři sta nových zaměstnanců.
Analytici z výzkumného institutu Gartner považují offshoring za "megatrend průmyslu služeb," který přetvoří celé branže. Podle kvalifikovaných úvah ze zaměstnavatelských svazů a odborů, může z průmyslu počítačů a tvorby softwaru zmizet jen ve Spojených státech každé desáté pracovní místo, které se přestěhuje do některé z "laciných" zemí. V USA by se mohlo jednat o sto tisíc i více pracovních příležitostí. S obdobným vývojem se počítá také v západní Evropě. Pohyb do levných zemí může postihnout zejména IT specialisty v bankovním sektoru.
Ovšem offshoring se netýká jen oborů spojených s IT. Boj o přežití nutí ke snižování nákladů architekty, poskytovatele finančních služeb, pojišťovny a další. J. P. Morgan a Morgan Stanley například v poslední době najímají analytiky v Bombaji. Britské ropné firmy nechají navrhovat ropné plošiny pro Severní moře v Delhi.
Indii ale stále více konkuruje Rusko, které je oblíbené už kvůli zeměpisné blízkosti k západní Evropě. Softwarové firmy v Moskvě, Petrohradu a jinde v Rusku nabízejí své služby za poloviční ceny ve srovnání se západoevropskou konkurencí. "Naši programátoři poskytují komplexní řešení," říká Alexej Sucharev, majitel softwarové firmy Auriga. Jeho zaměstnanci ještě nedávno vyvíjeli programy pro počítače, které řídily sovětské jaderné ponorky.
"V Rusku najdete opravdu špičkové lidi," pochvaluje si jeden vysoký funkcionář SAP. "Můžeme dostat specialisty, kteří působili v centru jaderného výzkumu v Dubně nebo pracovali v Akademgorodku," elitním zařízení Akademie věd.
Ruské softwarové firmy získaly loni zakázky za tři sta miliónů dolarů. Zatím to je ve srovnání s miliardovými částkami, které Moskva dostala za vývoz ropy a zemního plynu, málo. Je to málo i ve srovnání s osmi miliardami dolarů, které za svou práci dostaly indické firmy. Ale stále je to třikrát více než ještě před dvěma lety.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist