Trestné body, odebrání řidičského průkazu, rostoucí pokuty i exekuce majetku, takové sankce obsahuje návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který ministr dopravy Milan Šimonovský předloží v říjnu vládě. Projde-li návrh oběma komorami Parlamentu, začne platit od 1. července příštího roku.
"Počet dopravních přestupků roste a pokuty jsou přitom stále méně vymahatelné. Tento stav by měla novela změnit," uvedl včera ministr. K zaplacení pokuty by měla řidiče nově donutit pětitisícová sankce, která se může opakovat. Pokud by narostla do vyšších částek, může státní orgán podle Šimonovského nařídit exekuci majetku, tedy i zabavení auta.
Návrh počítá s odstupňovaným bodovým hodnocením podle závažnosti přestupku řidiče. Po dosažení dvanácti trestných bodů by šofér na čas přišel o řidičský průkaz. Pokud se řidič celý rok neproviní, mohl by ze svého konta dva body umazat. Podobný systém úspěšně funguje v Rakousku, Německu nebo ve Francii.
Pokud policie přistihne řidiče opilého či pod vlivem drog, bude mít právo mu dočasně zadržet řidičský průkaz a znehybnit vozidlo. V současné době policie řidičské průkazy zadržovat nesmí.
Ředitel Služby dopravní policie Zdeněk Bambas připomíná, že podobný návrh předkládala jeho instituce ministerstvu dopravy neúspěšně už před dvěma lety. "Nevím jestli budou zákonodárci nakloněni všemu, co novela navrhuje. Ale myslím, že se výrazně změnilo klima od roku 2000, kdy nám sněmovna zadržování řidičských průkazů odejmula," doufá policista.
Bambas podotkl, že řidičský průkaz by policisté měli mít právo odebírat pouze v případech, kdy očekávají, že správní orgán řidiči za přestupek zakáže řízení. "Předpokládám, že zavedení bodového systému bude mít pozitivní dopad na dodržování předpisů," míní.
Možnost exekuce majetku je podle Bambase zřejmě jedinou cestou, jak eliminovat časté neplacení pokut. Procento nezaplacených pokut ale nedokázal odhadnout. "Vymáhají je totiž finanční úřady, ne my. A ty si stěžují na to, že vymáhání pokut bývá dražší než samotná pokuta. Tudy zjevně vede cesta k nápravě, protože tisícikorunová pokuta nezaplatí ani cestu exekutora," řekl Bambas.
"Kauce padesát tisíc jako trest za přestupek v nákladní dopravě lze ukládat i dnes, ale policie toho nevyužívá," připomněl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix.