Severní Čechy lidé podvědomě spojují s uhlím, energetikou a chemickým průmyslem. Představu o průmyslovém a energetickém severu doplňuje devastovaná krajina. Šedý obraz představivosti dotvářejí tisíce nezaměstnaných. Ústecký kraj nechtěně sbírá trpké plody minulosti. S průměrnou sedmnáctiprocentní mírou nezaměstnanosti je Ústecký kraj v čele republikového žebříčku. V kraji, který má přes 400 tisíc práceschopných obyvatel, evidují úřady práce 74 tisíc nezaměstnaných. Každý sedmý zaregistrovaný člověk bez práce v republice žije na severu Čech.

Problémy kraje mohou zčásti být i jeho výhodou
Je to paradoxní, ale výhoda kraje částečně spočívá v existenci dlouhodobých problémů. Severozápadní Čechy dostaly před rokem ze státního rozpočtu patnáct miliard korun na zahlazování následků ekologických škod vzniklých z dobývání nerostných surovin a z rozšiřování energetiky. Do Podkrušnohoří míří finanční zdroje také ze zahraničí. Úřady práce v kraji spatřují v intenzívní rekultivaci krajiny velké šance pro vytvoření nových pracovních míst.
Měsíční krajina, která po desetiletí vznikala na Mostecku, Chomutovsku, Teplicku a Ústecku jako následek bezuzdného drancování přírody, zvolna dostává přívětivější podobu. Severočeské doly (SD) dokončily rekultivace na více než tisíci hektarech a Mostecká uhelná společnost (MUS) na zhruba pěti tisících hektarech. Zbytkové jámy po uhelné těžbě se již na některých místech změnily v nová jezera s rekreačním charakterem. K největším bude patřit jezero ve zbytkové jámě lomu ČSA (MUS) s předpokládanou plochou 1259 hektarů a jezero v lomu Bílina (SD) s 1145 hektary.
Dlouholetý propagátor rekultivací, ekolog a rovněž fotograf, Stanislav Štýs říká, že díky rekultivacím se severním Čechám zelená na příští časy.

Nižší vzdělanost a neochota jezdit za prací
Na konci srpna kraj vykázal průměrnou míru nezaměstnanosti 17,36 procenta. Statistici uvádějí, že jde pouze o nepatrný meziměsíční pokles. V kraji bylo minulý měsíc 74 440 registrovaných lidí bez práce. Meziročně však nezaměstnanost vzrostla o jedno procento, a Ústecký kraj ji tak má jednu z největších v zemí. Nejvíce postižené je Mostecko s 23 procenty. Na jedno volné místo evidované úřadem práce připadá přes 40 nezaměstnaných.
Analytici a zaměstnavatelé příčiny nezaměstnanosti nejčastěji shrnují do jediné věty: Je to následek změny energetických potřeb v zemi, nižší vzdělanost a sociální skladba místních lidí a také jejich neochota cestovat za prací. Trpká statistika o vysoké nezaměstnanosti však nekoresponduje s průměrnými příjmy. Ty v kraji převyšují republikový průměr. Například v okrese Chomutov má kategorie zaměstnanců průměrný hrubý příjem 17 400 korun.

Investorům z ciziny se pánevní oblast zamlouvá
Investice ze zahraničí konečně ve velkém objemu zamířily do pánevních okresů severních Čech. Agentura CzechInvest v posledních dvou letech přivedla na Ústecko například japonskou firmu Tokai Rika, americký Black&Decker či mexický Nemak. V kraji však nadále cítí, že chybí připravenost pozemků a že prostředky na budování dopravních sítí nedostačují.

Dvě strategické průmyslové zóny
Vedení Ústeckého kraje připravilo dvě strategické průmyslové zóny pro velké investory. S jednou se počítá na západě regionu v Žatci a s druhou na východě u Kadaně. V Žatci se zóna vytvoří na ploše 350 hektarů po bývalém vojenském letišti. O převod pozemků ze státu vedení kraje usilovalo společně s Hospodářskou a sociální radou kraje. Většina okresů už ale dokázala zahraničním investorům nabídnout solidní plochy buď v menších průmyslových zónách, nebo na speciálně vyčleněných pozemcích. Ústecký kraj si především oblíbili podnikatelé z Japonska.
Společnost TRCZ, stoprocentní dceřiná firma japonského výrobce automobilových součástek Tokai Rika Group, před měsícem otevřela závod v Lovosicích. Zaměstná až 300 lidí. Asistent ředitele TRCZ František Havlíček řekl, že do čtyř let chtějí rozšiřovat výrobní kapacitu a přijmout dalších 150 zaměstnanců. Zhruba osmnáctiprocentní nezaměstnanost v Lovosicích by se tak podle úřadu práce měla ještě letos snížit. V zóně, v níž stojí TRCZ, totiž dokončují své výrobní závody ještě další dvě japonské firmy. Společnosti Tris a Aoyama Seisakusho jsou rovněž zaměřeny na automobilový sektor a začínají nabírat pracovníky.
Prvním investorem v nové zóně Královský vrch v Kadani je Oiles Corporation Japan. Během příštích tří let investuje 205 miliónů korun. Kadaň má prozatím nejmladší průmyslovou zónu v okrese Chomutov. Vybudovala ji soukromá firma Společnost investičního rozvoje, a. s., a jak uvádí předseda jejího představenstva Vlastislav Hofman, o investory nemá nouzi.

Nové vzpruhy by mohl přinést cestovní ruch
Kraj zažívá v poslední době rozvoj turistiky, k němuž přispělo otevření dalších hraničních přechodů a turistických přeshraničních stezek. Kromě historických památek se návštěvníkům nabízejí příležitosti k aktivnímu odpočinku, například pro cykloturistiku. Krajem prochází i nová cyklostezka, která v budoucnu spojí Prahu a Drážďany.
Region může těžit i ze svých přírodních krás. Má Krušné hory, České středohoří, Lužické hory, zajímavé skalní útvary Tiských stěn a Českého Švýcarska i půvabnou labskou vodní cestu s Portou Bohemica. Oplývá léčivými prameny (Lázně Teplice, Bílina) i termálními prameny (koupaliště v Ústí nad Labem a v Děčíně). Má i mnoho nádherných historických památek, hradů a zámků - Libochovice, Ploskovice, Budyně nad Ohří, Klášterec nad Ohří, Duchcov a další. I sportovně zaměřeným návštěvníkům má co nabídnout - připomeňme jen autodrom, stejně jako moderní dostihové závodiště Hipodrom v Mostě.

Ústecký kraj

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist