Velmi stručně rekapitulujme, kdo a za jakým účelem hovoří tak či onak o cenách nemovitostí po vstupu ČR do EU. Stát slibuje stabilitu a bydlení pro každého za jakýchkoliv situací. Ani v případě vstupu do EU se nestalo nic jiného. Lze tedy předpokládat, že odtud se obavy z růstu cen nešíří.
Dále o cenách hovoří banky poskytující různé druhy úvěrů na krytí nákupu nemovitosti a v neposlední řadě realitní agenti a prodejní centra developerů. Právě z těchto stran slýcháme nejčastěji, že po vstupu ČR do EU pravděpodobně dojde k nárůstům cen, a to v takovém rozměru, že pokud nekoupí okamžitě a nebo nebudou využívat služeb hypotečních ústavů v nejbližších dnech, snad už si nikdy vlastní nemovitost nepořídí, protože na ni nebudou mít dostatek finančních prostředků oproti příjmově silnější skupině občanů ze zahraničí, která k nám vtrhne a vše vykoupí, a další důvody.

Obavy z cen

Domnívám se tedy, že se spíše jedná o marketingový tah, který podporuje vyšší okamžitý zisk za jednotlivé produkty či služby spojené s pořízením nemovitosti pro jejich poskytovatele. Možná by byla na místě poznámka, co je to marketing a co že jsou služby, ale držme se tématu. Obavy ze zvýšení cen však neoslovily pouze skupinu potenciálních kupujících, ale také české vyjednavače, kteří vyjednali pětiletou (byt, dům atd.) a sedmiletou (pozemek) ochrannou lhůtu, během které nemohou cizinci nabývat nemovitosti na území ČR. Na první pohled uklidnění pro všechny. Ale je to opravdu efektivní opatření, které zamezí skupování nemovitostí silnými zahraničními investory či jednotlivými osobami? Vzhledem k faktu, že nabývat nemovitosti na území ČR může právnická osoba, není nic jednoduššího, než založit společnost a na tu poté pohodlně nemovitost koupit. Je třeba si také uvědomit, že ten, kdo měl v zahraničí potřebu v ČR nabýt nemovitost, tak již také z velké části učinil.

Nečekejme nárůsty