Neustále se rozmáhající korupce v Rumunsku a zneužívání veřejných prostředků má nový případ. Již několik týdnů se pod palbou kritiky nachází ministryně pro záležitosti Evropské unie Hildegarda Puwaková. Obvinění zní: Využila svého politického postavení ve prospěch obchodních zájmů své rodiny.
Pravdou je, že dvě firmy jejího muže stejně jako společnost jejího syna před několika lety obdržely podporu z programu Evropské unie "Leonardo da Vinci" ve výši 150 000 eur. Mezitím tak ministryně podala u státního návladního zodpovědného za korupci udání na sebe samu.
Podle rumunského práva nejsou politické funkce slučitelné s členstvím v představenstvu či dozorčí radě společnosti. Puwaková, která post ministryně zastává od prosince 2000, nicméně veřejně zdůraznila, že již tři roky není v žádném z vedení firem svého muže. Žádosti o podporu z EU podle ní navíc firmy podaly předtím, než se stala členkou kabinetu. Do třetice pak dle jejího tvrzení žádosti zkoumali nezávislí experti, a to podle kritérií, které stanovila EU.
Podporu má ministryně především ze strany unie. Mluvčí delegace Evropské unie v Rumunsku řekla, že podle běžných procedur v EU a rumunské legislativy není Puwaková ve střetu zájmu.
Podle názoru zahraničních diplomatů a zástupců mezinárodních organizací se nicméně korupce v zemi rozmáhá stále více. Americký velvyslanec proto například vyzval vládu, opozici a média, aby proti úplatkům bojovaly společně. Jinak podle něj Rumunsku hrozí, že bude muset vyhlásit morální bankrot. Podobného názoru je i Obie Moore, předseda americké obchodní komory a Jonathan Scheele, šéf delegace Evropské unie v Bukurešti.
Za první malý pokrok nyní zahraniční pozorovatelé považují skutečnost, že se vládnoucímu sociálně-demokratickému premiérovi Adrianovi Nastasemu podařilo v dubnu letošního roku v parlamentu nechat schválit zákon proti korupci. Zákon však obsahuje mnoho výjimek, které ztěžují jeho prosazení do reality.
Také případ ministryně Puwakové se zřejmě příliš rychle neuklidní. Deník Adevarul nedávno napsal, že Puwaková i po nástupu do funkce byla stále ještě vedena v obchodním rejstříku jako vedoucí jedné z firem.
Další deník Evenimentul pak tvrdí, že dvě ze žádostí na podporu byly ve skutečnosti podány až poté, co se stala ministryní. Navíc podle tisku jedna z firem jejího muže udává své sídlo v Německu. Tam však není registrována v obchodním rejstříku. Druhá německá firma, která fungovala jako společnost partnerská a jako taková také využila dotací z prostředků EU, je podle záznamů německých úřadů bankrot.
Puwaková byla navíc i před svou dobou jako ministryně činná ve veřejných a politických postech. "Železná lady", jak se jí v Rumunsku přezdívá, v letech 1996 až 2000 pracovala jako zástupce ředitele Výboru pro evropskou integraci v rumunském parlamentu a byla členem společného parlamentního komité Evropské unie a Rumunska.
Politicky je boj proti korupci v Rumunsku obtížný i z toho důvodu, že právě pozice vládnoucích sociálních demokratů je ve státě i společnosti spíše oslabená. Vedení strany a kabinet proto mají ztíženou možnost dívat se regionálním a lokálním funkcionářům "pod prsty".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist