Vláda: Česko může mít euro nejdříve v roce 2009
Koncem desetiletí by místo koruny mohlo v Česku platit euro. Kabinet Vladimíra Špidly schválil včera Strategii přistoupení České republiky k eurozóně, která s přijetím jednotné evropské měny počítá v letech 2009 nebo 2010.
O případném referendu o vstupu do eurozóny vláda podle ministra financí Bohuslava Sobotky nyní nejedná. "Teď již nejde o to, zda euro ano nebo ne. O tom, respektive o podmínkách přistoupení k Evropské unii, se už hlasovalo. Nyní jde o okamžik, kdy euro zavést," prohlásil. Podle poslance ODS Martina Římana referendum už není možné: "Přístupová smlouva jasně hovoří o tom, že Česká republika do eurozóny vstoupí."
Podmínkou ale je, že nejen současná, ale i příští vláda bude pokračovat v reformě veřejných financí.
Cílem je postupně snížit deficit veřejných financí z letošních zhruba šesti procent HDP pod hranici tří procent. Balík zákonů, které schválili poslanci, nestačí - ten má schodek do konce roku 2006 srazit jen těsně pod čtyři procenta.
Do konce příštího roku proto koaliční kabinet připraví další opatření. "Reforma musí být prohloubena. Zaměříme se hlavně na penzijní systém, zdravotní péči a trh práce," slibuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Jedině tak bude podle analytiků země schopna v dohledné době splnit maastrichtská kritéria a otevře se cesta k euru.
Podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy jde reforma správným směrem, je ale nutné, aby následovaly další kroky. "Zatím se měnily parametry, ale nikoliv samotný systém," řekl Tůma.
Ekonomové upozorňují, že vláda musí v ozdravování veřejných financí pokračovat bez ohledu na přijetí eura. "Samotný účel není to nejdůležitější. Česká republika by si musela dát státní finance do pořádku bez ohledu na euro," řekl analytik Petr Dufek z ČSOB.
Neustále se zvyšující zadlužování země podle Davida Marka z Patria Online zvyšuje riziko měnových krizí, které podkopávají vývoj ekonomiky. "Zadlužování také vede ke stále vyšším úrokovým platbám ze státního dluhu a vytváří břemeno pro budoucí generace."
K postupu vlády má výhrady opozice. "Kdyby to záviselo na nás, tak bychom žádné termíny nestanovovali. Prioritou jednoznačně jsou veřejné finance. Pokud by jejich reforma byla úspěšná, vznikl by prostor pro pozdější rozhodování o datu. Vláda bohužel postupuje obráceně," říká ekonomický expert ODS Martin Kocourek.
Občanští demokraté také uvádějí, že pokud by finanční reforma probíhala podle jejich plánů, bylo by možné euro přijmout už v roce 2008. V ODS ale existuje proud, který si od vstupu do eurozóny mnoho neslibuje.
Komunisté oficiální stanovisko nemají. "Jde o další integrační krok. Vstup kolem roku 2010 je v pořádku," připouští ale místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist