Investice do komodit přinášejí slibné zisky, často ale ztráty

Praha, 15. 10. 2003
Na komoditních trzích se investoři v letošním roce dočkali několika zajímavých pohybů. Ti z nich, kteří při nich stáli na té správné straně, se mohli těšit z velkých zisků. Na druhou stranu, pokud spekulovali v opačném směru, než jak se trh vyvíjel, ztráty mohly být značné.

Sójové boby by mohly ještě růst

K výraznému růstu došlo u celého sójového komplexu. Trh byl zpočátku hnán vzhůru zhoršujícími se pěstitelskými podmínkami a silnou zahraniční poptávkou. Nyní převládají obavy o velikost úrody sójových bobů ve Spojených státech. Cena bobů se od nastartování růstového trendu z konce července zvýšila o 35 procent, stejný procentuální zisk si připsal také sójový olej. Obchodník, který vystihl počátek růstového trendu na sójových bobech, mohl na jednom nakoupeném listopadovém futures kontraktu dosud vydělat téměř devět tisíc dolarů. Přestože je trh se sójovými boby již značně překoupen, růstový trend by ještě měl pokračovat.

Hovězí od března vyneslo již 30 procent

V silném vzestupném trendu se nacházejí od března tohoto roku trhy s hovězím, které za dané období získaly již okolo 30 procent. Spekulanti držící na trhu s živým hovězím dobytkem jeden nakoupený futures kontrakt mají v otevřeném zisku již přes osm tisíc dolarů. Spekulace s jedním kontraktem na růst ceny mladého hovězího dobytka mohla v aktuálním trendu přinést dokonce přes 11 tisíc dolarů. Tyto trhy se však dostaly na skutečně extrémně vysoké úrovně a s pokračováním růstu již nelze příliš počítat.

Drahé kovy ještě porostou

Velice zajímavě se vyvíjejí v tomto roce drahé kovy, tedy zlato, stříbro, platina a palladium. Na růstu ceny zlata se dalo jedním futures kontraktem vydělat téměř pět tisíc amerických dolarů, na platině to mohlo být ještě více. Všechny čtyři tyto drahé kovy v sobě stále skrývají růstový potenciál a lze u nich očekávat další vzestup. Cena zlata, která se nyní pohybuje nad 370dolarovou úrovní, by se mohla do konce letošního roku dostat až na 400 dolarů za unci.

Na cenovém vzestupu je také měď

Kromě drahých kovů jsou na vzestupu také ceny průmyslových kovů. Měď obchodovaná v New Yorku nastartovala růstový trend v dubnu a od té doby se její cena zvýšila o více než 15 procent. Tento kov je podporován očekáváním růstu světové ekonomiky, což se promítne do zvýšené poptávky. Měď stále vypadá velmi silně a lze očekávat další růst její ceny.

Letošní rok přinesl oslabení dolaru

Mimo trhy s komoditami je letošní rok ve znamení poklesu amerického dolaru. Proti němu získávaly především tzv. komoditní měny, tedy australský a kanadský dolar. Přívlastek "komoditní" získaly díky tomu, že ekonomiky těchto zemí jsou z velké části závislé právě na exportu komodit. Australský dolar od začátku roku získal proti americkému již přes 20 procent.
Autor pracuje ve společnosti Colosseum