90344_vikendZahr_kolin1 (kolin1)
Snímek: Stadt Köln

V Kolíně nad Rýnem se neustále něco děje, ať už se jedná o pouliční koncerty na Hohe Strasse nebo galavečery v moderní budově opery. Kosmopolitní metropole má víc než milión obyvatel a po celý rok sem přijíždějí turisté z celého světa. Přesto si Kolín nad Rýnem uchovává přívětivou, přátelskou atmosféru, jakou byste od města jeho velikosti nejspíš nečekali.

Chlouba státu

Pokud cestujete hlavně za památkami, město na řece Rýn vás určitě nadchne. Jakmile minete moderní čtvrti a dostanete se do užších ulic starého centra, dýchne na vás dávná minulost. Na každém rohu narazíte na nádhernou historickou budovu, vznešený chrám, pozoruhodnou věž nebo bránu. Kolín nad Rýnem je bohatý hlavně na sakrální stavby, kterých tu stojí na tři desítky. A všechny stojí za vidění. Největší, nejznámější, nejopěvovanější a nejfotografovanější z nich je Kolínská katedrála. Má dvě nádherné, štíhlé věže, jejichž hroty se zapichují do oblohy ve výšce 157 metrů a jsou dominantou města. Pět lodí obří katedrály měří 144 metrů na délku, 44 metrů na šířku a 43 metrů na výšku. Pokud si troufáte na stoupání po 509 schodech, můžete vyšplhat na jižní věž, kde je vyhlídková plošina.

Kolínská katedrála vznikala dlouhých 632 let. Údajně ukrývá ostatky Tří králů, které do Kolína nad Rýnem v roce 1164 převezl kolínský arcibiskup Rainald von Dassel. Na jejich počest byl 15. srpna 1248 položen základní kámen katedrály ve francouzském stylu, o níž se tehdy psalo jako o “největší stavbě na sever od Alp”. Náročné práce nejdřív postupovaly rychle, ale postupně se zpomalovaly, až uprostřed 16. století musely být zastaveny. Katedrála se dočkala dokončení až v roce 1880, kdy Evropou hýbalo novoromantické nadšení pro všechno středověké.

Otevření dómu slavil celý německý národ. Tehdejší nadšení pro velkolepou církevní stavbu dokazuje i fakt, že první německá panoramatická fotografie znázorňuje Kolín nad Rýnem a hlavní roli na ní hraje dóm. Dnes je katedrála magnetem, který přitahuje do centra Kolína davy turistů. Schránka s domnělými ostatky svatých Tří králů je uložena za oltářem. Kromě ní mají velkou hodnotu také sochy na sloupech chóru, které pocházejí přibližně z roku 1320.

 

90344_vikendZahr_kolin_katedrala (katedrála)
Kolínská katedrála
Snímek: Stadt Köln

 

Zpět do římských časů

Hned vedle dómu se podívejte na jednu z nejstarších kolínských památek. Základy římské vily pocházejí ze 2. století. Z celé expozice je nejzajímavější tzv. Dionýsova mozaika, jež kdysi zdobila podlahu jídelny. Další římské památky byly odkryty pod základy Nové radnice (vstup z Kleine Budengasse). Když se necháte výtahem odvézt do suterénu, uvidíte části prétoria (paláce římského velitele). Přístupné jsou i zbytky odvodňovacího kanálu, jež dokládají výjimečné inženýrské schopnosti římských stavitelů. Jestli vás tato místa zaujmou, zajděte se podívat ještě do Římsko-germánského muzea na náměstí Roncalliplatz. Výlet do dávné minulosti může pokračovat. Nejmenší a nejstarší z kolínských kostelů objevíte na Suitbert-Heimbach-Patz. Vznikl kolem roku 900 a tři karolínské náhrobky vypovídají o kapli, která stála na témže místě ještě dřív a byla zničena Normany.

Další sakrální stavbu, která stojí za vidění, objevíte ve čtvrti, jež vznikla zasypáním bývalého římského přístavu. V ulici Mauthgasse se tu k nebi vypíná krátká románská bazilika Gro st. Martin (1150 až 1220) s nápadně vysokou věží.

Další cesta může vést například do románského kostela svatého Gereona (Norbertstrase), jenž stojí na hezkém místě uprostřed zeleně, anebo do baziliky svaté Cecílie (Caecilienstrase), kde bylo zřízeno muzeum sakrálního umění. Jelikož je Kolín nad Rýnem městem kostelů, ve středověkém městě najdete dvanáct velkých románských církevních staveb. Pokud máte chuť, příjemnou procházkou je zvládnete za jeden den obejít všechny.

 

Od opevnění do muzea

V Kolíně nad Rýnem samozřejmě objevíte i jiné klenoty než církevní stavby. Zachovaly se části městského opevnění, které vyrostlo v letech 1180 až 1220. Původně návštěvníky do města vpouštělo dvanáct bran, dnes stojí jen tři z nich – Severinstor, Eigelsteintor a Hahnentor. Pokud máte čas na prohlídku pouze jedné z bran, zvolte Hahnentor na náměstí Rudolfplatz, která je ze všech dochovaných největší. Nejmenší z bran, Severinstor, se nachází poblíž stejnojmenného kostela se třemi věžemi – dvěma románskými a jednou gotickou.

V úzkých ulicích středověkého města najdete i několik zajímavých muzeí. V krásném románském domě (Rheingasse 8) sídlí uměleckoprůmyslové muzeum, s pestrou paletou exponátů od krajky přes porcelán po tapisérie. V bývalé zbrojnici (Zeughausstrase) je Městské muzeum, kde si můžete prohlédnout ukázky bytové kultury od gotiky až po secesi. Nejznámějším kolínským muzeem je Ludwig Museum, ve kterém je k vidění sbírka mezinárodního umění 20. století. Wallraf Richartz Museum (ulice An der Rechtschule) vlastní expozici evropských malířů, která zahrnuje jak středověká, tak i současná díla. Od tohoto muzea je to jen kousek na nábřeží Rýna, které při návštěvě Kolína rozhodně nesmíte minout. Po vyčerpávající honbě za památkami vás příjemně uklidní odpočinek v pásu zeleně na Rybím trhu (Fishmarkt).

 

Ráj gurmánů

Do nejstaršího německého města lidé nepřijíždějí jen za kulturou, ale také za gastronomickými požitky. V Kolíně nad Rýnem je úctyhodných 3000 restaurací, pivnic a jídelen. Místní lidé tvrdí, že se nikde v Německu nenajíte líp než v jejich rodném městě. Když ochutnáte kolínské speciality, dáte jim za pravdu. Přijdete si na své, ať chcete strávit večer v prvotřídním podniku s jídelním lístkem plným drahých specialit, anebo jen posedět s přáteli nad sklenicí piva Kölsch a naplnit žaludek jednoduchou, cenově přijatelnou večeří. Ochutnávku piva Kölsch si rozhodně nesmíte nechat ujít, tahle unikátní značka se totiž nesmí točit nikde jinde než v Kolíně. Typický místní nápoj se podává v pivnicích, zařízených vycíděnými stoly z bukového dřeva, na které pivo naservíruje číšník v modré uniformě. Podobné oblečení nosili hostinští už v 15. století, kdy vznikly první kolínské pivnice.

K pivu si můžete objednat něco malého k snědku – například “Halver Hahn” (doslovný překlad zní “půlka kuřete”), což je ve skutečnosti krajíc chleba se sýrem a hořčicí. Pod tajuplným názvem “Kölscher Kaviar” se zase skrývá jelito a syrová cibule. Jestli chcete ochutnat tradiční kolínskou večeři, dejte si “Rhenish Sauerbraten”, což je marinovaná hovězí pečeně. V Kolíně objevíte velkou spoustu restaurací, jež vaří středomořskou stravu. Pokud vám chutnají francouzská a především italská jídla, budete nadšeni. Ne nadarmo se Kolínu nad Rýnem přezdívá “nejsevernější italské město”.

 

Centrum výstav

Historie Kolína nad Rýnem je hodně pestrá. U osady germánských Ubiů vznikl římský vojenský tábor, ve kterém se postupně usazovali i řemeslníci. V polovině 1. století tu již stálo hrazené město a památky po římských osadnících jsou ve městě patrné dodnes. Například rušná obchodní třída Hohe Strasse, která se táhne od katedrály k náměstí Neumarkt, vede stejnými místy jako podobná ulice před dvěma tisíci lety. Římané do Kolína přinesli katolickou víru a město se stalo biskupstvím. V roce 785 Karel Veliký založil Kolínské arcibiskupství a místní arcibiskup byl jedním z nejmocnějších mužů svaté říše římské.

Ve středověku město rychle vzkvétalo, vyrostla tu řada významných církevních staveb, konaly se tu významné výstavy a trhy. Do města se sjížděli návštěvníci z nejrůznějších koutů světa, mezi nimi například italský básník Francesco Petrarca, který o Kolíně nad Rýnem napsal: “Jaké to úžasné město plné důstojných mužů a okouzlujících žen.” V roce 1388 byla v Kolíně nad Rýnem založena první městská univerzita v Evropě. Daším významným mezníkem se stal rok 1475, kdy Kolín získal statut svobodného města. Toto období ale mělo i svou temnou stránku: po sérii pogromů byli Židé vyhnáni na pravý břeh Rýna, v 16. století si své vytrpěli tvrdě pronásledovaní protestanti a v 17. století se spousta místních žen stala oběťmi honu na čarodejnice.

Dějiny svobodného města Kolína skončily rokem 1794, kdy jej obsadili vojáci Francouzské revoluce. Univerzita byla zavřena, vybavení kostelů zkonfiskováno, kláštery zrušeny. V roce 1815 pak připadl Kolín nad Rýnem Prusku. Brzy se stal jedním z nejvýznamnějších německých měst, které co do důležitosti předčil snad jedině Berlín. V roce 1823 se v ulicích konal první Karnevalový festival (tahle tradice se dodržuje dodnes); v roce 1880 byl s velkou slávou dostavěn Dóm; na začátku 20. století vyrostlo výstavní a veletržní centrum a byla zřízena většina současných parků.

Město pořádalo jednu výstavu za druhou a rychle si vydobylo pověst jednoho z nejvýznamnějších kulturních středisek v Evropě. Zlaté časy ovšem neměly trvat věčně – násilně je přerušila druhá světová válka. Na jejím konci bylo 90 % centra města zničeno. Kolín tehdy vypadal jako velká hromada trosek. Řada důležitých památek zůstala jako zázrakem zachována, jiné se rekonstruovaly až do roku 1972. Dnes je Kolín nad Rýnem hlavně veletržním centrem, mimo jiné se tu koná výstava fototechniky Photokina nebo mezinárodní umělecký veletrh Art Cologne.

 

Michaela Klevisová

 

(IN)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist