Do projektu NATO za miliardy eur se zapojí české zbrojovky

Sedmnáct firem českého obranného a leteckého průmyslu má šanci podílet se na výrobě unikátního vojenského zařízení. Podniky minulý týden podepsaly smlouvu o zapojení do jednoho z nejvýznamnějších projektů NATO, takzvaného AGS (Alliance Groud Surveillance).
Celý projekt má hodnotu tři a půl miliardy eur (asi sto miliard korun), Česko do něj vloží zhruba miliardu korun.
Půjde o vývoj a výrobu velitelského a řídicího stanoviště, tedy obdobu takzvaného systému včasné výstrahy a kontroly AWACS určeného pro letecké operace. Tyto letouny s charakteristickými radary, které naposledy řídily nálety na Irák a Afghánistán, jsou zatím jedinou společnou jednotkou NATO. Od roku 2010 k nim přibudou právě AGS určené pro monitorování a velení pozemních operací.
"Projekt AGS má vysokou prioritu v rámci aliance. Patří mezi šest nejdůležitějších požadavků jejího vojenského velení," říká Andrej Čírtek z Ministerstva obrany. Jeho Národní úřad pro vyzbrojování koordinuje zapojení českých firem s Asociací obranného průmyslu ČR.
České zbrojovky vybraly už ze svého středu zástupce, který za ně jedná: Mesit Přístroje z Uherského Hradiště. Tato společnost uzavřela minulý týden smlouvu o spolupráci s konsorciem TIPS, které tvoří americký Northrop Grumman a evropská EADS.
Vývoj AGS - sestávajícího z částí umístěných jak v letadlech, tak na zemi - bude zahájen už napřesrok, v letech 2006 až 2007 začne výroba.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist