Do projektu NATO za miliardy eur se zapojí české zbrojovky

Sedmnáct firem českého obranného a leteckého průmyslu má šanci podílet se na výrobě unikátního vojenského zařízení. Podniky minulý týden podepsaly smlouvu o zapojení do jednoho z nejvýznamnějších projektů NATO, takzvaného AGS (Alliance Groud Surveillance).
Celý projekt má hodnotu tři a půl miliardy eur (asi sto miliard korun), Česko do něj vloží zhruba miliardu korun.
Půjde o vývoj a výrobu velitelského a řídicího stanoviště, tedy obdobu takzvaného systému včasné výstrahy a kontroly AWACS určeného pro letecké operace. Tyto letouny s charakteristickými radary, které naposledy řídily nálety na Irák a Afghánistán, jsou zatím jedinou společnou jednotkou NATO. Od roku 2010 k nim přibudou právě AGS určené pro monitorování a velení pozemních operací.
"Projekt AGS má vysokou prioritu v rámci aliance. Patří mezi šest nejdůležitějších požadavků jejího vojenského velení," říká Andrej Čírtek z Ministerstva obrany. Jeho Národní úřad pro vyzbrojování koordinuje zapojení českých firem s Asociací obranného průmyslu ČR.
České zbrojovky vybraly už ze svého středu zástupce, který za ně jedná: Mesit Přístroje z Uherského Hradiště. Tato společnost uzavřela minulý týden smlouvu o spolupráci s konsorciem TIPS, které tvoří americký Northrop Grumman a evropská EADS.
Vývoj AGS - sestávajícího z částí umístěných jak v letadlech, tak na zemi - bude zahájen už napřesrok, v letech 2006 až 2007 začne výroba.