Region Öresund - centrum technologií

Podnikatelsky zajímavým je region informačních technologií Öresund, pojímající jižní část Švédska a zasahující do Dánska. "Tato oblast pro IT firmy nejčastější branou pro vstup na skandinávské trhy," říká Henrik Egede Rassmussen, zástupce dánské asociace IT odvětví.
Region má obrovskou základnu 13 700 technologických firem, zaměstnávajících 96 tisíc odborníků. "Öresund je centrem nejvyspělejších micro- a nanotechnologií, vývoje optických vláken i bezdrátových sítí pro telekomunikace. Ve výzkumném středisku v Lundu vznikla například technologie Bluetooth, testují se zde moderní systémy elektronického obchodování či plateb přes internet," popisuje úspěchy regionu Öresund Palle C. Hansen z Kodaňské investiční agentury.
Význam dokládá i přítomnost největších světových firem z oboru, od IBM, Microsoftu, HP přes Cisco, Intel či CSC. Společnosti sídlící v tomto regionu dosahují ročního obratu přes 30 miliard eur. Podílem zaměstnanosti přesahujícím deset procent vytváří nejsilnější sektor ekonomiky Dánska.
Své vývojové laboratoře zde mají vedle Intelu a dalších firem ze sektoru počítačů také telekomunikační giganti SonyEricsson, Motorola či světová jednička mezi výrobci mobilních telefonů Nokia. Potřebám kvalifikovaného lidského kapitálu odpovídá také koncentrace specializovaných vzdělávacích institucí. Čtrnáct švédských a dánských univerzit v současné době připravuje kolem 137 tisíc studentů a přes 10 tisíc odborníků pro výzkumnou činnost v oboru informačních technologií. Téměř 7000 studentů a 350 výzkumníků se účastní ve speciálních IT projektech.
Telekomunikace a IT jsou nejsilnějším odvětvím švédské ekonomiky. Česko zde může nabídnout volné kapacity, jak pokud jde o vývoj software, tak i v dodávkách pro telekomunikační společnosti. Potenciál českých společností specializujících se na IT, software, informační systémy či internet je silný, což dokládá například úspěšná účast desítky firem na nedávném veletrhu Systems v Německu.