Mezi Českou republikou a Švédskem funguje bezvízový styk, ale jen nezdržíte-li se déle než devadesát dní. Jako turistům se vám z této doby odečítá i počet dnů strávených v posledních šesti měsících v jiné skandinávské zemi, jež je členem Severské pasové unie. Jedná se konkrétně o Dánsko, Finsko, Švédsko, Norsko a Island. Při vstupu je proto vhodné opatřit pas jedním vstupním razítkem některé ze členských zemí Severské pasové unie.
V zemi neexistuje zvláštní přihlašovací povinnost. V případě pobytu delšího než tři měsíce, kdy budete bud pracovat nebo navštěvovat školu, je nezbytné doložit příslušné potvrzení o studiu nebo doklad od partnerské firmy. Jestliže jedete navštívit příbuzné a známé, můžete předložit ověřené písemné pozvání od někoho s trvalým pobytem ve Švédsku. Podmínkou však je, že tato kontaktní osoba nesmí pobírat sociální podporu.
Vozit s sebou domácí mazlíčky se nevyplatí. Švédské velvyslanectví přímo nedoporučuje vést s sebou nějaké zvíře. Muselo by totiž být umístěno v karanténě, a to po dobu tří měsíců.
Vstup do země není omezen výší prokázaných finančních prostředků. Doporučuje se ale zhruba 300 SEK na pokrytí výdajů za jeden den, jako další doklad byste měli mít výpis z bankovního konta a zpáteční jízdenku. Policie totiž může namátkově kontrolovat dostatečnost finančního vybavení. Částka se posuzuje individuálně a o její přesné výši se nikde nedočtete.
Po vstupu České republiky do Evropské unie s největší pravděpodobností přestane většina omezení platit. Švédský parlament ale ještě oficiálně neodhlasoval, zda pro naše občany zruší stávající pravidla, nebo stanoví nějaké přechodné období.
Celní náležitosti
Co se týká alkoholu a cigaret, je omezení jasně stanovené. Osoby starší osmnácti let mohou bezcelně přivézt dvě stě kusů cigaret nebo sto malých doutníků a padesát kusů doutníků nebo 250 g tabáku. Nad dvacet let potom ještě jeden litr destilátu (nad 22 % alkoholu), dva litry vína (mezi 15 - 22 % alkoholu), 65 litrů silného piva, jehož cena nepřekročí 1700 SEK a dárky v hodnotě ne vyšší než 600 SEK. Další komodity lze bezcelně dovézt pouze tehdy, nepřesáhne-li jejich hodnota 1700 SEK. Vše co překročí stanovené limity, je procleno, musí jít ale v každém případě o zboží pro osobní potřebu.
Pravidla se vztahují i na živá zvířata, telefony, rádia, jakékoli zbraně, potravinářské výrobky, injekční stříkačky či dopinkový materiál. Podrobné informace najdete na webových stránkách www.svj.se nebo www.tullverket.se. Dovážíte-li léky, vezměte s sebou lékařský předpis nebo potvrzení od lékaře v angličtině. Například rohypnol je ve Švédsku považován za narkotikum. Přesné informace o dovozu léků jsou k dispozici na internetové adrese www.mpa.se.
Ve Švédsku je velice přísně trestáno držení, užívání, nákup i prodej drog. Pokuty a tresty se často odvozují od nalezeného množství. Postihem může být pokuta, vyhoštění ze země a nebo vězení na tři měsíce až patnáct let.
Doprava
Přes polovinu letů mezi Švédskem a ostatními zeměmi přitom zajišťují Scandinavian Airlines. České aerolinky létají do Švédska pravidelně několikrát do týdne. Na stockholmské letiště Arlanda trvá let dvě hodiny, v Göteborgu jste na místním letišti Landvetter za hodinu a tři čtvrtě. Do Göteborgu ČSA létají jen dvakrát týdně. Za zpáteční letenku bez letištních poplatků zaplatíte necelé čtyři tisíce, u zahraničních leteckých společností, jako SAS, Lufthansa a dalších, o něco více. Přitom platí, že levnější letenky seženete v zimě a nejdražší v létě. Telefonní číslo na nově zřízené kontaktní místo ČSA ve Stockholmu je 0046 858 536 769. Vnitrozemskou leteckou dopravu obstarává Linjeflyg, společnost z poloviny vlastněná SAS.
Jako další možnost dopravy lze využít autobus nebo vlak. Společnost Bohemia Eurolines jezdí do Švédska vždy v pondělí, v úterý, ve středu a v pátek. Trasa vede přes Malmö a Göteborg až do Stockholmu, kde jste zhruba za patnáct hodin. Cena zpáteční jízdenky je 3590 Kč.
Hlavním železničním spojením se Skadinávií a zbytkem Evropy je Kodaň. Z Kodaně do Stockholmu jezdí denně sedm vlaků, do Göteborgu šest.
Při cestě autem jsou zde v podstatě dvě možnosti. K přepravě přes moře je možné využít trajekt z Německa nebo z Dánska. Ze severoněmeckého přístavu Travemünde cesta trvá sedm a půl hodiny do švédského přístavu Trelleborg, kousek od Malmö. V případě cesty z Dánského království lze použít trajekt z Kodaně do Malmö nebo z dánského Helsingoru do švédského Helsingborgu. Z Malmö se potom po silnici E6 dostanete podél pobřeží až do Helsingborgu. Dále severovýchodně po E4 přes jižní Švédsko až do Stockholmu. Po dálnici přitom jedete jen část cesty, zbytek po rychlostní silnici. Na dálnicích se poplatky nevybírají. Komunikace v zemi jsou na vysoké úrovni, neboť do tohoto sektoru proudí dlouhodobě řada investic.
Mezikrajskou a dálkovou dopravu zajišťuje o víkendu více než třicet tisíc expresních autobusů a tisíc taxíků. Meziměstskou hromadnou dopravu obstarávají hlavně autobusy, které jsou levnější než vlaky, ve Stockholmu metro, v Göteborgu tramvaj. Dobré je pořídit si zvýhodněný lístek, například Stockholmskortet nebo Götenborgs- či Malmökortet pro cestu MHD na jeden nebo více dní. V ceně je obvykle ještě bezplatná projížďka městem či návštěva některých památek a muzeí. Jinak je nutné koupit si příslušnou jízdenku v automatech nebo u vchodu do stanice metra označené T - tunnelbana. Cena jízdenky MHD je kolem 15 SEK.
Kvůli častému udělování pokut se doporučuje parkovat jen na vyznačených místech za stanovený poplatek, který je asi 13 SEK za hodinu a víc. Postihováni jsou řidiči již s nízkou hladinou alkoholu v krvi (např. 50 mg/100 ml, což odpovídá zhruba dvěma třetinkám piva).
Ve Švédsku je povinnost jezdit s rozsvícenými světly automobilu po celých dvacet čtyři hodin. Od listopadu do dubna jsou rovněž vhodnější zimní pneumatiky. Povinné je to ale pouze pro auta registrovaná ve Švédsku. Při soumraku by si měli také řidiči dát pozor na přebíhání zvěře přes silnici.
Po celé zemi mají speciálně uzpůsobené dopravní prostředky pro potřeby handicapovaných občanů. Přístupné jim jsou vlaky, letadla i trajekty. Pro bližší informace kontaktujte Scandinavian Tourist Board.
Většina turistických map je k dispozici zadarmo. Nejspolehlivější mapy jsou vydávány společností Hallweg a detailní plánky měst tiskne Falk. Pro informace o cestování po Švédsku lze nahlédnout na www.visit-sweden.com.
Peníze
Euro, které je v oběhu v ostatních zemích Evropské unie, Švédové v nedávném referendu odmítli. Švédská koruna SEK, která se dělí na 100 öre, je v přepočtu 3,50 Kč. Aktuální kurs si můžete ověřit na burze cenných papírů ve Stockholmu na adrese www.sida.se. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100, 500, 1000 a 10 000 SEK. Postříbřené mince potom 50 öre, 1 a 5 SEK.
Zahraniční měny nelze používat v maloobchodním styku, banky a směnárny všechny konvertibilní měny vymění. V příhraničních oblastech s Norskem lze platit norskými korunami. V menších hotelích není ještě běžně akceptováno euro jako platidlo.
Bez problémů lze po celém Švédsku využít cestovní šeky nebo kreditní karty American Express, Diners Club či Visa. Je-li na obchodu napsáno Eurocard nebo Access sign, znamená to, že přijímají MasterCard.
Ubytování
Od nejlevnějších turistických ubytoven a penzionů (80 - 180 SEK za noc) až po luxusní hotely. Místní turistické kanceláře, které mají katalogy o ubytovacích možnostech, jsou označeny písmenem "i" v zeleném poli.
Jedním z nejlepších hotelů ve Stockholmu je Grand hotel, který stojí naproti Královskému paláci a přespávali v něm známé osobnosti od Sarah Bernhardtové až po držitele Nobelovy ceny. Nemusíte-li nutně mít koupelnu obloženou italským mramorem, ubytujte se ve Victory Hotel rovněž v historické části Stockholmu. Je mnohem menší, založený už v roce 1642 a v minulosti zde byl ukryt poklad, jehož část si lze prohlédnout ve stockholmském muzeu. Mimo hlavní město nocleh v luxusním dvoulůžkovém pokoji přijde na méně než 3000 Kč, v centrech je ale nutné počítat s vyšší částkou. Netradiční ubytování nabízí hotel Halltops Gästgivery na ostrově Öland v Baltském moři nebo The Ice Hotel v Jukkasjärvi ve švédské části Laponska, který ale na jaře roztaje.
Ve Švédsku žije kolem dvou miliónů lidí, kteří mají nějaký tělesný handicap. Hotely jsou pro ně často dobře uzpůsobeny. Kvůli podrobnějším informacím o youth hostelech a hotelech, které nabízejí pokoje speciálně pro lidi s postižením, kontaktujte Swedish Touring Club.
V hotelech běžně přijímají kreditní karty jako Visa, MasterCard, Eurocard a další. Spropitné pro veškerý personál je zahrnuto do ceny, s výjimkou nosiče zavazadel. Ve většině hotelů je v ceně pokoje i snídaně. Je dobré se předem informovat na aktuální slevy.
Ve většině hotelů je možné si objednat odvoz na letiště. Například z hotelu Diplomat, který je ve Stockholmu a od letiště Arlanda vzdálen 45 km, přijde taxi na 435 SEK a limuzína na 8000 SEK. V ceně taxi je automaticky připočítáno 8 % za služby - jakési "spropitné". Některé hotely nabízejí odvoz na letiště zdarma. Například Quality Hotel Winn vzdálený šest kilometrů od Göteborgu.
Můžete samozřejmě použít i hromadnou dopravu. Vlak Arlanda Express je asi nejrychlejší dopravní prostředek spojující centrum města s letištěm. Za jednu jízdu zaplatíte 180 SEK. Autobus Arlanda Airport Shuttle vás k letadlu odveze za 80 SEK.
Stravování a další služby
Klasickým pokrmem jsou masové kuličky s bramborem. Na tradiční švédskou kuchyni je možné zajít například do Gripsholms Värdhus Restaurant na kraji hlavního města. Nabízejí tady zvěřinu, pochoutkou bývají tetřívci nebo marinovaní lososi s jemnou hořčičnou omáčkou. V luxusní restauraci Paul and Norbert je zase nejpopulárnější holoubě v omáčce z Calvadosu či zprudka osmažený na kousky nakrájený sladký chléb v kopřivové omáčce. V göteborgské restauraci Sjömagasinet servírují plody moře ze západního pobřeží Švédska a v Helsingborgu v podniku Anna Kock sobí filety v omáčce z lesních plodů či prsíčka z divoké kachny s kousky rebarbory. Na ostrově Öland v restauraci hotelu Halltops Gästigiveri podávají jídla staré švédské kuchyně. Ryby jsou od zdejších rybářů a také zelenina a bylinky jsou vypěstovány přímo na ostrově. Místní jedí zdravě, v jídelníčku mají hodně ryb, zeleniny či knäckebrödu. Oblíbené je zde stravování formou tzv. švédského stolu, které se rychle uchytilo všude po světě.
Ceny jídla jsou velice různé. Ve Steak Huset v Karlstadu, kam jezdí strávníci až zdaleka kvůli oblíbeným flambovaným rybám a steakům, většina jídel nestojí v přepočtu více než 700 Kč. Tak jako jinde v západní Evropě je stravování v restauracích nákladné - od 150 SEK za jídlo. Je ale možné se najíst mnohem levněji v samoobslužných barech. Jídelny hostům navrhují takzvané jídlo dne - dagens rätt za 80 až 100 SEK. Obsahuje hlavní jídlo, salát, chléb, nápoj dle výběru a kávu. Oběd - lunch se obvykle podává mezi 11.00 - 14.00 a hlavní jídlo - middag kolem 17.00 hodiny. Voda k jídlu je zpravidla zadarmo. Přirážka za obsluhu je automaticky připočítána k ceně jídla. Záleží na typu a úrovni restaurace, ale obvykle je to 13 - 15 procent.
Většina restaurací, hospod a barů má oprávnění podávat alkoholické nápoje, jako destiláty, víno nebo pivo. Některé z nich mají však povolen jen prodej piva a vína. Alkoholické nápoje seženete ve speciálních vládou kontrolovaných obchodech - Systembolaget, které mají otevřeno od pondělí do pátku od 9.00 do 18.00 hodin. Prodej je povolen pouze osobám nad jednadvacet let. Nízkostupňové pivo (do 2,25 %) seženete v potravinách asi za 10 SEK. V restauraci ale může ta samá značka stát i 80 SEK. K dostání jsou tři druhy podle množství alkoholu: Lättöl, Mellanöl a Starköl.
Pokud se budete stravovat sami, je dobré vědět, že ceny základních potravin, jako chleba či mléko, jsou zhruba třikrát vyšší než u nás. Voda je pitná po celém Švédsku, ale nedoporučuje se pít vodu z jezer, řek, pramenů - jakkoli se zdá čistá.
Toalety - toalett najdete nejčastěji v obchodních domech, na nádraží, v metru, v blízkosti hlavních ulic, parků a náměstí. Damer znamená ženy a Herrar muži. Většina toalet je bezplatná, běžná cena za použití je od 4 do 6 SEK.
Pošta má otevřeno od 9.00 do 18.00, v sobotu pouze dopoledne. Známka na dopis stojí 3,5 SEK v rámci Švédska, do Pobaltí a Skandinávie 4,50 SEK, k nám a do zbytku Evropy potom 5,50 SEK. Koupíte ji ve většině trafik a v papírnictvích. Poštovní schránka je označena žlutou poštovní trubkou na modrém podkladě. Švédská národní poštovní a telekomunikační agentura SIKA je hlavním operátorem v zemi.
Zdravotnictví a pohotovost
Před odjezdem navíc musíte uzavřít pojištění léčebných výloh.
Většina lékařů hovoří anglicky. Hotel, ve kterém jste ubytováni, vám okamžitě zajistí lékařskou péči nebo převoz do nejbližší nemocnice. V případě nehody mimo areál hotelu je třeba kontaktovat policii.
Číslo na pohotovost, odkud zavolají ambulanci, policii nebo hasiče, je 90-000 odkudkoli ze Švédska. Lékárny - apotek jsou běžně otevřeny celý pracovní týden od 9.00 do 18.00 hodin, v sobotu do 13.00. Ve větších městech jsou lékárny v každé čtvrti a mají otevřeno až do 19.00 hodin. V každé výkladní skříni lékáren lze nalézt adresy dalších menších poboček - nattapotek v okolí.
Jazyk
Některé menšiny hovoří norsky či finsky, místy se mluví laponsky. Angličtina se běžně vyučuje od základní školy, a proto se s ní dobře domluvíte dokonce i na vesnici. Starší generace hovoří i německy.
Nakupování
Jedním z nejznámějších výrobců jsou Kosta Boda a Orrefors. Velmi oblíbené jsou také jakékoli ručně vyráběné předměty. Zboží s červeným označením a případným nápisem REA je obvykle se slevou, jinak jsou ceny vyšší než u nás.
Banky mají otevřeno od pondělí do pátku od 9.30 do 15.00 hodin. Ve velkých městech potom až do 17.30 nebo 18.00 hodin. Na většině úřadů se pracuje od 8.30 do 15.00 hodin, přes léto zavírají o jednu až dvě hodiny dříve. V sobotu jsou úřady i továrny zavřené nebo otvírají pouze na část dne. Obchody a obchodní domy mají v sobotu otevřeno od rána až do 13.00 nebo 16.00 hodin. Jeden den v týdnu potom velké obchodní domy zavírají až v sedm večer, v létě zase o hodinu dříve.
Na většinu zboží a služeb je uvaleno DPH, švédsky MOMS. Bez daně mohou cizinci nakupovat zboží v obchodech se žluto-modrou nálepkou tax-free, kterých je po celé zemi více než patnáct tisíc. Šek, který obdržíte, je vyplacen při výjezdu ze země, například na letišti, v přístavu a podobně. Vráceno je zhruba 17 % ceny, kterou jste zaplatili
Telefony a média
Pokud totiž zavoláte do zahraničí z hotelu, bude váš účet dvakrát až třikrát vyšší než při telefonování z automatu.
Spoustu užitečných informací o Švédsku se můžete dozvědět v místním rádiu a tisku. V létě například Radio Stockholm vysílá speciální program pro anglicky mluvící turisty. Jmenuje se T-T-T-Turist Time (na 103,3 MHz FM) a je na programu denně od 6.00 do 19.00 hodin. Ve velkých městech, jako jsou Stockholm nebo Göteborg, jsou navíc běžně k dostání noviny a časopisy v angličtině.
Bezpečnostní situace
Nejsou ale vyloučena vloupání či vykrádání osobních automobilů a autobusů nebo drobné kapesní krádeže.
Veronika K. Cvejnová, Kamila Honsová
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist