Na archeopark, který se otevře napřesrok, přispěje také unie
V malé obci Modrá v těsné blízkosti Velehradu vzniká unikátní archeoskanzen. Modrá totiž patří mezi jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Česku a četností nálezů, ať už z pravěkého, nebo z velkomoravského období, je vesnice unikátní.
Archeologové potvrzují, že v obci je druhé největší pravěké sídliště z doby, kdy na Moravu přicházeli první Keltové.
Dominantou budou dvě strážní věže a opevnění
Archeopark, jehož otevření se plánuje na jaro příštího roku, bude stát v místech, kde bývalo velké pravěké sídliště. Výstavbu skanzenu dotuje Evropská unie z fondu Sapard, a to pěti milióny korun.
Dominantou archeoparku budou dvě strážní věže a třicetimetrové opevnění. Součástí skanzenu bude kamenná stavba, která by měla připomínat palác ze Starého Města - právě v tomto objektu budou prezentovány nálezy z Modré. Návštěvníci si budou také moci prohlédnout trojrozměrné dílny, obilnici nebo obydlí tehdejších obyvatel. Lidé spatří i vnitřek typické slovanské polozemnice z devátého století. O kus dál pak budou svědky reálného archeologického výzkumu.
Lokalita acheoparku podle archeologů zcela určitě pamatuje příchod prvních Keltů na Moravu, a možná je ještě starší, tedy ze čtvrtého století před naším letopočtem. Na malé ploše archeologové už od roku 1997 odkryli nálezy z pozdní doby železné, nověji pak z dob Keltů, Germánů nebo Velkomoravské říše.
Týmy archeologů ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti a z Moravského zemského muzea v Brně v Modré navíc letos na podzim objevily stopy po větším objektu, pravděpodobně obydlí z halštatské doby, tedy z pátého století před naším letopočtem. Mezi nálezy je halštatská keramika nebo například leštěné a hlazené šídlo. Některé střepy přitom naznačují, že by mohlo jít o ještě starší než halštatské osídlení.
Šperky vypovídají o tom, jaké rodiny místo obývaly
V Modré archeologové našli také další stopy o tom, jak byla v devátém století osídlena Velká Morava. Objevená lokalita však zatím nijak nenavazuje na velkomoravské kostelní pohřebiště, které už v padesátých letech minulého století prozkoumal v Modré archeolog Vilém Hrubý.
Kostel svatého Jana, centrum staršího pohřebiště, je od nově objevených hrobů vzdálen téměř padesát metrů. V hrobech archeologové narazili na keramiku a dvě náušnice. Z nalezených šperků je podle Hrubého patrné, že sídliště obývaly také výše postavené rodiny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist