Čtrnáct let již nepotřebují české ženy v občanském průkazu povinné razítko, že pracují. Přesto se ale většina z nich rozhodla, že v zaměstnání zůstane. A svoji kariéru péči o domácnost neobětuje.
Česko tak i nadále díky "kolektivní emancipaci" z padesátých let minulého století trumfuje státy Evropské unie. V pracovním nasazení Češky porážejí Francouzky, Belgičanky i Španělky.
"České ženy jsou zapojeny do pracovního procesu po nejdelší období svého života: Pracují nejen často, ale i nejdéle ze všech, bez ohledu na své mateřství," tvrdí odborníci Českého statistického úřadu a ministerstva práce v knížce Ženy a muži v datech.

Alespoň si popovídat...
Proč se české ženy do výlučné péče o domácnost nehrnou?
Podle studie Sociologického ústavu Akademie věd nepracují jen kvůli penězům. Ale především proto, aby uplatnily své vzdělání, neztrácely kontakt s kolegy.
I kdyby jejich manžel vydělával dostatek peněz na uživení celé rodiny, jen by si zkrátily úvazek a do práce by chodily na deset až třicet hodin týdně.
Podle průzkumu sociologů by tak učinila až třetina oslovených žen.
Naopak některé ženy, které si péči o rodinu "na plný úvazek" vyzkoušely, musely kvůli sociální situaci hledat nanovo zaměstnání.
Takový problém nyní řeší například ženy horníků na Ostravsku či Karvinsku, jelikož jejich manželé přicházejí o místa v dolech.
"Nyní si tyto ženy uvědomily, že když byly doma, tak nebudou mít nárok na penzi. Proto se u nás zaevidovaly, aby jim alespoň šly roky na důchod," říká mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová.

Doma chce být málokdo
Naopak část žen zůstává v domácnosti nedobrovolně, tvrdí studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. V oficiálních statistikách jsou ale vedené pod jinými kolonkami: To se týká například maminek s malými dětmi.
"Ženy často využívají celou rodičovskou dovolenou - tři až čtyři roky - i proto, že nemohou sehnat zaměstnání. Ony by šly do práce dřív, ale kvůli vysoké nezaměstnanosti se jim nedaří sehnat místo," potvrzuje feministka Michaela Marksová-Tominová.
Dobrovolně tak v domácnosti zůstávají především jen ženy s nízkým vzděláním, tvrdí Bohdana Holá z Českého statistického úřadu.
Alespoň tomu nasvědčují statistiky: Mnoho žen se základním vzděláním nepatří mezi zaměstnané ani nezaměstnané. "Počítají s tím, že se dobře vdají a pak už zůstanou doma. Spoléhají na to, že si vezmou muže, který nepotřebuje mít doma vzdělanou ženu," tvrdí Holá.
Naopak ty ženy, které si chtějí přivydělávat i při mateřské dovolené, nemají téměř šanci získat práci alespoň na několik hodin denně. Firmy ji nenabízejí, jelikož se jim nevyplatí: Jeden pracovník na osm hodin denně vyjde levněji než dva po čtyřech hodinách. Navíc se v Česku zatím nerozvinul ani teleworking - práce z domova přes počítač a internet.
V současnosti navíc mladým maminkám komplikuje život i stát. Mohou si přivydělat jen tři a půl tisíce hrubého. Pokud částku přesáhnou, byť o jedinou stokorunu, přijdou o celý dvouapůltisícový rodičovský příspěvek.
Libovolně si budou moci přivydělat až od Nového roku.

Kolik žen pracuje v zahraničí a u nás

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist