Česká justice je už řadu let zatížena množstvím nevyřízených sporů a nyní si našla ještě čas na to, aby školila podnikatele.
Představitelé více než dvacítky velkých soukromých nebo státních firem jako je třeba Aral, Český Telecom,Transgas, Skanska, nebo T-Mobile se tak letos už třikrát sešli s vybranými soudci, aby s nimi na seminářích diskutovali o problémech spojených s obchodním rejstříkem, exekucemi a internetovými doménami. Původní plány mluvily o tom, že takových setkání bude zhruba osm ročně.
Tyto společnosti se za roční příspěvek ve výši sto dvaceti tisíc korun staly členy takzvaného soudcovsko-podnikatelského výboru při Soudcovské unii ČR.
S nápadem přišli soudci. Tvrdí, že chtějí podnikatelům předávat praktické zkušenosti, které zvýší jejich právní vědomí. Tím se prý zkvalitní a urychlí soudní řízení.
Ministerstvu spravedlnosti se ale semináře nezamlouvají. "Veřejnosti právem nikdo nevymluví námitku, že až firma, která je členem výboru, půjde k soudu, se nebude vykazovat výborovou legitimací," prohlásil na shromáždění Soudcovské unie ministr Karel Čermák.
"Žádné legitimace neexistují. Pan ministr to zřejmě myslel jako intelektuální bonmot," říká předseda výboru a soudce Libor Vávra.
Zatímco soudci trvají na tom, že jim jde výhradně o osvětu, některé společnosti se po kritice ministra spravedlnosti začaly vyjadřovat opatrněji.
"Pokud by to začalo u veřejnosti vzbuzovat nějaký odpor, tak bychom museli zvážit, zda je pro nás členství ve výboru přínosné. Semináře jsou sice naprosto transparentní, ale v nějakém podezření být nechceme. A ptáte se, zda se nesnažíme získat u soudců protekci? Tak to tedy opravdu ne," říká tiskový mluvčí T-Mobile Jiří Hájek.
Společnosti PPF a Český Telecom slíbily, že HN sdělí, z jakých důvodů zaplatily příspěvek a zúčastňují se seminářů, na zaslané otázky ovšem neodpověděly.
Skanska pouze uvedla, že je ve výboru relativně krátkou dobu a nemůže proto objektivně vyhodnotit, co jí členství přineslo.
Podle Jiřího Navrátila z firmy Ahold ČR je výměna informací na seminářích oboustranná. "Soudci se mohou více dozvědět, jak fungují velké společnosti, často s mezinárodním zázemím, protože málokterý z nich má praxi z většího soudobého podniku," konstatoval.
Když vysvětluje setkání s podnikateli, odvolává se Soudcovská unie na zprávu soudce Sira Antonyho Colmana z londýnského obchodního soudu. Ten ji zpracoval po třítýdenní stáži v Česku v roce 2000 pro tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla.
"Sir Colman ale soudcům nedoporučil, aby se obrátili na největší firmy a vybírali od nich peníze. Pouze navrhl, aby spolupracovali s profesními komorami a sdruženími," upozorňuje mluvčí Ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková. Právě to nyní chce po Soudcovské unii i ministr Čermák.
"Na výročním zasedání Soudcovské unie bylo odsouhlaseno, že se budeme obracet i na profesní sdružení," poznamenává šéf unie Jaromír Jirsa. Soudcům podle něj připadalo individuální členství firem lepší, protože informace si předávají obě strany přímo a ne zprostředkovaně například přes Hospodářskou komoru nebo Svaz průmyslu a dopravy.
"Semináře jsou otevřené i malým nebo středním podnikatelům. Sto dvacet tisíc ročně by určitě platit nemuseli," dodává Jirsa.
Podle šéfa Soudcovské unie je vyloučeno, aby se na seminářích řešily nějaké konkrétní žaloby. "To je základní pravidlo. Na semináře mají navíc volný přístup i novináři," podotýká Jirsa.