DVD rekordéry umějí obvykle všechno to, co běžná videa, a většinou i více. Mají například systémy na programování nahrávání (takzvaná ShowView a VPS/PDC) či volbu prodloužení záznamu na jednotlivé médium - samozřejmě na úkor kvality. Díky tomu se na běžný DVD disk může vejít oproti normálním dvěma hodinám až šest (u DVD-RAM dokonce 12 hodin pořadů). Většina přístrojů ale zvládne i další věci.
Základní výhodou DVD oproti kazetovým videorekordérům je, že přehráváním ani dalším nahráváním nesnižují kvalita záznamu. Navíc je už standardem, že DVD rekordéry (i přehrávače) umějí přehrát kromě DVD disků i hudební a video CD, a to včetně nahrávacích (CD-R, respektive CD-RW). Některé zvládnou také komprimovaný hudební formát MP3 či prohlížení digitálních fotografií uložených v programu JPEG.
Tři přístroje Panasonic mají dokonce čtečku paměťových karet (všech typů), díky níž lze rovnou přes DVD rekordér snímky nejen prohlížet, ale i nahrávat. Panasonic nabízí u svých výrobků navíc další specialitu - tou je možnost nahrávat pořad na hard disk či DVD-RAM a přitom sledovat jeho dřívější část.
Mnohá zařízení umějí také zlepšovat kvalitu obrazu i zvuku například pomocí redukce šumu. Výrobky firmy Pio-neer dokážou vyhledat volné místo až na 30 discích uložených v paměti rekordéru. Philips zase nabízí u svých produktů takzvaný rodičovský zámek. Ten dětem znemožní sledovat až 120 "nevhodných" disků - dle volby rodičů.
Několik přístrojů je vybaveno takzvanou vnitřní pamětí, která umožňuje nahrávání většího objemu pořadů, než kolik pojme DVD nosič - na harddisk. Jeho kapacita se u prodávaných přístrojů v Česku pohybuje od 40 do 80 GB. Výrobci ji ale stále zvětšují.
Harddisková paměť pomáhá například při editaci záznamu. Umožňuje přitom oboustranný přenos dat - jak z DVD na hard disk, tak i z hard disku na DVD.
Vývoj DVD rekordérů ale postupuje stále dál. Ve světě se už prodává přístroj od firmy Sony s označením BDZ-S77, který využívá takzvaný modrý, ve skutečnosti modrofialový, paprsek. Ten umožňuje vměstnat na plochu o velikosti současného DVD mnohem více dat než nyní používaný paprsek červený. Na jeden disk, jehož cena činí v přepočtu zhruba 900 korun, se tak vejde 27 GB dat (oproti 4,7 GB u DVD). Tento přístroj zatím vychází na více než sto tisíc korun, je ale zřejmé, že jeho cena bude časem klesat. S výrobou podobného zařízení totiž počítají například i firmy Toshiba či NEC.
Čím bude nový formát úspěšnější, tím více bude tlačit na další snižování cen současných DVD rekordérů. Tu už přitom tlačí dolů rostoucí konkurence. Je tak zřejmě jen otázkou několika měsíců, kdy ceny nejlevnějších DVD rekordérů klesnou pod deset tisíc korun.
DVD rekordéry, které přehrávají MP3:
Thomson DTH 8000
Pioneer DVR 5100H
Pioneer DVR 3100
Philips DVDR880
Philps DVDR75
Philips DVDR70
Panasonic DMR-E50EG
Panasonic DMR-E60EP
Panasonic DMR-E100HEG
JVC DR-M1
DVD rekordéry, které mají čtečku paměťových karet:
Panasonic DMR-E100HEG
Panasonic DMR-E60EP
Panasonic DMR-HS2EG
DVD rekordéry, které umožňují nahrávání pořadu z televize a zároveň sledování jeho předchozích částí:
všechny DVD rekordéry Panasonic
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist