V Bruselu bude Česko klást důraz na způsob hledání většiny v EU

Při jednání o evropské ústavě bude koncem týdne na summitu v Bruselu česká delegace klást důraz na přijetí takového principu schvalování významných rozhodnutí v unii, aby nebyly poškozeny menší státy.
Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody jde o to, že by pro mělo hlasovat alespoň 60 procent států, v nichž žije 60 procent občanů EU. Podle nynějšího návrhu euroústavy by stačil souhlas jen nadpoloviční většiny států.
Změnu postoje vlády, která se zatím víc než na způsob hlasování soustředila na otázku, zda bude mít Česko svého eurokomisaře, včera částečně ocenil i stínový ministr zahraničí Jan Zahradil z ODS. "V zásadě je to krok správným směrem, ale není dostačující," řekl.
Občanští demokraté včera vyzvali vládní koalici, aby s nimi projednávala, kdo by mohl být českým eurokomisařem. Sama ODS má tři tipy, podle Zahradila jde ve dvou případech o nestraníky. Oslovila například exnáměstka ministra zahraničí Alexandra Vondru.
Premiér Vladimír Špidla včera po jednání s prezidentem Václavem Klausem, který se vyslovil proti přijetí evropské ústavy, zdůraznil, že mandát, na němž se vláda shodla v neděli, je dosti pružný. Odpověděl tak na otázku, zda je vláda případně připravena použít práva veta, kdyby jednání v Bruselu směřovala pro Česko špatným směrem.
Předseda Evropské komise Romano Prodi uvedl, že nikdo nemůže nikoho z EU vylučovat, ale pokud některá země odmítne ústavu, měla by přemýšlet, proč v Evropské unii je.
Německo a Francie oznámily, že jsou připraveny na hlubší spolupráci v rámci unie, i kdyby to jiné země nechtěly.