Před summitem o ústavě se pozice jednotlivých států unie vyostřují

/od našeho zpravodaje/
Německý kancléř mluví o nezměnitelném stanovisku jeho země k hlasování v Evropské unii, čtveřice neutrálních států odmítá, aby v ústavě byla zmínka o solidaritě členů při napadení jednoho státu a prezident někdejšího evropského Konventu Valéry Giscard d'Estaing říká: Raději žádnou ústavu než špatnou.
Před pátečním a sobotním summitem se postoje jednotlivých států spíše radikalizují, což podle expertů zhoršuje vyhlídky na dobře dojednaný text ústavy. Doložilo to i včerejší jednání ministrů zahraničí pětadvaceti současných a budoucích států unie.
"Jedno je jisté. Nynější a budoucí členové nejsou schopni vytvořit ústavu, jež by unii zásadně změnila. Myšlenka některých německých a francouzských politiků, že unie potřebuje prohloubit, se ukázala jako mylná. Tento pocit mají totiž jen ve Francii a Německu," říká Franklin Dehousse, profesor na belgické universitě v Lutychu.
Český ministr zahraničí Cyril Svoboda si přesto myslí, že summit by mohl ústavu přijmout. I on ale v Bruselu řekl: "Pokud nebude obsah ústavy uspokojivý, Česko pro něj nezvedne ruku."
"Je to horší než při jednání o penězích na rozšíření. Při debatě o ústavě téměř každá země má jednu oblast, kvůli níž je ochotna tvrdě se bít až do konce. Najít kompromis na summitu mezi různými státními zájmy bude nadlidský úkol," uvedl po setkání ministrů zahraničí nejmenovaný diplomatický zdroj.
Itálie, jež tento půlrok unii předsedá, chce jednání o ústavě skončit na bruselské vrcholné schůzce, aby se její text stačil přeložit do všech oficiálních jazyků. Ústava by se měla podepsat nejpozději před volbami do Evropského parlamentu, které jsou naplánovány na červen příštího roku, kterých se již zúčastní obyvatelé deseti nových členů unie.